Kemer'in Almanya'daki Kardeşi , ''SCHWABACH''

Kent Meydanında hareketlilik… 

Schwabach yaklaşık 40.000 nüfuslu, zengin endüstri ve geleneksel zanaat şehri. Bir çok fabrikası olan, dinamik ve yeni iş yerleri kurmak isteyenlere de çok uygun bir şehir. Kuzeyinde Nürnberg ile  Fürth ve Erlangen şehirleri, güneyinde yeni Frankonya göller bölgesi bulunuyor. Schwabach ayrıca bölgede sunduğu imkanlarla kültürel ve boş zamanları değerlendirme merkezi konumunda.
Otelden çıkıyoruz.
Önce Belediyenin ve eski kilisenin bulunduğu Kent meydanına doğru ilerliyoruz. Sağlı sollu dükkanlara bakarken, birden Türkçe yazan “Murat Döner” yazısını görüyoruz. Hemen içeriye giriyoruz. Nürnberg’de oturan bir aile burada yaklaşık 1 seneden bu yana döner ve Türk yemekleri yapıyorlar. Almanlar ise öncelikli müşterileri. Bizde ağzımın tadı ile bir döner yiyerek Schwabach’da yolumuza devam ediyoruz.

 Schwabach’da görülecek çok güzel yerler var. Frankonya’nın en güzel pazar meydanı, şehir kilisesi, ve çok değerli büyük sunak ve büyüleyici altın hikayesi gibi pek çok şey bulunuyor. Meydanın hemen önünde 1400 lü yıllarda yapılmış Kilise ile karşılaşıyoruz. Bu kilise Schwabach’ın ilk kilisesiymiş. Zamanla kentin büyümesi ile başka kiliseler de yapılmış. Dev kulesi ve heybetli yapısı ile dikkat çekiyor bu yapı.
Kentin meydanına geldiğimizde küçük küçük manavlar görüyoruz. Fiyatlara bakıyorum. Bayağı pahalı. Maydonoz 1.50 Euro, domates 5.90 Euro.. Ah diyorum Türkiyem. İşte fiyatlar ortada. Hemen ülkemizin kıymetinin bilinmesinin gerekliğini bir kez daha anlıyorum.

 Almanya’da yerel seçimler yaklaşıyor. Bu bakımdan sokaklarda köşe başlarında tabelalarda seçim afişlerini görüyoruz. Hemen ileride, meydanda SDP 1. sıra adayı Helga Simith ile karşılaşıyorum. Seçim çalışmaları içinde ve vatandaşlarına hazırlanan kitapçıkları ve kalemleri dağıtıyor. Yanına yaklaşıp soruyorum. Nasıl gidiyor diye?

 Güzel diyor ve ekliyor. “İnşallah kazanacağız..”
Siyaset bu belli olmaz diyoruz ve oradan uzaklaşıp şehrin ara sokaklarından gezemeye devam ediyoruz. 
Schwabach’da önceki yıllarda çok çeşitli dallarda zanaatlar varmış. Örneğin, bira üreticiler ve altın atölyeleri, ilk endüstri iğne ve metal tel fabrikaları. Şimdi şehirde orta büyüklükte el sanatları, endüstri ve çalışan birçok firma bulunuyor. Bu firmaların çoğunun Almanya’da rakipleri çok az, onun için de hayli başarılılar.

1500 Türk bulunuyor…


Schwbach’da 1500’e yakın Türk bulunuyor. Schwabach Belediye meclisinde Ayşe Bıyık yer alırken, Türk Kültür Derneği ise Başkanları Seyfettin Karagöl ile başarılı çalışmalara imza atıyorlar. Yine bu derneğe ait lokalde toplanan Türkler ise geleneksel yaşam tarzlarını sürdürüyorlar.
 Schwabach’da Avrupa kültüründen çok büyük bir hazine yok ama bakımlı eski binaları ve birazda tarihi hikayeleriyle tipik bir Frankonya kenti. Eski şehir 1979 yılında örnek alt yapısı, mükemmel mimarisi ve çevre koruması ile „Europa-Nostra“ madalyası alan Avrupaya miras ilk Alman kenti olma özelliği de taşıyor.. Tarihi kentin merkezinde görkemli şehir kilisesi (1495) belediye binası (1528) ve „güzel çeşme“ (1717) bulunuyor.
Ayrıca, her yıl üç gün süren halk şenliği binlerce kişi pazar merkezine (Marktplatz) eğlenmeye gelir. Schwabach’da aynı zamanda 35 spor derneği 54 çeşitli spor faaliyetleri ile ve modern bir açık yüzme havuzu bulunuyor. Araba ile 30 dakikada Frankonya göller bölgesine (suni göller) ulaşılabilinirken,1500 hektarlık göllerde su sporları, yelken ve sörf yapılabiliyor.

 


Çok sayıda Kardeş kentten sadece 1 tanesi…


Türklerle Almanlar o kadar iç içe geçmişler ki, Almanya’da birçok kentin Türkiye’de bir kardeş şehri var. İşte bunlardan birisi de Kemer ile Schwabach kardeşliği. Bundan 10 yıl önce Antalya’nın Kemer ilçesi ile Almanya’nın Schwabach kenti kardeş olmuşlar. Bu kardeşlik de Schwabach Belediye Başkanı Hartvig Reiman ile Kemer Belediye Başkanı Hasan Şeker’in büyük katkısı var. Bunun yanı sıra Schwabach’ın tek kardeş şehri Kemer değil. 1975 yılından bu yana Fransa’nın Les Sables d’Olonne ve 2002’den beri de  Yunanistan’ın Kalambaka şehri ile kardeşler. Kardeşlik duyguları o kadar gelişmiş ki, artık her iki ülkeden çok sayıda kişi karşılıklı gidiş gelişlerde ve kültürel alışverişlerde bulunuyorlar.


Schwabach’a ulaşım 

Otoyol
Schwabach bölgenin merkezindedir. Iki otoyol bağlantısı vardır (A6 ile Amberg-Heilbronn’a buradan A9 ile Münih-Berlin’e ve A3 ile de Passau-Frankfurt’a).
Tren bağlantısı
Münih-Nürnberg’e giden demiryolu Schwabach’dan geçmektedir. Banliyö treni (S-Bahn) ile kısa aralıklarla Nürnberg istasyonuna ulaşım çok rahatdır. Schwabach istasyonunda şehir içi yakın bölgelere giden otobüs ve taksi duraklarının merkezi vardır.
Hava limanı
Nürnberg hava limanı 20 km uzaklıkta olup banliyö treni ve metro ile kısa zamanda hava limanına ulaşılıyor. Nürnberg hava limanı alman ve Avrupa büyük şehirlerin giriş kapısı olarak nitelendiriliyor.
Kanal
Rhein-Main-Tuna kanalında 10 km uzakta Nürnberg’den suyolu ile hem kuzey ve batı Avrupa, hem de Avrupa’nın güneydoğu bölgesine (kuzey denizinden başlayarak tuna nehrinden Karadeniz’e kadar) ulaşılıyor.


Schwabach Kent Tarihi 

800
Frankonya Krallığının çiftliği
1117
“Villa Suabach” belgeli ilk sınır
1371
Schwabach’ın ilk şehir oluşu
1528-29
Dindeki reformun temelini
oluşturan “Schwabacher Artikel” in görüşüldüğü yer
16. yyın ortalarından
Schwabach madeni para yapma yetkisi olan dört şehirden biri oluşu
1632
Wallenstein Schwabach’ı kuşatması (30 yıl savaşları)
1650 den sonra
Dinde yapılan reformdan sonra Oberpfalz ve Avusturya dan kaçan protestanlar Schwabach ve çevresine gelişleri
1686 dan sonra
Fransız Hügnoları Schwabach’a gelişi ve yeni el sanatları meslekleri getirmeleri
1791-92


Schwabach’ın Prusya krallığına katılması
1806
Schwabach’ın Bavyeraya katılması
1818
Schwabach’ın Kasaba oluşu
1972


Schwabach’ın Bavyerada yapılan yeni mülki idare düzenlemesi ile şehir oluşu
1979
Örnek alt yapısı ile “Europa-Nostra” madalyası alışı

( YAZI VE FOTOĞRAFLAR: HALİL ÖNCÜ )