TÜMAY; ''TÜRKİYE'NİN YENİ TURİZM KENTİ; KASTAMONU''

Konakların biraz ilerisinde, bizi tüm heyecanı ile bekleyen bir otel görevlisini aracımıza aldık, o kadar Kastamonu’ya gönül vermiş bir gençti ki, sanki gece saat 02.30 değilmiş de sabahın 10’uymuş gibi konaklayacağımız hana kadar geçtiğimiz yerleri bize kısacık ta olsa anlatmaya çalıştı. 

BİR SOLUKTA, 600 YILI KURŞUNLUHAN’DA YAŞAMAK

Sonunda, 600 yıllık bir tarihi geçmişi olan Kurşunluhan’a ulaştık. Daha kapısına ulaştığımız andan itibaren, hepimizin içi kıpır kıpır olan duygularımızı dile getirmek için adeta birbirimiz ile yarıştık. Avluda, gecenin 02.30’unda gruptaki tüm arkadaşlarım ve benim ağzımızdan sadece duygu dolu nida sesleri yükseldi. Kurşunluhan Hotel’in güzelliğini ve muhteşemliğini size anlatmak için ben kelime bulamıyorum. Yaşamanız ve görmeniz gerekir.
Ben o gece hiç uyumadım, ertesi sabah çok yoğun bir programım olmasına rağmen, hiç yatmadan o güzelim avluda oturdum. 600 yılı, bir solukta yaşamak istedim. İstedim ki, hanın her bir kapısı açılsın, her kapıdan birileri çıksın ve bana 600 yılı anlatsın. Hancı ve yolcu misali, artık bende o bu muhteşem hanın yolcusuydum. Tamamen mimari yapısına sadık kalınarak restore edilen bu handa, yolcu olabilmek büyük bir güzellikti.
Kastamonu Kalesi, tarihi Nasrullah Camisi ve Meydanı, Munire Medresesi, saat kulesi, Şeyh Şaban-ı Veli Vakıf Müzesi ve Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi, tarihi konakları ile gidilip görülmesi gereken çok güzel bir ilimiz KASTAMONU... İlk günümüze, ancak bu kadar güzellik sığdırabildik… İşte, yine o muhteşem Handayız. Yarın, bizi nasıl güzellikler bekliyor heyecanı ile bizleri çok eskilere götüren Han odasında çok keyifli bir uyku… Sanki yıllardır uyuyormuş gibi dinç ve dinamik uyanıyor insan, havası insanı gerçekten dinlendiriyor.
İkinci sabah, biraz buruk biraz heyecanlı kalktım, buruktum çünkü; bu gün akşam ayrılmak zorundayız bu güzelliklerden...

‘KASTAMONU’YA GÖNÜL VERENLERE, SONSUZ TEŞEKKÜRLER…

Artık dönüyoruz. Son olarak ben şahsım adına, bağrından Şerife Bacı gibi vatan severleri, Rıfat Ilgaz gibi ünlü edebiyatçıları çıkarmış olan güzel Türkiye’mizin nadide kentlerinden biri olan Kastamonu ve ilçelerine değerli katkılarından dolayı Kastamonu Valisi Mustafa Kara beyefendiye, Vakıflar Bölge Müdürü Yavuz Yücebıyık beyefendiye, Belediye Başkanı  Turhan Topçuoğlu beyefendiye huzurlarınızda tekrar teşekkür etmek istiyorum.
Ayrıca, bize Kurşunluhan’ı kazandıran Karadeniz Otelcilik Seyahat Hizmetleri Ltd Şti ortaklarından Selami Çelebioğlu beyefendiye, Kastamonu ve Kurşunluhan Hotel’e gönül veren Genel Müdürü Cem Dilimel beyefendi ve ekibine, bizleri bir saniye yalnız bırakmayan ve Kastamonu ve Azdavay’ı sevgi ile bize anlatan Erdal Arslan beyefendiye, Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’nin yeni yüzüne kavuşmasında gerçek bir emek sarf eden Nihal Erten ve İlknur Aynan hanımefendiye, bizi Kastamonu yerel kanalı olan Radyo Bir İnci’de misafir eden Beyhan Kendir hanımefendiye, Güzelim İzbeli Çiftliği’nde ağırlayan Sabiha İzbeli hanımefendi ve Serdar İzbeli beyefendiye, bizleri Azdavay da bir saniye yalnız bırakmayan ve Azdavay’a katkılarından dolayı Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civlek beyefendiye, Azdavay Garnizon Komutanı Atilla Pirci beyefendiye, Azdavay Karadeniz Lokantası sahibi Mehmet Kara beyefendiye, samimiyetleri, misafirperverlikleri ile tüm Kastamonu halkına çok teşekkürler…

( Yazı: Barkın Tümay / Global Access Genel Müdürü )