ÇAMYUVA BELEDİYE BAŞKANI AHMET CAN,''2011 YILI İÇİN İYİ BİR SEZON BEKLİYORUZ''

ÇAMYUVA BELEDİYE BAŞKANI AHMET CAN,''2011 YILI İÇİN İYİ BİR SEZON BEKLİYORUZ''Çamyuva’da 7 tane tatil köyü, 8 adet beş yıldızlı otel ve 10 tane de dört yıldız ve aşağısı tesis bulunuyor.  Ancak kış aylarında baktığımızda Çamyuva’nın kış uykusuna yattığını görmekteyiz. Çamyuva Belediye Başkanı olarak bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Çamyuva2009 yılında yapılan Mahalli seçimlerden bu yana 22 ay gibi bir zaman geçti. Bizim burada seçim öncesi sloganımız “Önce Turizm, Önce Çamyuva, Çamyuva Sevdamız Bitmeyecek” di. Seçimin ardından turizmcilerle, yatırımcılarımız ile bir araya geldik ve bir çok Fuara da Çamyuva olarak katılma kararı aldık. Kiev, Romanya, Almanya gibi birçok ülkedeki turizm fuarlarına gitme kararı aldık. Ortak payda altında, turizmcilerimiz ile birlikte bu kararı aldık. Tanıtımlarda turizmcilerimizin hep yanında olduk. Beni kullanın diyerek her zaman onların yer aldım. Bundan sonra da olmaya devam edeceğim. Bu senede Kemer’de bulunan GATAB, KETAV, KETOB, ÇAMMOB, TEKOB gibi dernekler ile bir araya gelerek toplantılar yapıp birlikte tanıtım kararı aldık. Ama biz özellikle Çamyuva’da Çamyuva’daki yatırımcılarımız ile birlikte yaptığımız toplantı ve değerlendirmelerde, son dakikaya kadar, Eliza Beach Otelimiz, Zena Otelimiz, Simena Park ve Fantasia Otel’in bu kış açık olacağı konusunda ümitlerimiz vardı. Yine son dakikada aldığımız haberlerde, hesaplarının tutmadığı gerekçesi ile bu sene bu oteller açmadılar ama gelecek yıl için bu otellerin açık olacağı konusunda sözleri aldık. Özellikle Eliza Beach , Göynük’de Kilikya Oteli açtı bu yıl. Bu yıl için Çamyuva Eliza Beach’in sahibi Şefik Bey, bu otelin açık olmasının çok masraflı olacağını ama gelecek yıl için açık olmasının muhtemel olduğunu söyledi. Zena otel tam hazır olamadığını ve tadilatlarını bitirmediğini ifade ederek açamadı. Ancak, 2011-2012 kış döneminde Çamyuva’da dört otelimizin açık olacağı müjdesini verebildim. Şu anda bölgemizde Simena Park Otelimiz açık. Fransız gruplarımız bu otelde kalıyor. Geçtiğimiz günlerde Marco Polo Otelin patronu Ömer Okan ile birlikteydik. Kış sezonu için bize tadilat projesi verdiler. Yine Fantasia Otel gelecek kış için tadilat çalışmaları yapıyorlar. Önümüzdeki sezon kış döneminde buradan, Çamyuva’da en az 5 otelin açık olacağını ümit ettiğimizi söyleyebilirim.  Bu Çamyuva Bölgemiz, turizmcilerimiz ve turizmden evlerine ekmek götüren personel için de güzel bir haber.

Çamyuva Belediyesi olarak turizm adına neler yapıyorsunuz?

Çamyuva’nın öncelikle sahillerinde, yürüyüş yollarında çalışmalarımız sürüyor. Çamyuva’da özellikle yaz kış konaklayan Norveç’li ailelerin kaldığı 300’e yakın hane var. Bunlar Çamyuva Merkez Mahallesinde, Çınar Mahallesinde kalıyorlar. Burada alt yapı, kanalizasyon çalışmalarını tamamladık ve kaldırım çalışmalarına başladık. Özellikle Çamyuva Merkez Mahallesi iç sokaklarında, TEDAŞ la ışıklandırma, direklerin yer altına alınması çalışmaları ve kötü görünüme son vermek için çalışmalar başlattık. Elektrik hatlarını yer altına aldık. Bu konuda TEDAŞ’la birlikte iş birliğine girdik. Alt yapı olarak Merkez ve Uzunçınar mahallelerimizde % 70 oranında bu çalışmaları tamamladık.  Şunu da söylemek istiyorum. İlk hedefimiz tabii ki turizm. Bu konuda da önümüze baktığımızda, önce eğitim ortaya çıkıyor. Hepimiz turizmle geçiniyoruz. Turizmden geçindiğimizi bazı insanlarımız maalesef bilmiyor ya da farkında değiller. Tabii ki bunun bir eğitimi yok, okulu yok. Kendimizi, bu konuda geliştirmeliyiz. Tarımımızda, hayvancılığımızda önemli ama bu konu rahatsızlık boyutlarında olmamalı. Biz şirin bir turizm beldesiyiz. Buna herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Bende Çamyuva Belediye Başkanı olarak bu kişilere gidiyor ve anlatıyorum. Buradan kaldırım geçireceğiz, yol geçireceğiz, alt yapı yapacağız diyorum. Çamyuva’da yaşayan herkesin turizme önce yüreğiyle, kalbiyle, komşusuyla, hep birlikte hareket ederek toparlamamız gerekiyor. Çamyuva olarak biz turizmsiz olamayız. Hepimiz turizm teknesinde birlikte yüzüyoruz. Bu bakımdan da hepimiz bu konuda kendimize çeki düzen vermeliyiz.
 

2011 sezonu için neler söyleyeceksiniz. Nasıl bir 2011 öngörüyorsunuz?

2011 sezonu için şu ana kadar yaptığım görüşmeler ve aldığım bilgilere göre iyi geçeceğini umuyoruz. Bölgedeki Turizmcilerimiz birebir fuarlara katılıyorlar ve bilgileri bizlere aktarıyorlar. Önemli olan fuarları kaçırmamak. Bu turizm fuarlarına kendi katalogumuz, kendi materyallerimizi ile katılarak iyi bir tanıtım yapabiliriz. Yapıyoruz da. Bu konuda Çamyuva Belediyesi ve Başkanı olarak öncü olmayı her zaman turizmcilerimize iletiyorum. Belediye Başkanı olarak turizmcilerimiz ile belirlenen her fuara giderek bölgemizi tanıtmak için sonuna kadar çalışırım. Fuarlarda yerinde tanıtım önemli. Birçok fuara katılıyoruz. 2011 sezonu turizm beldemize, memleketimize hayırlı olsun diyorum. 2011 yılı inşallah hayırlı olur.

Son olarak Çamyuva Belediye Başkanı olarak Tur Operatörü ve Acentelere neler söylemek isterseniz?

Başta tur Operatörü ve acentelere Çamyuva’nın otellerinin yeni oteller olduğunu söylemek istiyorum. Otellerimizin hepsi aşağı yukarı birinci sınıf oteller. Çarpık bir yapılaşma yok. Yapılar birinci sınıf. Turizmde Güvenlik, huzur çok önemli. Güvenlik sorunumuz yok. Ben tur operatörlerimizi her zaman güzel Çamyuva’mıza bekliyoruz ve bu anlattıklarımızı yerinde görmelerini istiyoruz.