METİN PELTEK,''KEMER, RUSLARIN BİR NUMARLI TATİL DESTİNASYONU''Sezonu bize değerlendirebilir misiniz?


“Grand Haber Otel olarak sezon başlangıcı olan mayıs ayını çok iyi geçirdik. Bu dönemi %95 doluluk ile geçirdik. Haziran ayında % 90 doluluğa ulaştık. Çok iyi bir doluluk rakamı bu. Ancak genel olarak piyasaya baktığımız zaman genelde bir düşüş görüyoruz. Bu düşüş % 10’luk bir düşüş bile olsa sayısal olarak, fiyatsal olarak %30’lara varan düşüşler söz konusu. Dolayısıyla bu konumda genel olarak bir kaybımız söz konusu. Bununda gerekçeleri yanlış pazarlama, yanlış fiyatlandırma, kötü hizmet, tesisin adının iyi olmaması, gelen misafirlerdeki memnuniyet oranlarının düşük olması bazı otellerde dolayısıyla bu genel olarak fiyatları etkiliyor. Yine yurtdışında bizim dışımızda olan etkenlerde var tabii. Benim saydığım bu etkenler bizim tarafımızda olumsuz olan etkenler; birde dış etkenler var. Bunlar Rus pazarında Rublenin dolar karşısında değer kaybetmesi, mayıs ayında hava şartlarının çok kötü olması, Rus turistin artık farklı destinasyonlar araması.. Yani bizim Rus misafirlerimiz her sene aynı yere gelmekten çok, şimdi Avrupa’yı keşfettiler ve  Avrupa’ya gitmek istiyorlar. Avrupa, kapılarını önceki senelere göre çok açmıyordu,şimdi onlarda sonuna kadar kapılarını açtılar, turizmdeki gerilemeden dolayı.. Tabii ki rakipler bizi takip ediyorlar bizde rakiplerimizi takip ediyoruz. Bize göre onlarda kondisyonlarını belirliyorlar ve sonuç ortada.. Şu anda ispanya 2011 göre sayılarını koruyor.  İspanya için de 2011 iyi bir yıldı sayılarını koruyor. Şu anda 2010 un üstündeyiz. Fakat 2011 in çok altındayız. Biz sayılarımızı koruyamıyoruz bu sayılarda bizim Mısır’dan Tunus’tan aldığımız fazlalıklardı geçen sene.. Turizm şu anda aslında seyir olarak normal bir seyrinde gidiyor.. Ama normal seyri yine biz kendi pazarlama hatalarımızla daha olumsuz bir hale çeviriyoruz. Örneğin bizim otelimizin fiyatlarını her sene %15’ler %20’ler arttırma lüksü yok.. Yani dolar bazında arttırma lüksümüz yok.  Bunları mantıklı şekilde arttırışlar yaparak enflasyon düzeyinde kendimizi koruyacak şekilde artışlar yaparak ve talebi arttırarak, uzun vadeli bir şekilde yaymamız lazım. Ama biz iyi bir sene geçtiği sene ertesi sene biz fiyatların üstüne koyuyoruz daha fazla bir beklenti içerisinde oluyoruz.. Bu yüzden bu senenin gelişi belliydi zaten bu şekilde olacağı belliydi bunun önlemini önceden almak gerekirdi”

Özellikle sizin gibi kaliteli hizmet veren tesislerin doluluk konusunda bir endişelerinin olmadığını görüyoruz. Bu konuda ne diyeceksiniz?

“Evet doğrudur..Kaliteli otellerde fiyatını düzgün koyan otellerde hiçbir sorun yok”Kemer bölgesi Rusların en önem verdiği destinasyonların başında geliyor. Bu konuda ne diyeceksiniz?

“Kemer bölgesi gerçekten Rusların tercih ettiği bir bölge.. En son çıkan istatistiklerden de görüldüğü üzere Kemer Rusların gittiği bütün dünya üzerinde ki destinasyonlardan bir numarayı teşkil ediyor. Yani orda yapılan istatistiklerde Kemer bir numarada dolayısıyla böyle bir artımız var zaten bizim bunun yanında diğer ülkelerinde çekebilirsek uzun vadede çok iyi olacak.. Avrupa İskandinav pazarları, balkan, doğu Avrupa pazarları, Ortadoğu pazarları İran pazarı var tüm pazarlarla çalışıyoruz.. Daha öncede açıkladığım gibi son dakika bölgesi olduğumuz için diğer pazarları Avrupa pazarı ile çalışan bölgelerde önceden erken rezervasyonlu otellerde olduğu gibi diğer son dakika çalışan pazarlara onlar çok fazla yer ayıramıyorlar. Bizler son dakika çalışmaya alışkın olduğumuz için daha çok yer ayırıyoruz ve daha çok çeşitleme yapabiliyoruz”

Misafirleriniz Grand Haber Otel’i seçmesinin en önemli nedeni nedir siye sorsam?

“Biz 12 ay açık bir tesisiz ve 4-5 senedir devamlılık arz eden bir kadromuz var işinde profesyonel, misafirlere odaklı çalışan, yaz kış çalışan bir personelimiz var.  Ve en büyük artımızı personelimiz olarak görüyorum. Fiyat anlamında da makul fiyatlarımız var.  Fiyat artış dengesini çok iyi oturtmuşuz. Bu arada son olarak bölgemizde Belediyelerin birleşme olayı ile ilgili birkaç cümle söylemek istiyorum. Ben bu olaya sıcak bakıyorum açıkçası.. Çünkü bir dağınıklık var bir birlik olamama problemi var. Bu problemin tek belediye olması halinde, aşılabileceğini düşünüyorum”