EMİTT 2015’DE EN ÇOK KONUŞULAN CÜMLE ' İYİ Kİ İÇ PAZARIMIZ VAR!'

Her yıl olduğu gibi bu yılda dünyanın sayılı turizm fuarları arasında gösterilen ve ilk beş içerisinde yer alan EMİTT turizm fuarını yerinde görmek ve sektördeki son gelişmeleri izlemek adına rotamızı İstanbul’a çevirdik.19.su düzenlenen EMITT ( Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı ) 70 ülkeden 4.500’ü aşkın kurum, kuruluş ve İl, ilçe, belde ve Kalkınma ajanslarının katılımıyla İstanbul’daki TUYAP fuar alanında katılımcı ve ziyaretçileri ile buluştu. Bir günlük ziyaret için sabahın erken saatlerinde Antalya’dan havalanırken, havanın da açık olması ile birlikte elimizdeki fotoğraf makinesi ile gökyüzünden müthiş fotoğraflar çekme şansı yakaladım. Önceki haftalarda yağan yoğun karın etkisi Anadolu’nun üzerinde kendisini hala hissettirirken, bembeyaz örtü büyülüyordu bizleri.Türkiye EMİTT’te buluştu

Bindiğimiz uçakta fuarın ilk günü olması sebebiyle çok sayıda turizmci de yer alırken, kendileri ile kısa da olsa sohbet etme imkanı yakaladık. Fuar alanına geldiğimiz manzara karşısında TÜYAP Fuar alanının yoğun katılımcı sayısı ve ziyaretçi sayısı da gözlerden kaçmıyordu. Yerli ve yabancı çok sayıda turizm profesyoneli tarafından ziyaret edilen EMITT fuarında Türkiye’nin belli başlı tüm tur operatörleri, seyahat acentaları, oteller ve zincir oteller, hava yolları, cruise firmaları, uluslararası tanıtım ofisleri, araç kiralama firmaları, hastaneler ve turizm sektörü kuruluşlarının yanı sıra, çok sayıda il, ilçe ve belde açtıkları birbirinden ilginç stantlar ile bu fuarda yerlerini aldılar. Türkiye’nin farklı bölgelerinin kalkınma ajanslarının da açtıkları stantlar ise görülmeye değerdi.
EMITT Fuarı´na gösterilen olağanüstü yoğun ilgi, Türkiye´nin artık sadece turist kabul eden bir ülke değil, aynı zamanda da dünyanın her köşesine turist gönderen ve İstanbul´un iki kıtayı birleştirerek son derece cazibeli bir destinasyon olduğunu da gözler önüne serdi.  Dünyanın 5. büyük turizm fuarı konumuna sahip olan ve önümüzdeki dönemde ilk üçe girmeyi hedefleyen EMITT Fuarı, yıllardan bu yana gerçekleştirdiği yüzde 10′un üstünde büyüme oranıyla bölgedeki tek turizm fuarı olarak da dikkatleri üzerine çekiyor.

Antalya Rus Turistte %20-30 arası düşüş yaşayabilir…

Bir günlük ziyaret olunca oldukça yoğun geçen bir gün bizi bekliyordu.  Fuar o kadar geniş bir alandaki ulaşabildiğimiz kadar kişi, kurum ve yetkiliye ulaşmaya ve onların 2015 sezonundan beklentilerini öğrenmeye çalıştık. TUROB Başkanı Timur Bayındır, Jolly Tur Yönetim Kurulu Üyesi Mert Vardar, Olympos Teleferik Satış Pazarlama Müdürü Haydar Culfa, Belek Jakaranda Otel Genel Müdürü Volkan Şimşek, Martı Otelleri Satış ve Pazarlama Müdürü Necip Fazıl Güldemir, Tekirova Martı Oteli Genel Müdürü Aydın Aytuğ, turizm eski bakanlarımızdan Bahattin Yücel, Manavgat Club Nena Sahibi Nevin Akçelik,TUI AG Türkiye Temsilcisi Hüseyin Baraner ile de görüşürken, sektördeki gelişmeleri dinledik. Gördüğümüz o ki, turizmde bu yıl ortak bir kanı var. Bu da “Sessizlik ve bu yıl iç turizmde bir patlama” oluşturacağı yolunda.AKTOB ( Akdeniz Turistik Otelciler Birliği ) Başkanı Yusuf Hacısüleyman Başkanım ile karşılaşıyoruz. Rusya'da yaşanan ekonomik krizin etkisini sorduğumuz AKTOB Başkanım Yusuf Hacsüleyman panik yapılmamasını söylerken, bu yıl Antalya’ya gelecek olan Rus turist sayısında % 25 ile 30 arasında bir düşüş yaşanabileceğini söyledi. Hacısüleyman, "Rusya’da yaşanan yüksek devalüasyonun sonucunda herkesin otomatik bir reaksiyonu oluşuyor. Ev alacaksak almayalım, taşınacaksak, taşınmayalım, araba alacaksak almayalım gibi.. Tabiiki onlar da ceplerinden para çıkmasın diye haklı olarak bir reaksiyon gösteriyor. Tahminimiz bu sezon Rusya'dan Antalya'ya gelen turist sayısında yüzde 25 ile 30 arasında bir kaybın yaşanabileceğidir. Halen erken rezervasyonlarda bir kıpırtı yok. Bu yıl iç turizmde daha fazla bir hareketlilik bekliyoruz"İç pazar bu senenin parlayan Yıldız'ı…

Belek River Garden Holiday Village Satış ve Pazarlama Müdürü değerli dostum Uğur Ecel’i ziyaretimde endişeli bekleyişin devam ettiğini satışlarda iç pazarın yoğun bir ilgisinin olduğuna dikkat çekiyor.

Uğur Ecel konu ile ilgili şunları paylaşıyor bizlerle:  “ Rusya ve Avrupa pazarlarındaki ekonomik krizden etkilenmeye başlayan ve satışların yavaş gittiği 2015 sezonunda iç pazara oldukça yoğun ilgi var. Emitt Fuarı'nda ziyaretçi sayısında geçen seneye oranla %5 Artış var. İç pazar bu senenin parlayan Yıldız'ı yada can simidi olacak gibi gözüküyor. Elbette bu yoğun ilgiye rağmen diğer pazarlarda oluşabilecek açıkları kapatmaya yeterli olmayacaktır. Daha fazla alternatif pazarlara ulaşıp iyi bir tanıtım atağına geçmemiz gerekli. Böylece zor bir sezonun üstesinden gelebiliriz. Tabii bu konuda Bakanlığımızın üzerine büyük bir görev düşüyor. Çok geç kalmadan ciddi tanıtım atağına geçerek ülkemiz üzerinde oluşan olumsuz imajları silmemiz ve satışa dönüştürmemiz gerek”
İlk iki günü sadece turizm profesyonellerine açık olan fuar, kapılarını Cumartesi ve Pazar günleri ise ziyaretçilerine açıyor. Antalya’nın 105 metrekarelik bir stant ile boy gösterdiği fuara yerel yönetimlerden, beldelerden ilgi oldukça büyük. Antalya Tanıtım A.Ş’nin Antalya standına ev sahipliğini yaptığı alanda Belek, Manavgat, Alanya, Kemer, Lara-Kundu ve Kaş-Kalkan bölgeleri de kendi stantlarıyla ve yöneticileriyle beraber Antalya standında hazır bulunduğunu gördüm.Batı Antalya Standında kısa bir mola…

Antalya’nın fuarda hem bireysel hem de destinasyon olarak farklı stantlarda tanıtıldığını gözlemledim. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kemer ve Alanya gibi turizmin lokomotifleri yine fuarda yerlerini aldılar. Bu arada Batı Antalya da bu fuarda farklı bir dizayn ile oluşturduğu stantta yerini aldı. Batı Antalya standında karşılaştığım ve son dönem Beymelek Bölgesinde oluşturduğu taş evler konsepti ile turizme farklılık kazandıran Osman Güngör Başkanım ile karşılaştım. Osman Güngör, Beldeler birleşmeden önce Beymelek’in Belediye Başkanıydı. Osman Başkanımın yakın ilgisi ile yaptıkları çalışmaları kendisinden alırken, Demre Belediye Başkanı Süleyman Topçu’nun da gelmesi ile bölge turizmi hakkında sohbetimize başladık.  Osman Güngör Başkanım farklı bir konsept ile turizme hizmet verdiklerini belirtirken, Demre İlçesi'nde alternatif turizmin geliştirilmesi amacına yönelik olarak yaklaşık 2 yıl önce başlatılan 'Aziz Nikolaos Yolları' projesi kapsamında 100 kilometrelik yürüyüş yolunu da kitap haline getirdiklerini ve fuarda da dağıtımlarını gerçekleştirdiklerini söyledi. “Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ve kapatılan Beymelek Belediyesi tarafından 2 yıl önce başlatılan ve yüzde 80'i hibe olmak üzere 200 bin lira bütçeli proje kapsamında, 96 sayfalık Aziz Nikolaos Yolları kitabı tamamlandı. Gördüğünüz gibi bugün burada gelen konuklarımıza dağıtıyoruz. Proje kapsamında 100 kilometrelik yeni Aziz Nikolaos Yolları ortaya çıkarılarak, alternatif turizmin hizmetine sunuldu. Yol güzergahlarına Türkçe ve İngilizce hazırlanan mavi ve beyaz renkte işaret levhaları dikildi. Aziz Nikolaos Yolu'nun, Likya Yolu ile kesişen 8 kilometrelik bölümüne levhalarda kırmızı işaret ilave edildi. Levhalarda ayrıca akıllı telefonlarla İngilizce, Türkçe, Rusça ve Almanca bilgi alınabilmesine olanak sağlayan QR kod sistemi kuruldu. Proje kapsamında Beymelek Taş Evler'de bilgilendirme ofisi ve Yukarı Beymelek Mevkii'nde çadır alanı oluşturuldu”

Bu arada Beymelek Taş evlerde son dönem artık bölgenin markası olma yönünde hızla ilerliyor. Taş evler içerisinde Uluslar arası dostluk bahçesi oluşturulduğunu ve bu bahçede konukların diktiği ağaçların olduğunu söylüyor başkan Osman Güngör bizlere.  Betondan bıkanların ve doğallığı yaşamak isteyenlerin buluşma noktası olan Beymelek Taş evlere gösterilen ilgiye teşekkür de eden Osman Güngör, herkesi bu güzelliği yaşamaya devam ediyor.

Avrupa’nın en büyük 5. Turizm Fuarı

EMITT Fuarı ilk kez 1997 yılında İstanbul’da TÜYAP Tepebaşı Fuar Merkezi’nde Voyager – Uluslararası Turizm ve Tatil Fuarı adıyla gerçekleştirildi. 1998 yılında Voyager adıyla gerçekleştirilen fuar üçüncü yılına girerken hızla büyüdü ve 1999’da TÜYAP Beylikdüzü’ne taşınarak 4 salonda 7000 metrekarelik bir alanda gerçekleştirildi. Fuar, 1999 yılından bu yana EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı adıyla düzenleniyor. Bölge ülkelerinden ve uluslararası turizm camiasından büyük ilgi gören EMITT Fuarı, yalnızca katılan ülke sayısı, kurulan stand ve alan olarak büyümekle kalmadı, Türkiye turizm sektörünün de aynası olmuş durumda. Birçok ilke imza atan EMITT Fuarı, 15 yıl içinde Avrupa’nın en büyük 5. Turizm Fuarı olmayı başardı. Fuar, önümüzdeki dönemde gerek yurtdışı gerekse yurt içinde farklı projeleri hayata geçirmeyi planlıyor.Tam gün boyunca yoğun geçen bir günün ardından tekrar rotamızı Antalya’ya çeviriyoruz. İstanbul Atatürk Havaalanındaki yoğun kalabalık sonrası Antalya’daki gördüğümüz sakinlik bizi az da düşündürüyor. Bu sakinliği kış sezonudur diyerek yorumluyor, gelecek sezonunun tüm turizmcilerimize en iyisi ile geçmesini temenni ediyorum.