EKO-TURİZMİN YENİ CENNETİ: ERSİZLERDERE

Ersizlerdere’nin eko-turizm geleceği çok parlak

 
Ersizlerdere’nin sahip olduğu potansiyeli ile eko-turizm geleceğinin çok parlak olduğunu kaydeden Ersizlerdere Yarımlaşma Dayanışma Ekonomik Kalkınma Eğitim ve Ekoturizm Derneği Başkanı Mustafa Çağır, şunları söyledi:
“Ersizlerdere’nin mevcut turizm potansiyelinin yanı sıra, son yıllarda ulaşımında kolaylaşmasıyla, turizm geleceği çok parlaktır. Dernek olarak, ilk beş yılda Ersizler veErsizlerdere’yi kapsayan, on yılda Küre’yi, yirmi yılda Kastamonu’ya umut olacak projeler hazırlıyor, fikirler üretiyoruz. Çabamız 17 yıl içersinde, 1500 kişinin istihdam edildiği bir sistem kurmaktır. Ersizlerdere ekoturizm için yapılan her yatırımın gerçekleşecek her projenin istihdama dönüşecek ve gelecek için umut kaynağı olacak başarının yerinde görülebileceği bir bölgedir. Görüşmelerimiz ve çalışmalarımız devam etmektedir.Toplumun her kesiminden büyük ilgi ve destek gördüklerini taktirle karşılandığını projelerimizin gerçekleşmesi için Ersizlerdere muhtarı Mustafa Canbaz ve Ersizler muhtarı İrfan Kaya’nın yoğun çaba göstermektedirler. Ersizlerdere’nin tanıtımı için 2000 adet broşür hazırlattık. Ersizler ve Ersizlerdere’nin tanıtımı doğal güzelliklerimizi görmek ve gezmek için gelenlere yardımcı olmak amacıyla, köylerimizde yaşayan 20 arkadaşımızı kafeteryalarımızda görevlendirdik. 06 Haziran 2010 tarihinde bu arkadaşlarımızın gelen misafirlerimizle daha etkili iletişim kurabilmesi için eğitim semineri düzenledik. Bu arada özetle; Dernek olarak amacımız; göçü önlemek, mevcut nüfusu korumak, çalışmak isteyen her bir bireyi projelerimize dahil ederek gelir etmesini sağlamak yaşam standartlarını yükseltmektir.”
Ersizlerdere’ye olan ilginin her geçen gün arttığını belirten başkan Mustafa Çağır, bölgenin, doğa tutkunlarının macera severlerin, fotoğrafçıların büyük ilgisini çektiğini ve tur firmalarının günü birlik turlar düzenlediğini açıkladı.
 
 

Ersizlerdere’nin en önemli sorunlarından biri, konaklama sorunudur

 
En önemli sıkıntılardan birinin konaklama olduğunu kaydeden Mustafa Çağır, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu eksikliğin giderilebilmesi için Kastamonu Valiliğimize 50 kişinin konaklayabileceği bir konak yapımı için müracaat ettik. İnşallah, olumlu sonuçlanacağı kanaatindeyiz.
Konağın yapılması halinde, bölgemizdeki turizm potansiyelinin artacağını Ilgaz üzerinden Doğu Karadeniz’e geçen tur firmalarının, güzergahının değişeceğini, yeni bir alternatif güzergah oluşacağını Kastamonu’muzun ve güzergah üzerindeki ilçelerimizde yerli ve yabancı ziyaretçileri daha fazla misafir etmeyi istiyoruz. Konağın yapılması, ekoturizmin gelişmesinde Kastamonu’ya olan ilginin artmasına da katkı sağlayacaktır. Bölgemizde üretilen doğal ürünlerin satışı için bir pazar haline gelecektir. İstihdam sağlayacak bölgemizin kalkınması için en önemli adım atılmış olacaktır”
 

Projelerin bir hedefi de: iş sağlamak, istihdam yaratmak, göçü önlemek

 
İlimizde satışa sunulan hediyelik eşya ve el sanatları ürünlerinin % 80’i il dışında üretilmektedir. Küre ve civar köylerde üretilmesi için proje hazırladıklarını hayata geçirilebilirse 400 kişinin istihdam edilebileceğini bu işin bir sektör haline geleceğini söyleyen Mustafa Çağır, bu projeyle, köylerimizdeki mevcut nüfusu koruyarak göçü önlemek istediklerini, gurbetteki dar gelirli ailelerimizi köye dönüşünü hızlandırmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi.
 

Ersizlerdere nerededir?

 
Ersizlerdere; Kastamonu ilinin Küre ilçesine bağlı bir köyüdür.
D 765 karayolu üzerinde Küre’ye uzaklığı 8 km İnebolu’ya (sahile)  uzaklığı 20km Kastamonu’ya uzaklığı 67km’dir.Emin Abinin yeri Gökgözler kafeterya Ersizlerdere’nin hoşça vakit geçirebileceğiniz yerlerin başında gelmektedir.