Halil ÖNCÜ kimdir?

www.turizmdosyasi.com’un kurucusu ve sahibi Halil Öncü ; 1970 yılında Çanakkale’de doğmuştur.

Üniversite eğitimi öncesi ve sonrası çok sayıda gazetede çalışmıştır. 1993-1995 yılları arasında Çanakkale’de DARDANEL Firmasının Basın danışmanlığını yapmıştır. 1995 yılında Çanakkale’nin ilk reklam ajansını (AÇI Halkla İlişkiler Organizasyon) kurmuştur. Askerlik dönüşü 1998 yılında Antalya’ya yerleştikten sonra, çeşitli otellerde ve kurumlarda Basın Danışmanlığı görevlerinde bulunmuştur. Antalya’da yer alan ulusal ve yerel gazetelerde turizm sayfaları hazırlamış ve gezdiği yerleri okuyucuları ile paylaşmıştır.

Halil Öncü; 2000-2009 ve 2020-2023 yılları arasında turizmin önemli merkezlerinden Kemer’de, Kemer Belediyesi’nin Basın Danışmanı olarak görev almıştır. Öncü’nün Ulusal ve uluslararası birçok gazetede haber ve makalesi yayımlanmıştır.

2000 yılında kurduğu ve halen devam eden www.turizmdosyasi.com adlı internet sitesi ile turizm sektörüne yön veren ve sektörün sesi olan bir yayın politikası ile editörlüğüne devam etmektedir.

Turizm Yazarı-Gazeteci Halil Öncü'nün uzun yıllardır arşivinden tuttuğu ve yıllara meydan okuyarak, günümüze taşınan 1940 ve 1950'li yıllarda Ulu Önder Atatürk'ün ölüm yıldönümleri olan 10 Kasım tarihli 1940'lı ve 50'li yıllarda yayınlanan orjinal gazetelerinden oluşan bir gazete koleksiyonu da bulunmaktadır. Öncü bu gazeteleri 10 Kasımlarda "Basında 10 Kasım" sergisi ile öncelikle Antalya olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde vatandaşlar ile buluşturmuş ve büyük ilgi görmüştür.

https://www.youtube.com/watch?v=DMJTOqzw7E0 

Halil Öncü, FULLANTALYA tarafından, önceliği Antalya olan, bu doğrultuda sosyal medyayı etkili kullanan, kent için beğendiğini de, eleştirisini de söylemekten çekinmeyen, tartışma etiğine uyan, gezen, yazan, paylaşan ve bunu yaparken de öne çıkan isimleri hem kamuoyuna tanıtmak, hem de iletişim kurmaya özendirici olmak amacıyla Antalya’nın 50 Dijital ismi arasında da yer almıştır.

Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Halil Öncü, evli ve iki çocuk babasıdır. Öncü, son dönem yaptığı araştırmalar ile oluşturduğu ve geleceğe bir miras özelliği taşıyan“ Eskiköy’den Kemer’e ANILAR” kitabını da hayata geçirmiştir. Halil Öncü, ayrıca, Turizm Yazarları Derneği (TUYED) Yönetim Kurulu Üyesidir.

https://www.facebook.com/groups/eskikoydenkemereanilar