BELEK'TE GOLF RÜZGARI

Türkiye’nin en önemli golf merkezi konumunda bulunan Belek, her gün binlerce turiste ev sahipliği yaparken, bölgede bulunan 14 Golf sahasında da binlerce kişi golf oynuyor.
 
Belek’e geliyorum ve üç kum tepesine dönüyorum. Yine Belek Turizm Merkezine Kadriye’ye gelirken ve oteller bölgesine giderken yolun genişletme çalışmalarını görüyorum. Sanırım bu yolun genişlemesi ve asfaltlaması ile tam bir turizm yolu hizmet verecek.
Belek’te 14 saha ve 10 golf Clubü bulunurken bunlar;  Antalya Golf, National Golf ,Kaya Eagles Golf ,Tat Golf ,Carya Golf, Sueno Golf ,Cornelia Golf ,Papillon The Montgomerie, Gloria Golf ve Nobilis . Yine bunlar arasında da 45 delikli Gloria Golf sahası da bölgenin en büyük golf alanı olma özelliğini taşıyor. Kendimizi National Golf Club’de buluyrouz. National Golf Club Satış Pazarlama Müdürü Tuğba Ulucan’ın sıcak karşılaması ile sorularıma geçiyorum.
 
National Golf Club Satış Pazarlama Müdürü Tuğba Ulucan, “Belek artık Golfün merkezi oldu.”

National Golf Club Belek’in ilk golf sahlarından birisi. National Golf Club Satış Pazarlama Müdürü Tuğba Ulucan verdiği bilgide, biri akademik olan 2 sahada hizmet veren Golf tesislerinde her gün 200’e yakın kişinin golf oynadığını söyledi. Ulucan, “ Belek artık Golfün merkezi oldu. Bölgenin ilk golf sahalarından birisi olan tesisimiz National Golf Club’ta biri akademik olan 2 sahamızda her gün 200 kişi golf oynuyor. Tesisimize ilgi oldukça fazla. Eylül-Ekim-Kasım ve Aralık ayının 15’ine kadar tam doluluk yaşıyoruz. Aralık ayı sonundan Şubat ayına kadar bir aramız var. Ardından da 1 Şubat ile 20 Mayıs arasındaki sezonumuzda da doluluklarımızın iyi olduğunu söyleyebilirim. Yaz ayları ise yine durağan bir döneme gireceğiz. “diyor.
 
Golf Müşterisi de hesap yapmaya başladı…

Golf müşterisi zengin olur diyorum. İyi de para bırakıyordur” diyoprum. Diyprum ama Tuğba hanım içini çekerek bu konuya şöyle bir cevap veriyor. Eskiye göre Golf oynayan kesimin hesap yapan bir konuma geldiğini ifade eden Tuğba Ulucan, “ Geçtiğimiz yıllarda golf oynayan kesim çok harcayabilen bir kesimdi. Ancak son yıllarda bu tam tersine döndü. Daha çok hesap yapan bir golf müşterisi oluşmaya başladı. Bu bakımdan golf müşterisi ekstralar konusunda daha hesap yapar konuma geldi. Daha önceleri çok daha harcayan golf müşterisinin bu durumunu son dönem dünyada yaşanan global ekonomik krizinin etkisine bağlıyorum. Golf oynamak isteyen birisi bize kapı girişi sadece sahamızdan faydalanmak için 90 Euro ödemek kaydıyla oynayabiliyor. Buna diğer hizmetleri de eklersek bu rakam 300 Euro’ları buluyor. “dedi.
 
Antalya’lılar Golfe sıcak bakmıyor…

Golfe Antalya’lıların ilgisi nedir diye soruyorum? Yine ilginin olmadığı haberi ile adeta yıkılıyorum. 10 yılı aşkın süredir adeta Avrupa’nın ve dünyanın merkezi durumunda bulunan Antalya’da Antalyalıların neden ilgi duymadıklarını soruyorum Tuğba Ulucan’a.. National Golf Club olarak bölge ve Antalya olarak, Antalyalıların Golfe ilgisini arttırmak için çeşitli çalışmalar yaptıklarını ancak Antalyalıların golfe bir türlü ilgi duymadıklarını da ifade eden Ulucan,“ Satış ve Pazarlama Müdürlüğü olarak Antalya’da,  gerek kamu kurum, gerek özel sektör ve okullar olmak üzere bir takım tanıtımlar ile onların ilgisini golfe çekmek istedik. İstedik ki, onlar da dünyanın en çok merak saldığı ve oynadığı golfle ilgilensinler ve bu güzel doğal ortamı ve bu sporu yaşasınlar. Ancak o kadar çalışma ve tanıtım yapmamıza rağmen bu konuda Antalyalılardan olumlu bir dönüş bulamadık. “dedi.

Çek Cumhuriyeti ve Fransızların Belek’e  ilgisi artıyor.

Çek Cumhuriyeti ve Fransızların Belek’e ilgisinin her geçen gün artığına dikkat çeken National Golf Club Satış Pazarlama Müdürü Tuğba Ulucan, “ Şu anda National Golf’te en çok İskandinav Ülkerlinden gelen misafirlerimiz golf oynuyor. Bu pazarı ise İngiltere ve Almanya, Hollanda takip ediyor. Son dönem Çek Cumhuriyeti pazarında büyük bir artış var. Çek pazarı yeni ama çok artış gösteren bir Pazar. Her yıl geçen yıla göre artış sürüyor.” Dedi.
 
Golf alanında gezdik ve nefis doğal ortamda bol bol oksijen depoladık.

Konuşmamızın ardından sahaya çıkıyoruz. Golf alanında çok sayıda kişi golf oynuyor. Kısa kısa izliyoruz ve resimlerimizi çekiyoruz. Sonuç olarak, öyle ya da böyle benim yaklaşık 9 yıl önce bıraktığım golf Clubleri yoğun bir çalışma içindeler. Çok iyi tesisler yapılmış. Bu tesisleri kazandıranlara teşekkürler etmek istiyorum. Ancak son dönem satışta ucuza giden bir seyir olduğunu da gözlemliyorum. İnşallah bu değerli tesislerimiz değerinde misafirlerini ağırlarlar.