Etkileyici ve büyüleyici bir Güzellik ''PHASELIS''

Phaselis koyu bu arada bölgede yat turu yapan, mavi yolculuğa çıkan teknelerin de uğrak noktası olmuş durumda. Özelikle haftalık turlara çıkan yatlar bu bölgede kesinlikle 1 gece konaklıyorlar ve büyüleyici antik ortamı yaşama fırsatı buluyorlar.

Bizde Phaselise giriyoruz ve bu ortamı yaşıyoruz.

Büyüleyici ve etkileyici güzelliği ile insanın tüylerini ürperten ve sapasağlam yapısı ile gün yüzünde ziyaretçilerini ağırlayan Phaselis’teyiz … 

Phaselis , Antalya’ya 35 km. uzaklıkta, Kemer İlçesinin hemen yanı başındaki antik bir kent.  Antik Likya ve Pamfilya bölgeleri sınırı üzerindeki üç limanlı bir kent olarak kurulmuş. İki yüzyıl kadar Pers yönetiminde kalan Phaselis, MÖ.334'de Tüm Likya ile birlikte Büyük İskender'in eline geçmiş. Büyük İskender’in hayran kaldığı Phaselis'te bir kış mevsimini geçirdiği de biliniyor. 
Suriye ve Yunanistan deniz ticareti yolu üzerindeki hakim konumu ile özellikle Roma imparatorluğu döneminde parlak günler yaşayan kenti MS. 129'da İmparator Hadrian'da ziyaret etmiş. Zamanında geçimi büyük ölçüde deniz ticaretine bağlı olan Phaselis'in Kereste ,Gülyağı ,Çeşitli Parfüm ve Kremleri aranan ürünleriymiş .

Şu anda mevcut kalıntıların hemen tamamı Roma ve Bizans çağlarına ait olduğu biliniyor.

Özellikle limanları ile ünlü bu antik kent… Bunların en büyüğü yarımadanın güney-batısındaki olan liman..Bu limanın girişinde 200 m. uzunluğunda bir de mendirek bulunuyor. Bugün bu mendireğin büyük bir bölümü sular altında kalmış. İkinci limanı tiyatronun kuzey-doğusunda, bunun da bir mendireği var ve günümüze kadar gelmiş sapasağlam ayakta. Üçüncü liman ise kuzeyde geniş kumsaldadır. Limanın güneyindeki rıhtımın kalıntıları göze çarparsa da buraya mendirek yapılmadığı görülmektedir.

Eğer sizde bu güzelliği yaşamak istiyorsanız ister karayolundan isterseniz deniz yolundan mutlaka Phaselis’e uğrayın. ( HALİL ÖNCÜ )