ONLAR ÇOK DUYGUSAL, NARİN VE ÖZELLER

Halil ÖNCÜ ( KEMER ) - Yolumuzu Kemer’in Kiriş bölgesinde bulunan Limak Limra Otel’e çevirdik bu hafta.. Özel Sporcular Federasyonu tarafından düzenlenen 81 spor kulübünün katılımı ile gerçekleştirilen Türkiye Bocce Şampiyonasının son gününde, telefonlaşıp buluşmak için konuştuğumuz Özel Sporcular Federasyonunu Başkanı Birol Aydın Başkanım ve Federasyon As Başkanım Aydın Koç ile buluşmak üzere otele geliyoruz. Otelde arabamızı park ettikten sonra bahçede dolaşan Down Sendromu ve Otizm rahatsızlığı olan sporcular ile karşılaşıyorum. Hayat dolu olan sporcu kardeşlerim beni görünce yanıma geliyorlar. Bana sarılıyorlar ve benle fotoğraf çekinmek istiyorlar. Ve biz de bu anı ölümsüzleştirmek adına bu kardeşlerim ile fotoğraf çektiriyoruz ve içeriye geçiyoruz.Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu, Türkiye’deki tüm ulusal ve uluslararası faaliyetlerini belirleme, düzenleme ve denetleme yetkisine sahip yegâne kurum olarak; özel sporcuların arşivini oluşturmak, okullar, kulüpler, yazılı ve görsel basın, tüm kişi ve kuruluşlarla işbirliği içinde özel sporcuların tanınırlığını arttırmak, toplumla entegre olmalarını sağlamak ve uluslararası faaliyetlerde en üst düzeyde temsil etmek amacıyla çalışmalarını başarı ile sürdürüyor. 2012 yılında Başkanlığa gelen Birol Aydın ile atağa kalkan Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu çeşitli organizasyonlar ile 14 dalda 16 bin zihinsel engelliye spor yaptırıyor.


Otelde Birol Başkan ve Aydın Başkan ile bir araya geliyoruz. Otelin içi cıvıl cıvıl.. Aileleri, öğretmenleri ve antrenörleri ile renkli görüntüler veren Özel Sporcular aldıkları kupalar ve madalyalar ile fotoğraf çektiriyorlar ve anılarına yazıyorlar bu anları.. Bizde bu anları fotoğraflıyoruz. Birol Aydın Başkanım, öncelikle Şampiyonayı değerlendiriyor bizler için: “Öncelikle belirtmeliyim ki burada yapılan Şampiyona’ya katılan bütün kulüplerimizi sporcularımızı canı gönülden kutluyor şahısım ve federasyonumuz adına tebrik ediyorum. Amacımız yapılan Şampiyonalar da daha fazla sporcu ile katılmak başarı ve başarılar elde etmektir. Unutmayalım ki; bizim çocuklarımız duygusal narin ve özeldir. Onların hepsi bizim için birincidir, şampiyondur. Ayrıca yapılan şampiyonada emeği geçen Yönetim Kurulu arkadaşlarıma, teknik kurulumuza, Organizasyon kurulumuza, bizleri misafir eden otel çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyor, kulüplerimizi kutluyor, herkese şükranlarımı sunuyorum”

Kulüp ve Sporcu sayısı artıyor, engelliler ilgi gösterildiğinde neler yapabileceklerini gösteriyorlar

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu olarak atletizm, masa tenisi, yüzme, futbol, voleybol, basketbol,kayak, bocce gibi 14 dalda 16 bin zihinsel engelliye spor yaptırdıklarını belirtiyor Başkan Birol Aydın bizlere. Son 10 yıldır engellilere verilen desteğin spora da yansıdığını, zihinsel engelli sporcuların uluslararası şampiyonalarda çeşitli başarılar elde ederek dikkati çekmeye başladığını İfade ediyor Birol Başkan.Birol Başkan, Zihinsel engelli Türk sporcuların kayakta ve masa tenisinde dünya şampiyonu, atletizm ve yüzmede dünya ikincisi olduğunu vurgulayarak, daha önce evlerine kapatılan engellilerin ilgi gösterildiğinde neler yapabileceklerini en iyi şekilde gösterdiklerini söylüyor. “Özel Sporcular Federasyonunu olarak Kemer’de düzenlemiş olduğumuz Türkiye Bocce Şampiyonasında yine her zaman olduğu gibi çok güzel günler yaşıyoruz. Geçen sene yaklaşık 60 tane takımımız katılmıştı. Bu yıl katılan takım sayımız Cumhurbaşkanımız ve Spor Bakanımız Akif Çağatay’ın da büyük destekleri kulüp olarak 85’e çıktı. 85 takımımızdan 350 sporcumuz ile buradayız. Türkiye’nin dört bir yanından kuzeyden güneye, doğudan batıya kadar birçok insan burada buluşuyoruz. Aileleri ile birlikte sporcularımız aileleri ile birlikte çok mutlular. Bu çocuklarımız down sendromlu ve Otizm rahatsızlığı olan sporcularımız. Engelleri ağır olduğu için onları aileleri ile birlikte konuk ettik buraya. Çocuklarımız yaptıkları bu spor ile daha emin adımlar ile hayatlarına devam ediyorlar. Bu mücadele karşılığında bir madalya bir kupa aldıklarında o kadar mutlu oluyorlar ki; bunları anlatmak çok zor. Bizim Türkiye Özel Sporcular Federasyonu olarak içerimizde Futboldan, yüzmeye, yüzmeden atletizme,bocceye,bovlinge kadar 15 tane milli branşımız var. Avrupa’da ve Dünyada sporcularımız başarıları ile gururumuz olmaktalar. İlk defa Türkiye’de normal sporcuların dahi yapamadığını Tuğba kardeşimiz kayakta yaptığı başarı ile dünya Şampiyonu olarak göğsümüzü kabarttı. Bunlar bizim için onur verici şeyler. Çok mutluyuz. Amacımız, Türkiye Özel Sporcular Federasyonunda 12 Kasım 2012’de göreve geldiğimizde kulüp sayımız 137 civarındaydı. Şu anda kulüp sayımız 236’ya ulaştı. Önümüzdeki süreçte amacımız bu sayıyı 300’e çıkartmak. Biz bu çocuklarımızın eğitimlerini ve sosyalleşmelerini sağlıyoruz. Biliyorsunuz bu çocuklarımızın askerlikleri ve evlilik olayları yok. Ve anne babanın tek mutlu olacağı alan da spor. Çünkü çocuklarımız o kötü enerjiyi sporla atıyorlar. Bizim kulüplerimizin tamamında Milli eğitim Bakanlığında , Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızda eğitim özel eğitim rehabilitasyon merkezlerinin kendi çatıları altında kurulan kulüplerimiz. Çoğunluğu milli eğitim bakanlığına bağlı. Altı yaşından on dokuz yaşına kadar olan çocuklarımızın hepsi öğrenci”

Kezban’ın davranışları Asbaşkan Aydın Koç’u duygulandırıyor

Yanımıza Kezban adında Down Sendromlu bir çocuğumuz geliyor. As Başkan Aydın Koç’un yanına gelen Kezban’ın duygusal yaklaşımı gözlerden kaçmıyor. Anne babaların durumlarının oldukça zor olduğunu da ifade eden Koç, bu tip organizasyonlar ile anne ve babalara da birlikte zaman geçirme şansı sağladıklarını iletiyor bizlere.. Asbaşkan Aydın Koç araya giriyor ve yaşarmış gözleri ile bizlere şunları anlatıyor:“Down Sendomlu 12 yaşında bir kızımız var. Down Sendomlu çocuklarımız bildiğiniz üzere çok içsel ve duygusaldır. Sevgilerini hemen gösterebilirler. Onların adı dünyada gülen yüzler diye geçer. Kızımızın adı Kezban. Kezban’ımız çok tatlı ve sevecen çocuğumuz. Onlar bize dünyada Allah’ın bir emaneti ve onlar bir Melek. Bu bakımdan bizim onlara çok iyi bakmamız gerekiyor. Anne ve babaların durumu oldukça zor tabii ki. Bizde bu ailelerin dertleri ile dertlenmeye devam ediyoruz. Bunun da hazzını yaşıyoruz. Anne ve baba hayata bakış açılarını, hedeflerini hep çocuğunun üzerine kurmuş durumda. Onların dışında bir hayatları yok. Sosyal bir hayatları yok. Genelde organizasyonlarımız en az bir hafta sürmekte. Biz bu çocuklarımızı okullardan aldığımız zaman , organizasyona geldiğimizde anne kadınlığının babada erkekliğinin farkına varmakta. Bir hafta biz çocuklarımız ile ilgilenirken aileleri de kendilerine zaman ayırmakta ve stres atmaktalar. Biz aileleri de bu organizasyonlarımız ile bir imkan sunuyoruz. Anne ve babaların bu konuda çok teşekkürlerini alıyoruz. Onların gözlerinde gördüğümüz parıltıdan mutluluklarını görebiliyoruz. Hayatında hiç sıkıntı görmemiş, yakınlarında özürlü bir yakını olmayan kardeşlerimize gençlerimize bunları da görün mesajını vermek istiyorum”Bakanlığımız, Başbakanlığımız ve Cumhurbaşkanlığımız arasında onlara köprü vazifesi görüyoruz!

Yemeğe geçiyoruz. Yemekte çocukların yemek alışkanlıkları, davranışları nazik hareketleri dikkatlerimizden kaçmıyor. Daha çok sinirli ve agresif olan çocukların bu düzgün davranışlarını As Başkan Aydın Koç’a soruyoruz: “Çok doğru. Onlar rahatsız olduklarında dahi bir şey söylemezler. Her şeyi içten yaşarlar. Bizler federasyon olarak çocuklarımızın en iyi şekilde iyi olabilmeleri için, daha güzel otellerde organizasyonlar yapmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Onların en iyi şartlarda ortamlarını sağlayabilmek adına çalışıyoruz. Bizler Bakanlığımız, Başbakanlığımız ve Cumhurbaşkanlığımız arasında onlara köprü vazifesi görüyoruz. Allahın rızasını kazanmak kolay değil. Eğitim ve sosyalleşme diyoruz. Bu organizasyonlar ile çocuklarımız yeni yerler görüyorlar. Yurt dışlarına çıkıyorlar ve çok yerleri görüyorlar. Kültür anlamında bilgi alışverişinde de bulunuyorlar. Hiç unutmuyorum, bunda 2 yıl önce bir organizasyon için Hakkari’den gelen bir çocuğumuz asansöre binmesini bilmiyordu. Beş yıldızlı bir otelde açık büfede yemek almasını bile bilmiyordu. Artık yemeklerini yavaş yavaş alıyorlar, çatal bıçak kullanıyorlar, asansörü nasıl kullanacaklar çok iyi biliyorlar. Şimdi normal bireyler gibi her şeyi mükemmel yapıyorlar. Bu konuda milli eğitime bağlı öğretmenlerimizin, yaşam koçlarımızın antrenörlerimizin çok büyük emekleri var. Bizler çocuklarımızın eğitim ve sosyalleşmesini sağlıyoruz. Bir örnek daha vereyim. Geçenlerde Antalya’da bir Şampiyona için geldiğimizde bir çocuğumuzun “ Başkanım burayı su basmış. Ne yapmamız lazım, kaçalım mı? ” demesini unutmuyorum. Düşünün ki o çocuğumuz hiç hayatında deniz görmemiş”Evet gördüğünüz gibi zihinsel engelli, Down Sendromu ve Otizm rahatsızlığı olan bireylerimizde verilen eğitim ve fırsatlar ile neler yapabileceklerini bizlere çok güzel gösterdiler. Onlara destek verelim. Bu arada gece gündüz demeden çalışan ve üreten başta Federasyon Başkanı Birol Aydın olmak üzere Asbaşkan Aydın Koç Bey ve Yönetim Kurulu arkadaşlarına, teknik kurula, organizasyon kuruluna, antrenörlere, öğretmenlere, yaşam koçlarına ve en önemlisi de ailelere kocaman bir alkış yolluyorum.