BETONLARIN ARASINDAN, DOĞAYA YOLCULUK, ''KIRCAMİ ''

Mustafa Kaçar Japon Turbu ürettiklerini ve pazarlarda da çok tercih edildiğini bizlere söylüyor.
 

Marul serası...
 
Mustafa Kaçar ve eşi Ümmü Kaçar marul topluyorlar...
 
Soğan ve Kıvrırcık maruların albenisi oldukça fazla...


Burada şehrin betonlaşmış yapısı içinde kendinizi kısa sürede olsa bir köy hayatı içinde buluyorsunuz.

Kısa süre içinde 20 dönümde marul, maydanoz, lahana, pırasa, pazı gibi çok sayıda yeşilliğin bulunduğu ve Mustafa Kaçar ve eşi Ümmü Kaçar’a ait seraların olduğu yere geldik. Kaçar çiftinin konukseverliğinde kendimizi seraların içinde bulduk. Bu bölge Antalya’nın nefes alan bölgelerinden bir tanesi. Burada şehrin betonlaşmış yapısı içinde kendinizi kısa sürede olsa bir köy hayatı içinde buluyorsunuz.
Mustafa Kaçar ve Eşi Ümmü Kaçar’ın sıcak misafirperverliği ile birlikte kendimizi seraların içinde buluyoruz. Mustafa Kaçar’a turizm kenti Antalya’da, hem de merkez de bu işi yapmanın nasıl bir duygu olduğunu soruyorum. Mustafa Kaçar ise güler yüzle şu açıklamada bulunuyor bize; “ Ben doğma büyüme buralıyım. Kırcamii’de doğduk burada büyüdük. Çocuklarımızda burada doğdu ve burada büyüyorlar. Bu bölge bizim akrabalarımızdan oluşuyor. Biz burada yıllardır tarım ile uğraşıp, geçimimizi seracılık yani tarım ile sağlıyoruz. Burada tarım ile uğraşmanın keyfini yaşıyoruz. Antalya’nın orta göbeğinde doğa ile baş başa yaşamanın keyfini çıkarıyoruz.”
 
Halil Öncü, Maydonoz serasında..
 
Oğlu ile birlikte görülen Mustafa Kaçar, işinden oldukça memnun olduğunu söylüyor.

Taze taze yeşillikler Kemer, Kuzdere ve Göynük pazarlarında vatandaş ile buluşuyor.

Hemen son dönemde Kırcami’nin imara çalışması konusunu gündeme getiriyorum. Mustafa Kaçar böyle mutlu olduklarını ve bu doğanın bozulmaması gerektiğini bizlere söylüyor. “ Kesinlikle bu şekilde burada tarım alanı olarak kalmasından yanayım. Biz hayatımızı böyle sürdürmeye devam etmek istiyoruz. Buralarının beton yığını olmasını istemiyoruz. Burada belki imar sonucu çok paralar kazanabiliriz ana bu doğayı satın alamayız. “
Yan yana sayılamayacak kadar çok sera var buralarda. Bu mevsimde genelde yeşillik çıkıyor ve buradan alınan ürünler öncelikle Antalya ve çevre pazarlarda, sonra da Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor. Kaçar çifti ise yaklaşık 15 yıldan bu yana da buradan ürettikleri ürünleri Kemer bölgesinde pazarlarda, Kemer’liler ile buluşturuyorlar. Hafta içinde Kemer, Kuzdere ve Göynük pazarlarında taze taze ürettikleri ürünlerini Kemer’liler ile buluşturuyorlar.
“Kemer’in yeşil ihtiyacının bir bölümünü siz karşılıyorsunuz “diyorum Mustafa Kaçar’a ve gülerek bir cevap alıyorum; “  Evet doğrudur. Burada ürünlerimizi Kemer’deki pazarlarda Kemer Merkez, Kuzdere ve Göynük pazarlarında açtığımız tezgahımızda müşterilerimiz ile buluşturuyoruz. Artık orada yılların da verdiği bir güven ile devamlı müşterilerimiz oluştu. Burada yer alan ve pazara çıktığımız Belediyelerimizin yetkilerin de ilgileri ile bizler burada en iyi hizmeti sunmak için çabalıyoruz. Müşterilerimiz memnun kaldıkça, bizler evlerimizde çok mutlu oluyor ve kazandığımız parayı harcamanın keyfini çıkarıyoruz.”
 
Seraların alanı 20 dönüm...
 
Mustafa Kaçar, Halil Öncü ile birlikte
 
Çeşit çeşit marul fidesi dikelecği gün için sırasını bekliyor...

Seraları dolaşıyoruz. Çeşit çeşit marul cinsleri, maydanoz tarlaları ve yeşilin her türlüsünün üretildiği seralarda saatlerce zevkle dolaşıyoruz. Betonlaşmış bir kentte, kısa sürede olsa Kırcami’de Mustafa Kaçar ve eşi Ümmü Kaçar’ın konukseverliğinde doğa ile baş başa zaman geçirmenin keyfini çıkarıp oradan ayrılıyoruz. ( HABER: HALİL ÖNCÜ   -   FOTOĞRAFLAR: GAMZE ÖNCÜ  )