ÜNİVERSİTELİLERİN KALBİ PARİS 2 BATIĞINDA ATTI

 

Mustafa Ertuğrul Aker, 1915 yılında Osmanlı ordusunda başladığı askeri kariyerini cumhuriyet döneminde de sürdürdü. Çanakkale ve Kurutuluş Savaşları'na katılan Yüzbaşı Aker, 1. Dünya Savaşı sırasında Akdeniz sahillerinin savunması için Antalya'ya gönderildi. 1916-1918 tarihleri arasında dünya harp tarihinde eşine az rastlanır bir şekilde 4 küçük top ile karadan İngiliz uçak gemisi "Ben My Chree"yi Kaş sahili karşısında sulara gömen Aker, Fransız savaş gemileri "Paris 2" ve "Alexandra"yı da Kemer'de batırdı. Anılarını yazarken "Zaferden mütevellit neşemizi yaralı düşman askerlerinin acısına hürmetten izhar etmedik (göstermedik)" diyen Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker, savaştan sonra anılarını yazdı ama yayınlamadı. Kemer Belediyesi, Mustafa Ertuğrul Aker'in adını yaşatmak için Kemer ile Kiriş'i birleştiren yola "Mustafa Ertuğrul Caddesi" adını verdi.Ayrıca geçtiğimiz yıl yine Mustafa Ertuğrul Aker anısına "Kemer Paris 2 Batığı Dalışı" etkinlikleri düzenlendi.

Dünyanın 100 önemli batığından bir tanesi…

 
 
 
 
Evet bu büyük kahraman şimdi bu dalış ile her yıl anılıyor. Paris 2 ye dalan genç üniversite öğrencileri hem kahraman yüzbaşıyı anıyorlar hem de gizemli Paris 2 gemisinin batığını görüp, fotoğraflıyorlar. Böylece Kemer’in su altı güzelliğini de dünyaya duyurmuş oluyorlar.
Toplam 24 üniversitenin katıldığı dalışlarda Ege, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Sabancı, Koç ,Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi, Karedeniz Teknik Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Işık Üniversitesi ve  Çanakkale 18 Mart Üniversitesi gibi üniversitelerden toplam 120 Öğrenci katılırken, birlikte geldikleri arkadaşları ve yakınları ile bu sayı 200’ü buldu.
 Öncelikle sabah Marinada dalış için Oktopus teknesine biniyoruz. Yavaş yavaş marinadan çıkıyoruz. Yaklaşık 5 dakikalık bir zaman geçiyor ve dalış yapılacak olan batığın üzerine çapamız demirleniyor. Öğrencilerde inanılmaz bir heyecan var ve bunu çok açık gözlemliyorum. Önce tüpler kontrol ediliyor, dalgıç malzemeleri giyiliyor ve gerekli kontroller sonrasında denize 7 şer kişilik gruplar ile ekip başlarının gözetiminde dalışlar başlıyor.
Dünyada 100 dalış bölgesinden birisi olarak gösterilen ve  1.Dünya Savaşı sırasında batırılan Paris 2 savaş gemisi enkazı Kemer Marinası açıklarında 33.mt. derinlikte bulunuyor.. Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul komutasındaki Topçu Bataryası tarafından 13 Aralık 1917 tarihinde batırılan Paris 2 gemisinin boyu 50 mt. Eni 8 mt. Ve ağırlığı 551 groston. Gemi 6 adet uçaksavar topuna ve 2 torpil kovanına sahipmiş. Paris 2 batığı 1995 yılında keşfedildikten sonra, dalgıçların ve su altı fotoğrafçılarının ilgi odağı haline geldi.
Dalışlar devam ederken, etkinliğin düzenlenmesinde büyük emekleri olan Akdeniz Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu bu etkinlikteki amacın Kemer’in su altı zenginliğinin yanı sıra Paris-2 batığını dünyaya tanıtmak ve Türk ulusunun büyük kahramanlarından Mustafa Ertuğrul Aker’i anmak olduğunu ifade ederken bakın bizlere neler ifade ediyor…
 “ Ülkemiz çok zor bir süreçten geçiyor. Türkiye’nin üzerinde bazı oyunlar oynanıyor. Amacımız bu memleketin bu gençlere nasıl kurtarıldığını, nasıl alındığını ve ülke için neler feda edildiğini anlatmak. Bu anlamda kahramanlarımızı tanıtmak. Ve bununla birlikte de üniversite gençliğinin kaynaşmasını sağlamak. Geçtiğimiz yıla göre bu yıl daha da heyecanlıyız. Hem katılım fazla, hem de birçok üniversiteden destek var. Halktan destek alıyoruz..”

Hem tarihi canlandırdılar, hem su altı turizmini canlandırdılar.

 
 
Dalışta öğrencileri yalnız bırakmayan bir isim daha var. Her yıl olduğu gibi Kemer Belediye Başkanı Hasan Şeker’de öğrencilerin ilk dalışlarında yanlarında. Onlar ile ilgilenen ve görüşlerini alan Başkan Şeker batığın önemine dikkat çekerken, Kemer’in su altı güzelliğini bakın bize nasıl anlatıyor..
“ Dünyanın 100 batığı içerisinde gösterilen ve yıllarca Kemer’de bulunamayan ve son dönem bulunarak su altı turizmine büyük katkı sağlayan Paris 2 batığı için geçen yıl da olduğu gibi bu yılda bir etkinlik düzenliyoruz. Akdeniz Üniversitesi ile ortaklaşa olarak düzenlediğimiz Mustafa Ertuğrul Aker Anısına 2. Kemer Paris 2 batığı dalışlarını gerçekleştiriyoruz. Geçen seneye oranla bu sene sayımız bir hayli yüksek. Kemer su altı zenginlikleri ile de her zaman ön planda. Kemer’de 100’ e yakın dalış okulu var. Bu arada tarihimizde çok önemli. Paris 2 gemisini batıran Mustafa Ertuğrul Aker anısına bu dalışın gerçekleşmesi ayrı bir önem taşıyor. “
Çeşitli üniversitelerden gelen ve ilk defa bu batığa dalan sualtı topluluğu örencileri var. Dalanlar yaklaşık 45 dakikalık bir süre sonra su yüzüne çıkıyorlar. Ellerinde su altı fotoğraf makineleri ve kameraları olan öğrenciler çıktıktan sonra ilk işleri laptopa çektikleri görüntüleri yüklemek oluyor. Bizde bu arada heyecanla gelecek ilk görüntülere bakıyoruz.
 

120 üniversite öğrencisi sırası ile gün boyu bu batığa dalıyorlar. Dalış sonrası Mariana’ya tekrar dönüyoruz. Hayli yorgun bir gün geçiren öğrenciler yavaş yavaş otellerine dönerken, ellerinde fotoğraf makinelerinde ve çektikleri görüntüleri ile bu anı ölümsüzleştiriyorlar.
Öncelikle tarihe olan ve ölümsüz kahraman Mustafa Ertuğrul’un anılması ve ardından turizm açısından Kemer’in su altı güzelliklerinin ortaya çıkmasında önemli olan bu etkinliğin yapılmasında başta Akdeniz Üniversitesi olmak üzere, Kemer Belediyesini ve emeği geçen herkesi kutluyorum.
 
 
( HABER-FOTO: HALIL ONCU ) Su altı Fotoğrafları Dalış yapan öğrencilerden alınmıştır. Kendilerine teşekkrülerimi sunuyorum.