KEMER ENDURO TÜRKİYE'NİN 1 NUMARASI

KEMER ENDURO TÜRKİYE'NİN 1 NUMARASI

“Enduro dayanıklılık anlamına geliyor, enduro yarışları da zorlu doğa ve hava şartlarına karşı mücadele etmek ve parkuru en kısa zamanda tamamlamak anlamına geliyor. Kemer’in ilk enduro ile tanışması 2000 li yılların başında kurucu üyelerimizden Cevdet Kaya ile Ali Özgül’ün büyük çabaları ile başladı. O yıllardan sonra bölgemizde giderek artan Enduro sevgisi 2006 yılının Ekim ayında Kulüp olmamız ile devam etti. 2 Kasım 2006 tarihinde ilk resmi mahalli yarışımızı düzenledik. Ve 2007 yılında Türkiye Enduro şampiyonasının tüm yarışlarına katıldık. Kulübümüzde halen 15 yarışçımız bulunurken, geçtiğimiz yıl aldığımız Türkiye Kulüpler ve takımlar şampiyonluğu da bizim en büyük başarılarımızın arasına girdi. Son ev sahibi olarak organize ettiğimiz Türkiye Enduro Şampiyonasının 1. Ayağı ise çok büyük övgüler aldı.”

 
Muhteşem Organizasyon…

Kemer’in şirin köylerinden birisi olan ve son yıllarda gelişerek büyüyen ancak doğal yapısından hiç bişey kaybetmeyen Kuzdere’de yapılan Şampiyona’ya geliyoruz. Kemer Enduro Motosiklet Kulübü tarafından organize edilen yarışa aylar öncesinden Kemer Belediyesiyle ortaklaşa çalışılarak hazırlanan yeni seyirci etabının yüksek atlama rampalarından uçan sporcular yaklaşık 2000 üzerinde yarış severe heyecanlı anlar yaşattılar. Beydağlarını eteklerinde özel olarak hazırlanan 17 km.lik Kemer Enduro Parkuru çam ağaçlarıyla çevrili, kaya geçişleri, atlama rampaları ve uzun düzlüklerinin yer aldığı orta serlikte tabir edilen yüksek kondisyon isteyen bir yarış parkuru olarak biliniyor.  Yarışlar 3. Etap üzerinden yapılırken daha önce de yine aynı yerde  Kemer Enduro Motosiklet Kulübü ilk yarışını Türkiye Şampiyonasının 3. Ayağı olarak düzenlemişti. Geçtiğimiz yıl mayıs ayında düzenlenen yarış havanın çok sıcak olması sebebiyle yarışçılara zor anlar yaşatmıştı ve bu yıl organizasyonu daha erken bir tarih olan mart ayı olarak federasyondan istemde bulunulması nedeniyle şampiyona Mart ayına alınmıştı.
Geçen yıl düzenlenen yarışların federasyon tarafından beğenilmesi sonucu Türkiye Şampiyonasının 1. Ayak yarışı Kemer’ de start almış oldu. Bu yıl düzenlenen yarışda yerli yabancı çok sayıda seyircinin daha fazla keyif alabilmeleri amacıyla Ayışığı Marina önünden Kemer Kaymakamı Seddar YAVUZ ve Kemer Belediye Başkanı Hasan ŞEKER’in verdiği temsili start ile başladı. Ardından resmi antrenmanlara geçildi ve  bu yıl federasyon tarafında yarıştan bir gün öncesinde Formula 1 de olduğu gibi parkurun belirli bir bölümünde en iyi dereceyi yapan sporcu yarış günü yaptığı dereceye göre start alacağından kıyasıya bir mücadeleye sahne oldu. Sırlama listesinin belirlenmesinden sonra aynı günün akşamı yarışçılara parkur hakkında bilgiler verilerek uyması gereken kurallar hatırlatıldı. Ve yarış günü geldiğinde Kuzdere Köyü Çaltıcak mevkiinde bulunan enduro parkuru yarış severlerin akınına uğradı, gencinden yaşlısına herkes ordaydı…

 
Eski rallicilerden Ali Deveci de yarışan isimlerdendi..

Bir gün önce yapılan sıralama turunda en iyi zamanı yapan Kemer Enduro Motosiklet Kulübü sporcusu İsmail ÖZGÜL ilk sıradan start almasıyla hem doğa şartlarına hem de rakiplere karşı 46 yarışçının kıyasıya mücadelesi başlamış oldu. 46 sporcunun arasında ünlü bir isim de vardı.. Eski rallicilerden Dünya Ralli Şampiyonasında da Kemer etaplarında yarışmış bir pilot olan Ali Deveci yaptığı şovlarla bu spora hiçte yabancı olmadığını herkese gösterdi. Etap aralarında ise Türkiye Motokros şampiyonasında minikler kategorisinde şampiyon olan minik kardeşlerimizin gösterileri ve  ATV lerin toplu start alarak yaptıkları şovları ise seyircilere ayrı bir adrenalin şöleni sundu. 3 etap sona erdiğinde 40 sporcu yarışı tamamlayabildi. Genel Klasmanda ilk sırayı Bodrum Motosiklet Kulübünden Burak Özel alırken ikinciliği Kemer Enduro Motosiklet Kulübünden İsmail Özgül üçüncülüğü de Ölüdeniz Motosiklet Kulübünde Serkan Özdemir elde etti. Kemer Enduro Motosiklet kulübü 2 şampiyon sporcusu Çağlar Aktaş ve Erkan Demir’ in vatani görevleri nedeniyle askerde olması ve antrenman sırasında bileğini kıran Şampiyon Sporcusu Burak Özdemir’den eksik olarak başladığı yarışta 15 kupa alarak başarılarını devam ettirdiler. Kemer Enduro Motosiklet Kulübü Başkanı Semih Özdemir’ in yarış sonrası yanına giderek görüşlerini aldık.

 
Büyük gurur…

“ Öncelikle Türkiye Şampiyonasına ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadık. Ayrıca yarışmacıların ve yarış severlerin büyük keyif aldıkları bir yarış oldu ve WRC den sonra Antalya ve Kemer' e yakışır bir yarış organizasyonu yaptığımıza inanıyorum. Bize gelen tüm tepkilerde bu yönde.Önümüzde Türkiye Şampiyonasının beş ayağı daha var bunlardan da başarılı sonuçlar alıp şampiyonluklarımıza devam etmek istiyoruz, ayrıca kısa zamanda parkurumuzun motokros bölümünü de hazırlayabilirsek Antalya’yı ve Kemer’i motokros heyecanıyla da tanıştırmak istiyoruz. Bizleri yalnız bırakmayan Kemer halkına, ana sponsorlarımız Kemer Belediyesi,Ayışığı Tesisleri, Duro Lastikleri,BP Büyükgebizler Petrol İşletmeleri, Moto Aslanko ile basın desteği veren Akşam Gazetesi, kemer.tv ve  turizmdosyasi.com’a desteklerinden ötürü teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.
Kemer’e bu muhteşem görsel şovu hazırlayan ve sunan tüm Kemer Enduro Kulübü üyelerine sonsuz teşekkürlerimi sunarken, Türkiye’de gerek organizasyonları gerekse de başarıları ile bir numara olan Kemer Enduro’ya başarılarının devamını diliyorum.

( HABER-RESİMLER : HALİL ÖNCÜ )