TURİZMCİ MARTİN HENKE ''TURİZMDE KEMER, KANARYA ADALARINDAN DAHA ŞANSLI''


Halil Öncü ile Martin Henke hasret giderdi, Kemer ve Kanarya Adalarını tartıştı.

Türkiye’nin Turizm cenneti Kemer ile Kanarya Adalarının bir kıyaslamasını yapmasını istediğimiz Martin Henke, Kemer’in her konuda Kanarya Adalarından önde olduğunu söyleyerek, Kemer’in bu şansını iyi kullanamadığını ifade ediyor. Henke, “ 15 yıl Kemer’de kaldım. Turizmde birçok konuda Kemer’de görev aldım. Özellikle son yıllarda Kemer’in sualtı güzelliklerinin ortaya çıkması için büyük çaba sarf ettim. Gerçekten de Kemer sualtı güzellikleri ile dünyada adını duyurabilecek bir yer. Bu şansını iyi kullanmalı. Geçtiğimiz yıl Kanarya Adalarına gitmeye karar verdim. Kanarya adalarının bir adası olan Lagomera Adasında yer alan El Cabrito otelinde genel müdür olarak çalışıyorum. “dedi.


Martin Henke

Kendisine Kemer ile Kanarya adalarının karşılaştırılmasını istediğimizde, “ Kemer ile Kanarya adalarındaki turizmi karşılaştırsak, Kemer gerek doğal yapısı, gerekse tesisleri ile Kanarya adalarının çok önünde. Ancak Kanarya adalarında Kemer’de 20 yıl önce uygulanan sistemler ve kaliteli müşteriler var. Yani imkanlar çok iyi olmasa da insanlar buraya geliyor ve çok da pahalıya kalıyorlar. Örneğin benim Genel Müdürü olduğum otelde Tam Pansiyon sistemi ile 1 DBL oda günlük 158 Euro. Bu rakamın Kemer’de çok düşük olduğunu biliyorum. Yani Kemer’de 20 yıl önce gelen müşteriye uygulanan fiyatlar Kanarya adalarında şimdi uygulanıyor. Maalesef Kemer gerek doğal yapısını gerekse de turizmdeki şansını tam olarak kullanamıyor. Bu arada Ulaşımı çok zor bir yer Kanarya Adaları. Adalar topluluğunda çok sayıda otel var. Buralara ulaşmak bazen günleri alabiliyor. Buna rağmen dünyanın dört bir yanından insanlar buraya adeta akın ediyor. Özellikle Almanlar bu adaları çok tercih ediyor. Adada Volkanik bir oluşum olması ve tropikal bir orman olmasının dışında bir de Okyanusta Balinaları ve Yunusları görmek isteyenlere düzenlenen turlar dışında hiçbir şey yok. Oysaki Kemer’de alternatif için sayılacak çok şey var. “dedi.


Henke, bizlere geçtiğimiz yıl Kanarya Adalarına gitmeden önce Kemer Sualtı Turimine yaptığımız katkıdan dolayı bir plaket vermişti.


Martin Henke, Tuncer ile turizm konuştu


Kemer Belediyesi Meclis Üyesi Hakan Tuncer’in de yıllardır dostu olan Martin Henke, Tuncer’i de ziyaret etti. Kemer Belediyesi Meclis Üyesi Hakan Tuncer , “ Martin Henke ile yıllardır Kemer’de dostluğumuz var. Geçtiğimiz yıl bir karar vererek Kanarya Adalarına gitti. İzni doğrultusunda Kemer’e geldiler ve bizleri ziyaret ettiler. Kendilerine teşekkür ediyorum. Orada turizm yapıyor. Kemer ile Kanarya adalarını kıyaslayan Martin’in söyledikleri ışığında şunu söyleyebilirim. Gerçekten de Kemer dünyada ender güzelliklere sahip, alternatif turizm olanaklarını bir arada barındıran bir yer. Bizde Kemer Belediyesi olarak bu güzelliklerin daha çok tanınması, turizmde dünyada tanınır bir marka olması için elimizden gelen ne varsa sonuna kadar yapacağız. Adını dünyada duyurmaya devam eden Kemer gelecek dönemlerde de dünyanın tanıdığı ve tercih edeceği bir turizm merkezi olacak.” Dedi.