Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran'ın domuz gribi hakkında açıklamaları

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran'ın domuz gribi hakkında açıklamaları
2.       Sağlık Bakanı’nın açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Domuz gribinin seyahatlerle bu kadar ilişkilendirilmesini doğru bulmuyorum. Asıl önemli olan insanların bağışıklık sistemlerinin güçlü olması. Sayın Bakanımız önlemlerden biri olarak “vakaların çok yoğun olduğu ülkelere gitmeyin ya da önlemlerinizi alarak seyahatlerinizi yapın” demesi hem yolculuk yapacak kişiler hem de sektörümüz için daha uygun olurdu. Sağlık Bakanlığı tüm dünyada olduğu gibi, bizim ülkemizde de gereken tedbirleri almış durumda. Örneğin  bugün Prag’a gitmenin hiçbir sakıncası yokken, ticari anlamda Prag’ı ziyaret etmesi gereken insanlar panikleyip gezilerini iptal etmek isteyebilirler. Olumsuz açıklamalar insanların bir anlamda seyahat özgürlüğünü kısıtlıyor. Hele de global krizin getirdiği yorgunluğu, sıkıntıyı atmanın tam zamanı iken…


3.      Domuz gribi ilk başladığı günden bu yana kaç kişiyi yurtdışına çıkardınız? Bu turlar sırasında yolcularınızın korkuları var mıydı?


Domuz gribi başladığından bugüne dek, Prontotour olarak bir çok büyük firmanın yurtdışı organizasyonları da dahil olmak üzere 5.000 kişiden fazla insanı farklı ülkelere paket turlar ile gönderdik. Tur sırasında bir problem yaşamadığımız gibi, dönüş sonrası misafirlerimizle tur sonrası yapılan rutin aramalardan da edindiğimiz bilgiler doğrultusunda en ufak bir tedirginlik yaşamadıklarını söyleyebilirim.


4.     Sektör olarak ve Prontotour olarak önlemleriniz nelerdir? Yurtdışına çıkarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?


Prontotour, Dünya Sağlık Örgütü  (WHO) başta olmak üzere tüm tur düzenlediği ülkelerin resmi sağlık kuruluşları ile konuyu takip ediyor, seyahata engel bir durum olup olmadığı bilgilerini teyit ediyor. Yolcularımıza Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘bağışıklık sisteminizde bir sorun yoksa ve hasta değilseniz seyahat etmenizde sakınca yok’ şeklindeki uyarısını hatırlatıyoruz. Bunun dışında ellerimizi sıkça yıkamak vs. gibi tedbirler basınımızda fazlasıyla duyuruluyor zaten ve Türk yolcusu da gayet bilinçli davranarak korunma tedbirlerini uyguluyor.

5.    Siz de işiniz gereği sıkça yurtdışına seyahatler yapıyorsunuz. Korkularınız var mı? Domuz gribinden dolayı ertelediğiniz bir geziniz oldu mu? Yurtdışındaki insanların yaklaşımları nasıl?


Ben işim gereği çok sık seyahat ediyorum ve samimi söyleyeyim hiçbir endişe taşımıyorum.
Normal grip vakalarından her yıl yüz binlerce insanın öldüğü, sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde resmi rakamlara göre 36.000 kişinin normal grip virüsünden hayatını kaybettiğini de düşünürsek, korkularımızı fazlaca abartmadan hayatı devam ettirmek en önemlisi.

6.    Hangi ülkeler daha sakıncalı, hangi ülkelerde hiçbir sakınca bulunmuyor?

68 ülkeye her hafta kesin hareketli turlar kaldırıyoruz, H1N1 virüsünün yayılmaya başlamasından sonra Meksika ve Güney Amerika gezilerimize bir sure ara verdik. Bunun dışında sürekli WHO’nun domuz gribi açıklamalarını düzenli olarak takip ediyoruz. Başka ülkelerde de Meksika’daki gibi vakalar olma ihtimali ortaya çıkarsa söz konusu ülkelerdeki turlarımıza da ara veririz. Ama şimdilik Güney Amerika dışında hemen her ülkeye gidilebilir.

7.    Yurtdışı tur fiyatları hakkında bilgi verir misiniz? En çok nerelere rağbet var? Bu yaz nereye gidilmeli?


Yurtdışı tur fiyatları özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan kriz nedeniyle geçen yıla göre %25 ile %60 arasında düştü, Prontotour 13 Nisan’dan itibaren fiyatlarını havaalanı vergileri, seyahat sigortası ve diğer mecburi ek servisler dahil olarak sunuyor. Son zamanlarda satışı çok artan Balkanlar 249 €’dan itibaren (6 ülke 18 şehri kapsayan 8 günlük gezi 799 €), Uzakdoğu 9 gün 679 € , Venedik 4 gün 279€ ,İtalya 8 gün 499€ , Prag 4 gün 319€, İskandinavya fiyordları 10 gün 1299€

İtalya, Prag ve İspanya gibi son yıllarda yoğun talep gören yerler dışında, Dalmaçya sahilleri hem dantel gibi kıyıları hem de Saraybosna, Dubrovnik, Split gibi merkezleri ile internet sitemizde en çok aranan destinasyonlar arasında, 5 yıldızlı lüks gemi seyahatlerinin de fiyatlarında önemli indirimler var, lüks gemiyi standart gemi fiyatları ile satıyoruz diyebilirim.