BARUT HOTELS KADIN YÖNETİCİ İSTİHDAMINDA DA ÖNCÜ

13. oteli The Residence at TUI Sensatori Barut Fethiye’yi Mayıs 2019’da açmaya hazırlanan Barut Hotels, tesisin genel müdürlüğü görevini sektörde 16. yılını kutlayan Aslıhan Atıl’a verdi. Barut Hotels grubuna 2. kadın genel müdürü dahil etmiş oldu.

BARUT HOTELS KADIN YÖNETİCİ İSTİHDAMINDA DA ÖNCÜ

Dünya Kadınlar Günü kutlamalarında toplum olarak eşitlik çağrısı yapılıyor ancak kadınların özellikle iş hayatında yönetici pozisyonlarında sık yer almamasını pek yadırganmıyor. Barut Hotels, eşit koşul ve donanımlara sahip adayları kadın ya da erkek ayırt etmeksizin, görevini en iyi şekilde yönetebilecek, kurum kültürüne en uygun kişi ile ilerliyor ve çalışan sirkülasyonunu daha işe alım süreçlerinde uyguladığı hassas süreçler sayesinde minimuma indiriyor.

Barut Hotels’in iki kadın genel müdürü ile Kadınlar Günü’ne ithafen gerçekleştirilen söyleşide kadınların sektörde karşılaştıkları olumlu veya olumsuz deneyimler aktarılıyor.

Turizm sektöründe kaçıncı yılınız?

Tülay Karacaoğlu; Lara Barut Collection Genel Müdürü:
Sektörde bu yıl Nisan ayında 30. yılımı kutlayacağım, son 15 yıldır ise evim gibi gördüğüm Barut Hotels çatısı altında çalışıyorum.

Aslıhan Atıl/ The Residence at TUI Sensatori Barut Fethiye Genel Müdürü:
Sektörde 16. yılım.

Turizm sektöründe kadın yönetici olmanın olumlu veya olumsuz tarafları nelerdir?

Tülay Karacaoğlu: Bizler doğamız gereği hayata önde başlıyoruz. Büyüdüğümüz topraklar ve geleneklerimiz ise küçük yaşlardan itibaren biz kadınlara çok fazla sorumluluk yüklüyor. Bu sorumluluklarla birlikte, sabırlı olmayı, idare etmeyi, organize olmayı öğreniyoruz. İş hayatına aktardığımız bu özellikler sayesinde bireysel çalışmalardan ziyade, iyi bir ekibe sahip olmanın da artısı ile kariyerimizde ilerleme şansı bulabiliyoruz ancak bunun için bize eşit davranılması, gücümüze inanılması gerekiyor. Yatırımcıların çok azı otelini bir kadın genel müdüre emanet ediyor. Hatta benim bildiğim kadarıyla Antalya’da beş yıldızlı bir oteli yöneten başka bir kadın genel müdürü yok, araştırdım, sordum ancak maalesef bir bilgiye ulaşamadım. Bu gerçekten üzücü… Çalıştığınız ortamı ticari ortam dışında, birlikte çalışmaktan keyif alınan, huzurlu, dengeli, başarılı bir ortama dönüştürüyor. Bu da çalışanların motivasyonunu artırıyor ve personel sirkülasyonunu azaltıyor. Belirtilen tüm özelliklerden en önemlisi de kadınların güçlü bir önseziye sahip olmaları krizlerin hızla atlatılmasını sağlıyor. Kadın olmanın eksi yönü ise;  erkek meslektaşlarınızın çalıştığının iki katı performans göstermek zorunda olmanız. Toplumsal alışkanlıklar nedeni ile ne kadar becerikli de olsanız bir yerde kırılgan olmanız bekleniyor oysaki kadınlar desteklenirse görevlerini en iyi şekilde yapabilecek özelliklere sahiptir.

Aslıhan Atıl: Kadınların; güçlü önsezileri, gelişmiş empati güçleri, kolay iletişim kurma becerileri, uzlaşmaya daha yatkın olmaları, detaylara olan hakimiyeti ve sabırları ile iş hayatında erkeklerden daha etkin olma yolunda ilerlediğini düşünüyorum. Çalışan ekipler erkekler ve kadınlar arasındaki bu farkları görmeye ve hissetmeye başladıkça, ortaya çıkan başarının birer destekçisi oluyorlar. Başarının ekip çalışması ile olacağının, bireysel hedef ve uygulamaların ekip dinamiklerini bozduğunun örneklerini yaşadıkça, kadın yöneticilerin sektöre kattıkları daha gözle görülür şekilde ortaya çıkmıştır. Ortak hedefin sadece finansal başarıdan ziyade günlük zaman diliminin 3’te 1’ini geçirdikleri işyerini daha huzurlu ve mutlu çalışılacak bir yer haline getirmek, personele verilen değeri hissettirmek başarıya giden yolun en temel taşıdır. Erkeklerin tek hedef doğrultusunda çalışma sistemi kurmaları, sert çalışma tarzları başarının sağlayıcısı ekiplerin arka planda kalmalarına, motivasyon düşüklüğüne sebep olabilmektedir. Bu da çalışan memnuniyetini düşürüp, sirkülasyon sayısını arttırmaktadır. 

Antalya’da ve Ege’de yüzlerce beş yıldızlı otel var ancak çok azı bir kadın genel müdür tarafından yönetiliyor, nedeni veya nedenleri sizce ne olabilir?

T.K Zamansız çalışmak, yani uzun mesai saatleri,  öncelik belirlemede iş hayatını ön sırada tutmak… Yukarıda belirttiğim üzere, kadınların sektörde etkin olabilmesi için, mücadeleyi elden bırakmamaları, sabırla hedeflerinden vazgeçmemeleri gerekir. Bunun yanı sıra yatırımcılar da kadınları daha fazla desteklemeliler, cesaretlendirmeliler.

Aslıhan Atıl: Öncelikle başarı yalnızca işinizi çok sevmekle gelir. Ben de yeni bir ‘güney otelcisi’yim. Güneye çalışmaya gelen insanların bilinçaltında yaz sezonu hiç durmadan çalışıp kış sezonu çalışmayacağı düşüncesi var. Kadın yöneticiler şehir otelciliğinin standart temposunu bırakıp güneyin yoğunluğuna teslim olmaya cesaret edemiyor olabilir.

Ekibinizde kaç kişi çalışıyor?

T. K Lara Barut Collection 12 ay açık bir tesis, kışları 340, yaz aylarında ise 560 çalışanımız ile  operasyonu birlikte sürdürüyoruz.

A.A 220 kişilik bir ekiple tesisimizi birlikte yönetmeye hazırlanıyoruz. Otelimiz Mayıs 2019’da açılacak. Şu sıralar yoğunluğumuz iyice arttı.

Başarılı olmanızdaki etkenler nelerdir?

T. K Çok çalışmak, dinlemek, sabretmek, gelişime açık olmak ve elbette harika bir ekiple çalışmak.

A.A Ben enerjisi yüksek bir çalışanım. Özellikle çalışanım diyorum çünkü başarının sağlayıcısı takımların yönetici üyesiyim. İşteki en büyük başarı ekibin bir parçası olduğunu çalışana hissettirmek, onların hayatlarına işte ya da dışarıda dokunmak olduğunu düşünüyorum. Ekibin çalışma ortamları ne kadar iyi hale gelirse; artan motivasyon ile başarı ivmesi o kadar yükseliyor. Yaşadığım tecrübelerde öğrendiğim en önemli şey, güler yüz ile çözülemeyecek hiçbir işin olmadığıdır. Güler yüzün yumuşak yüz olarak algılandığı negatif zamanlarda etkili iletişim teknikleri ile durumu pozitif hale dönüştürüyorum. Haliyle bu da kafalardaki tüm soru işaretlerini kaldırıyor. Ekibin güvenini ve inancını kazandıktan sonra da başarı kaçınılmaz oluyor.

Turizm sektöründe çalışan kadınlara tavsiyeleriniz nedir?

T. K Çalışan bir kadın olarak şanslı tarafta olduklarını unutmamaları gerekiyor. Kadının mümkünse çalışması, iş hayatında yer alması kendini verimli ve üretken hissetmesi açısından çok önemli. Üretmelerini, her ne görevi sürdürüyorlar ise ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını, buldukları her fırsatı gelişimlerine katkı sağlayacak bir şans olarak görmelerini tavsiye ederim. İyi niyet, dürüstlük, çalışkanlık mutlaka görülür ve elbet karşılığı alınır. Değer gördükleri kurumlarda çalışsınlar ve eşitsizliklere sessiz kalmasınlar.
Bu vesile ile tüm kadınların ve kadına değer veren, istihdamını destekleyen herkesin kadınlar gününü kutlarım.

A.A Evden işe gelirken sadece çantalarını almalarını, bireysel tutkularını evlerinde bırakmalarını tavsiye ederim. ‘Ben’ kelimesini kelime dağarcıklarından kaldırıp ‘Biz’ kelimesini eklerler ise başarı peşlerini hiç bırakmaz.
Kadın ve erkeğin birbirinden ayrı tutulmadığı, kadının güçsüz olarak algılanmadığı nice mutlu günler dilerim. Kadınlar günü kutlu olsun.