YENİ SANAYİ KEMER'E YAKIŞTI

Sanayinin girişinde bizi Kooperatif Başkanı Mehmet Akın karşılıyor. Akın, son dönem yaptığı başarılı çalışmalar ve sanayinin oluşmasındaki katkıları ile de ön planda olan isimlerden. Önce kendinse uğruyor ve bir çayını içip esnafın durumu ve yeni sanayinin nasıl yapılandığını görmek için esnafları dolaşmaya başlıyoruz.

 
Uzun bir süreçten sonra gelinen nokta…

Kemer’in eski sanayisi Kemer 2 kavşağındaydı. Oldukça hizbe ve çağdaş olmayan bir yapıda hizmet veren eski sanayi esnafı 2007 Kasım ayından bu yana yeni yerinde hizmet veriyor. Oldukça zor bir süreçten geçilerek yeni yerini oluşturan ve 1995 yılında 14 kişinin bir araya gelmesiyle oluşan kooperatif, bu tarihten itibaren 2003 yılına kadar arsa aramış. 2003 yılında mal müdürlüğü aracılığı ile yeni sanayi sitesinin bulunduğu arsa Devlet Arsa ofisinden 93,000,00-YTL+KDV bedel ile satın alınmış. Mayıs 2005 tarihinde göreve gelen yeni yönetim kurulu 17.04.2006 tarihinde 1.kısım kaba inşaat ihalesini yaparak 21 Nisan 2006 tarihinde Dönemin Sanayi Bakanlı Ali Coşkun’un katılımı ile Temel Atma Töreni yapmış. Bu tören esnasında Sanayi Bakanının verdiği Kredi Taahhüdü üzerine Haziran 2006 tarihinde Bakanlıkla kredi hakkında görüşmelere başlanmış. Bunun neticesinde 15 Mayıs 2007 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığında Yapılan 2. Kısım üstyapı ve Altyapı tamamlama İhalesi Yapılmış. İhalenin bitiş Tarihi olan 20.11.2007 tarihinde yüklenici firma tarafından mevcut sanayi sitesi tamamlanarak teslim edilmiş. 22. Kasım 2007 tarihinde yapılan kur’a çekilişi ile üyelere işyerleri dağıtılmış.

 

 Sanayi Kooperatifi Mehmet Akın, bu süre içerisinde çok sayıda kişinin bu konuda emeğinin geçtiğini bizlere ısrarla vurguluyor.
“Sanayi sitesinin bu süre içerisinde bizlere emeği geçen başta eski Sanayi ve Ticaret Bakanımız Ali Coşkun’a, eski Başbakan Yardımcısı Devlet Bakanı Abdullatif Şener’e, geçen dönem Antalya Millet vekilimiz Osman Akman’a, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel’e  AKP İlçe başkanı Zafer Yaman’a, Turan Anatürk başta olmak üzere bütün il genel meclis üyelerine, Kemer Kaymakamına, Kemer belediye başkanımız Hasan Şeker’e, Tekirova belediye başkanı Yusuf Uras’a, Göynük ve Çamyuva Belediye başkanlarına, Kuzdere Muhtarı ve daha ismini sayamadığımız tüm emeği geçen herkese Şahsım ve Sanayi esnafı adına sonsuz teşekkürlerimi sunarım.”
 
 

Akın, eski sanayideki mezbelelikten kurtulduklarını da ifade ederken süreci ise bize şöyle açıklıyor.;
“ 2005 yılında seçimle göreve geldik. 2006’nın birinci ayından itibaren İl özel İdareden imar planını uyguladık. Ondan sonra plan ve projelerimizi uyguladık. 21 Nisan 2006’da sanayi bakanımızın katılımı ile temelimizi attık. 2006 yılı Eylül ayında sanayimizin tamamen kargasını bitirdik. Sanayi ve Ticaret bakanlığımızın  bize bir sözü vardı. Bize ve destekleme ve tamamlama kredisi verecekti. Yapmış olduğumuz müracaatla bunu aldık. 2007 Mayıs ayında Bakanlıkta 15 Mayıs 2007 tarihinde ikinci kısım ihalemizi gerçekleştirdik. Hızlı bir şekilde bakanlık kontrolünde işimizi tamamladık. Türkiye’de bir ilke imza attık. Bunu sanayi bakanlığımızdaki ilgilerde söylediler. Kısa bir sürede 18 ay gibi kısa bir sürede Tğrkiye2nin hiçbir yerinde bitmemiş bir sanayi sitesini bitirdik ve bakanlığın destekleyip de bitirdiği sanayi sitelerinden dolu olanı bu şekilde olan yok. Yani doğuda destekliyor ama çoğu bitmiş fakat boş. Ama bizim burada % 100 doluyuz. Şu anda 88 iş yerimiz var. 86 üyemiz var. Bunun 21 tanesi küçük araç tamircisi, 11 tane demirci, 7 tane marangoz, 4 tane oto döşemecisi, makasçısı var. 11 meslek grubundan mesleğimiz ile Kemer ilçesine , Kemer halkına ve gelen turistlere 22 Kasımdan beri hizmet veriyoruz. Esnaf arkadaşlarımız mutlu. Onurlu. Çünkü eski hizbe olan sanayiden bu kadar ferah ve modern bir yerde çalışmak tabii ki gurur veriyor. “

Kemer Sanayi esnafı çok mutlu..

Sanayi sitesini dolaşmaya başlıyoruz. Önce kendimizi Minta Yedek Parça dükkanında Osman Minta’nın yanında buluyoruz.
“İşler nasıl diye? “  soruyoruz önce..
“Çok şükür..Kemer için güzel bir sanayi yapıldı. Şu anda derli toplu bir yerdeyiz. Sıkıntılarımız var. Buraya geçtik ama. İnşallah bunların hepsini aşacağız. Merkezden uzak olmamaız biraz bizi etkiledi. Ama bunlarda zamanla aşılaşacak diye düşünüyorum.”
Geziyoruz ve ziyaretimizin bu kez durağı Başkan Oto dükkanında buluyoruz. Cevdet Başkan bize son derece güzel ve mükemmel dizayn edilmiş dükkanını zevkle gösteriyor.
“Kemer’de özlem duyulan bir sanayi sitesine kavuştuk. Biz daha önceki sanayi sitemizden buraya gelince, ciddi bir güzellik ve müşteri memnuniyeti elde ettik. Şu anda buraya gelen müşterilerimizin yüzü gülerek buradan ayrılıyorlar. Bizde onlara burada güzel bir servis ve modern hizmet veriyoruz. Bulunduğumuz dükkanımızda müşterimizi ağırlama açısından da mükemmeli veriyoruz. Bekleme salonumuz, televizyon izleme olanağı, gerekirse internet kullanacakları bir alanımız mevcut. Eski sanayimizde bunların yokluğunu çok çektik. Yeni sanayimizin modern yapısı ile müşterilerimize en iyi hizmeti veriyoruz. Tek eksikliğimiz elemanlarımızın eğitimlerinin daha çok verilmesi. Bu bakımdan eğitim açısında da biraz aktif olunmasını istiyorum.”
Yolumuzu bu kez Oto Akın’a çeviriyoruz. Çalışmakta olan Alper Akın’ın yanın gelip yeni sanayinin kendileri açısından nasıl bir değişim olduğunu soruyoruz.
“ Burada çok rahatız. Belediye Başkanlarımız ve Kooperatif Başkanımıza teşekkür ediyorum. Ferah bir yere geldik ve rahatladık. İş imkanlarımız, çalışma şartlarımız rahatladı. Müşterilerimizin bizlere olan bakış açısı değişti. İşlerimizde bile artışlar meydana geldi. Emeği geçen herkese sozuz teşekkürler. “
Yeni Sanayi Sitesinde 22 adet oto tamircisi, 6 adet oto kaportacı, 2 adet oto boyacı, 5 adet oto elektrikçi, 2 adet torna tesviyeci, 8 adet mobilyacı, 12 adet Demir doğramacı, 3 adet lastik tamircisi, 3 adet motosiklet tamircisi, 2 adet mermerci 3 adet oto döşemeci, 18 adet çeşitli meslek grubundan esnaf bulunuyor.
Biz tüm sanayi esnafı dostlarımıza hayırlı işler ve bol kazançlar diliyoruz.

( HABER-FOTOĞRAFLAR: HALİL ÖNCÜ )