Kemer'in yeni Kaymakamı Seddar Yavuz '' ULAŞAMADIĞIMIZ HER İNSAN BİZİM İÇİN BİR KAYIPTIR! ''

Projeleri uygulamaya doymayan Kaymakam

Seddar Yavuz,1967 Eskişehir’de doğmuş. İlk öğrenimini Gümüşkonak’ta, orta öğrenimini Eskişehir’de, lise öğrenimini de Balıkesir’de parasız yatılı olarak tamamlayan Kemer’in yeni Kaymakamı Seddar Yavuz’un daha sonraki yaşantısını kendi ağzından dinliyoruz..
1984 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü kazandım. 1988 yılında fakülteden mezun oldum ve aynı yıl açılan Kaymakam adaylığı sınavını kazanarak Adıyaman’da kaymakam adayı olarak mülki idare amirliğine adım attım. Sırasıyla Harmancık, Aslanapa ve Güdül Kaymakamlığı vekilliklerini yürüttükten sonra, 1993 yılında Kaymakamlık yeterlilik sınavını üstün başarı derecesi ile kazanarak asaleten Çankırı Korgun Kaymakamlığına atandım.Korgun Kaymakamlığından sonra Diyarbakır Eğil Kaymakamlığı,Balıkesir Dursunbey ilçesi kaymakamlığı, Konya Kadınhanı ilçesi kaymakamlığını yürüttüm.30 Eylül 2004 Tarihinde Şanlıurfa Siverek Kaymakamlığına atandım ve sonrasında da Ekim 2007 itibarıyla Kemer’deyim.  Evliyim ve 2 kız ve 2 erkek çocuk babasıyım..”
Kemer’de neler yapacaklarını ne gibi projelerin olacağını merakla soruyorum kendisine. Ama o önce son görev yaptığı Siverek’teki çalışmalarının yer aldığı bir katalogu bizlere gösteriyor. Sorumuz üzerine, 2004-2007 yılları arasında Siverek’te neler yapıldığını bizlere anlatmaya başlıyor. Açıkçası sayın Kaymakamımızın İlçemize gelmeden önce yaptığı çalışmaları girdiğim internette yaptığım araştırmalarda zaten öğrenmiştim. Ancak Kaymakamımızın neler söyleyeceğini ve bu kadar başarılı projeyi kısa bir zamanda nasıl uyguladığını kendisinden dinleyecek olmanın da heyecanını yaşıyorum.


Siverek’te Kaymakam olarak görev yaptığım süre içerinde  “Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir.”ilkesiyle başladığımız çalışmalarımıza dil,din, ırk ayrımı gözetmeksizin her yere ulaşmaya çalıştık.Geniş bir coğrafi alana sahip olan Siverek’te altyapı sorunlarının çözümünün yanı sıra birey olma yolunda vatandaşlarımıza her türlü sosyal projeyle de ulaşmaya çalıştık.Çünkü biz dedik ki; ulaşamadığımız her insan bizim için kayıptır. Çalışmanın etkin ve zamanında yapılması için devletimizin tüm imkanlarını seferber ederek,az zamanda çok şey başardık.Siverek’te göreve başladığım günden son güne kadar öncelikli hedefim ulaşım ve eğitim olmuştur.Bu alanda önce ulaşıma büyük önem verdik. Hükümetimizin KÖYDES yatırımları da bu çalışmalarımızın ana eksenini oluşturdu. İlçe genelindeki tüm yol ağı 1450 km iken sadece 3 yılda bu yolların 1297 km si yeniden yapıldı.Ulaşım dolayısıyla yıllarca eğitim ve sağlık hizmetlerinden yoksun kalmış bu yerleşim birimlerinde yol yapımından sonra ciddi bir okullaşma başlattık. Bu çalışmalar kapsamında ilçemizde 18 adet taşıma merkezi yapıldı ve çocuklarımız okullara taşındı.
 

 
Son üç yıl içerisinde taşımalı eğitimde %95 artış sağlanırken kız öğrenci sayısında % 300 gibi devasa bir artış ortaya konmuştur. Ulaşım ve okul sorunu olmamasına rağmen eğitimsizlikten kaynaklanan sorunların çözümü için de “Haydi Kızlar okula kampanyası”  ile Siverek’te etkin ve sürekli olarak uygulanmaya koyarak çocuklarımızın okula kazandırılması sağlanmıştır. Bu çalışmalar sonrasında Siverek’te okuma yazma çağı gelmesine rağmen okula gönderilmeyen 2670 çocuğumuz son 1 yılda okula kazandırdık. Maddi imkanları yeterli olmayan vatandaşlarımızın okullara gönderdiği çocukları için şartlı nakit transferi haricinde kaymakamlığımız tarafından da bin kişiye de ödemeler yapılarak okullaşması sağlanmıştır. Ayrıca maddi imkansızlıklar nedeni ile zorluklar içinde okumaya devam ettikleri tespit edildiğinden bu durumdaki beş bin çocuğumuz tepeden tırnağa giydirilmiştir.
Eğitimin temel taşı olan öğretmenlerimiz sosyal adaptasyonlarını sağlamak amacıyla her Türklü aktiviteyi değerlendirdik ve oluşturdukları her türlü projeye destek verdik. Bu çalışmalar ile öğretmenlerimizi motive ettik, eğitim kalitesini arttırmayı hedefledik. Gerek aile içi gerekse orta öğretimdeki şiddeti engellemek amacıyla komisyonlar kurarak projeler oluşturduk. Uzmanlar tarafından verilen tüm çalışmaları hayata geçirdik. Görev yaptığım 3 yıl içinde Siverek’te yol sorunundan sonra en önemli sorun olarak görülen içme suyu çalışmalarına hız verilmiş toplam 300 köye sondaj kuyusu açılmış ve bu köylülerimizin %95 i şebekeye kavuşturulmuştur. Yine Siverek’te sağlık sorunlarına yönelik olarak yeni bir devlet hastanesinin yapımına başlanmış, hali hazırda bulunan devlet hastanesinin fiziki alt yapısı iyileştirilmiştir.”

 Kaymakamımız öyle bir anlattı ki, bunlar sadece bazıları. Burada uyguladığı Sosyal projeler, Eğitim projeleri, Soysa Kültürel projeler, sportif faaliyetler, sosyo-ekonomik projeler, köydes, eğitim yatırımları, sağlık yatırımları konusunda daha söylenecek o kadar çok şey var ki..

 “Kemer turizmde çok önemli bir marka…”

Siverek’ten Kemer’e dönüyoruz. Kemer’i nasıl buldunuz diyerek sohbetimizi, sürdürüyoruz. Kemer doğal güzellikleri ile mükemmel bir yer olduğunu ifade eden Kaymakam Yavuz, Kemer’in turizmde de bir marka olduğunu bize söylüyor. Bu markanın da yukarılara taşımak ve tanıtmak için elbirliği çalışmanın gerekliliğini ifade ediyor ısrarla bizlere. Kemer’de önce hedefinin eğitim olduğunun altını da kalın harflerle çiziyor.
İlçe Milli Eğitim müdürümüz ile görüştüm. Okula giden ve yardıma ihtiyacı olan öğrencilerimizi tespit ediyoruz. Tespit etiğimiz yardıma muhtaç öğrencilerimizin ihtiyaçlarını kaymakamlık olarak karşılamaya hazırız. Ayrıca dershaneye gidecek ve başarılı olan öğrencilerimizin de dershane paralarını kaymakamlık olarak karşılamaya hazırız. Eğitimin önemini biliyoruz.
Kemer markasına hep birlikte sahip çıkılmasının gerekliğini vurgulayan Kaymakam Seddar Yavuz, Siverek ve Kemer’in gelişmesinin değerlendirilmesinde, yapı oalark ayrı iki kent olduklarının bilincinde olduğunu belirtiyor bize. Kemer’in daha çok turizm konusunda nasıl geliştirilmesi konusunda kamu kurum kuruluşları yetkileri, sivil toplum kuruluşları yetkilileri, esnaflar ve vatandaşları dinlediğini ve dinleyeceğini belirtiyor bize. Kemer’de ikinci projesinin esnafların yanında çalışan tezgahtarların eğitilmesi ve onların sertifikalı olmalarını sağlamak olduğunu da bizlere iletiyor. Bunun için İlçe Halk Eğitim merkezine gerekli talimatları verdiğini hatırlattıktan sonra bize konuyu şöyle açıklıyor.
Kemer’de satış yapan tezgahtar olarak tanımladığımız kişilerin sertifikalı birer kişi olmaları için Halk eğitim merkezimin müdürüne gerekli talimatı verdim. Bu kişilerin eğitimli olmaları gerekiyor. Bakınız turizmde tanıtıma milyon dolarlar yatırıyoruz. Büyük paralar yatırıyoruz. Ancak bazı kesimler yaptıkları yanlışlar ile bu tanıtım için harcadığımız rakamları bir anda silebiliyor. Bunun olmaması ve eğitimli satış elemanlarının olması için böyle bir projeyi hayata geçireceğiz. Ayrıca güvenlik güçlerimiz ve Belediye zabıtalarımız bir arada kentimize gelen konuların kentimizde rahat etmeleri için her türlü çalışmayı ortak yürütecekler.”
Evet Siverek Kaymakamlığından Kemer Kaymakamlığına atanan Seddar Yavuz’a biz başarılar ve kolaylıklar diliyoruz. Kemer’in bir marka olarak yukarı taşınması için bizde elimizden gelen ne gerekiyorsa yapacağımız belirtiyoruz.