ORMANA, TURİSTLERİN GÖZDESİ

Halil ÖNCÜ ( Ormana-İbradı-ANTALYA)- Türkiye'nin eşsiz bir kültürel mirasına sahip olan, Antalya'nın İbradı İlçesi'ne bağlı Ormana, son zamanlarda özellikle kültür turistlerinin büyük ilgisini çekiyor.

ORMANA, TURİSTLERİN GÖZDESİ

Tarihi düğmeli evleriyle dikkatleri üzerine çeken Ormana'da, bu tarihi evler ilgiyi artırırken, bölge de kültür turistlerinin uğrak noktası haline geldi. Ormana'nın karakteristik özelliği olan düğmeli evler, geleneksel Türk ev mimarisinin en güzel örneklerini sunuyor. Taş ve ahşap malzemelerin uyumlu kullanımıyla inşa edilen bu evler, geçmişin izlerini günümüze taşıyor ve bölgenin kültürel dokusunu yansıtıyor.

Mahallenin dar sokaklarında yer alan düğmeli evler, turistlerin ilgisini çekerken, fotoğraf tutkunlarının en gözde karelerinden biri haline geliyor. Bu evlerin tarihi dokusu ve benzersiz mimarisi, ziyaretçilere geçmişe dönüş yolculuğu yapma fırsatı verirken, gezinin atmosferine de ayrı bir renk katıyor.

Ormana, düğmeli evleriyle olduğu kadar, doğal güzellikleriyle de büyülüyor. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz çevresi, doğa yürüyüşleri yapmak isteyenler için de ideal bir ortam sunuyor. Konuklar ayrıca,bölgede yöresel lezzetleri tatma şansı da bulunuyor.

Antalya’nın İbradı ilçesi Ormana Mahallesi’nde 10 yıl önce ilk alternatif turizmi başlatan işletmeci Tolga Özgüven yaptığı açıklamada, Ormana'nın sadece doğal güzellikleriyle değil, aynı zamanda tarihi düğmeli evleriyle de büyüleyici bir atmosfere sahip olduğunu vurguladı. Her geçen yıl Ormana'ya ilginin arttığını belirten Özgüven, "Gelen konuklarımız, mahallemizin büyüleyici  sokaklarında dolaşmak, tarihi dokusuyla tanışmak ve yöresel lezzetleri tatmak için mükemmel bir yerdeler. Son dönem bölgemize olan ilgi artıyor. Herkesi bu eşsiz deneyimi yaşamaya davet ediyorum" dedi.

Ormana'ya artan ilgi, kasabanın kültürel mirasını koruma ve tanıtma çabalarını da destekliyor. Yerel halk, düğmeli evleriyle meşhur mahalllerini daha geniş kitlelere tanıtarak, bölgenin turizm potansiyelini artırmaya çalışıyorlar.  Ormana, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle her geçen gün daha da önem kazanıyor ve kültür turistlerinin gözdesi olmaya devam ediyor.

Ormana'ya Kültür turu için gelen yerli ve yabancı turistler ayrıca bölgede yer alan Altınbeşik Mağarası, Eynif Ovası'ndaki Yılkı Atlarını, Tolhan'ı, Tarihten günümüze Gılamık Dokuma Atölyesini, İbradı'da yer alan 1100 yaşındaki Arapastı Kestane ağacını, Akseki Etnografya Müzesi gibi kültürel mekanları da görme şansı buluyorlar.