KEMER'E KUŞBAKIŞI BAKMAK

KEMER'E KUŞBAKIŞI BAKMAK

Çalış tepesine çıkan yola dönüyoruz.

Sarp kayalıklar ve stabilize bir yol ile dağ bu caddeye birleşmiş. Oldukça kötü bir zemini var bu yolun. Özellikle kış aylarında yağan yağmurlar ve heyelan nedeni ile bu yolun zaman zaman kapanmasına neden oluyormuş. Yeniden gözden geçirilmesi gerektiği ise bir gerçek.

Zar zor çalış tepesi dediğimiz zirveye doğru ilerliyoruz. Kiriş bölgesine baktığımız Kuşbakışı ile tatil köylerini gördüğümüz alanı geçiyoruz. Kiriş bölgesi, Çamyuva Tatil köyleri ve Tekirova’yı bir satıhta görme şansını buluyoruz. Bölgenin dalış merkezi olan Üç adalar ise adeta bizleri selamlarcasına bakıyor sanki.

Çalış tepesine geliyoruz.

Burada önce eski bir kale kalıntısı ile karşılaşıyoruz. Sadece bir duvarı ayakta bulunan fakat diğer bölgeleri yıkılmış ve yok olmuş olan bu alanda ayrıca Tv vericilerinin ve Orman Gözetleme kulesinin varlığını görüyoruz.

Dağda devasa boyutlardaki bir Türk bayrağı ile karşılaşınca adeta nutkumuz tutuluyor. Şanlı bayrağımız  devasa yapısı ile gökyüzünde süzülürken Kemer’e selam veriyor.

Ve…Bizde bayrağımızı selamlıyoruz.

 

Helenistik dönemden kalan Kale..

Bu kale ilgili olarak daha önce yaptığım araştırmalarda Akdeniz Üniversitesi Arkeoleji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik hocamdan aldığı bilgileri sizler ile paylaşmak istiyorum. Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik “Bey Dağları Yüzey Araştırmaları” çalışmalarının 2007 yılında tamamlanacağını ve Kemer bölgesindeki tüm kalıntıların tek bir kitap içerisinde, Bey Dağları kitapları serisinin 5. cildi olarak yayınlanacağını söylüyor bize. Bu kitapta da Çalış tepesindeki bu kale ilgili de bilgilerin yer alacağı bize iletiyor.

“Kalenin Batı, kuzey ve doğu yamaçlarının çoğu ulaşılmaz uçurumlarla çevrilidir. Kayalık tepe, çıkılabilir durumda olan güney ve güneydoğu yönde sağlam sur duvarlarıyla çevrilidir. Bu yönde denize alçalarak uzayan burun Kocaburun olarak adlandırılmaktadır (Ağva Burnu). Kayalık tepenin tamamına kurulan kaleyi 2.20-2.40 m arasında değişen kalınlıklarda güçlü duvarlar çevirir. Çoğu kesimde 2-3m civarında yükseklikte korunmuştur. Ana tasarım tepenin topografyasına göre şekillenmiş gözükse de sur duvarı olan kesimlerde topografya kale biçimini çok etkilememiştir. Surlar güney boyunca dümdüz uzanır ve doğu kesimde yaklaşık 90 derece açıyla kuzeye sapar: Yaklaşık dikdörtgen bir plan oluşur. Tüm kalede üç yerden kapı açıklığı vardır. Diğerlerinden daha farklı ve nitelikli olan ana kapının güney yüzde olduğu görülür. Bu kapı GB kesimde yüksek kayalığı inen  kaya merdivenlerinin başlangıcına yönelmektedir. Kaya merdivenleri çok nitelikli bir kaya işçiliğiyle açılmıştır ve bu kesimde dönerek uçurumun dibine kadar inmektedir. Güney uzun yüzde bulunan ana kapının hemen doğu yanında ikinci bir açıklık bulunmaktadır. Ancak bu açıklığın kapı olup olmadığı belirsizdir. Pencere de olması mümkündür. İkinci kapı KD köşede yarım yuvarlak biçimli kulenin içine açılmaktadır. Görülebilen son kapı kalenin KB köşesinde Kemer’e bakan kuleye açılmaktadır. Kale duvarlarında üç kulenin varlığı gözlemlenmiştir. İkisi dörtgen biri yarım yuvarlaktır. Bunlardan birisi iki tarafından sur duvarlarıyla bağlanmaktadır. Bu KD köşeyi oluşturan yarım yuvarlak planlı olandır. Diğer ikisi birer yanından uçurumla bağlanmaktadır. 1. ve 3. kule arasında duvar bağlantısı yoktur. Bu arada çok derin çıkılmaz uçurumlar vardır.  Kale içinde herhangi bir yapı kalıntısına rastlanmamıştır.  Duvar örgü sistemi Helenistik dönem özellikleri göstermektedir. “

            Burasının çok nefis bir manzarası var. Bir yamacı Kemer’e bir yamacı da Kiriş, Çamyuva ve Tekirova’ya bakıyor. Bölgede Helenistik Çağdan  kaldığı ifade edilen yıkık harabe bir kale var. Kısacası aranılan her şey var.

 

            Kemer’in Muhteşem terası…

 

Bölgenin muhteşem bir terası burası. Burasının açıkçası atıl durumda olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Burada bulunan Orman Gözetleme Kulesi ile vericiler ise biraz bölgenin bu güzelliğini bozmuş gibi geliyor bize.Burada daha farklı düzenlemeler yapılarak turizme başka bir konum yaratılabilecek diye düşünüyorum. Bunun için önce burasının yolunun gözden geçirilmesi ardından da buraya gerek yürüyerek, gerekse de araçları ile çıkan turistlerin burada dinlenmelerinin sağlanması en azından bir su içebilecekleri yerlerinin olmasının gerektiğini düşünüyorum. Bunlar sağlanır ve Çalış Tepesi birazda olsa harekete geçirilirse, inanıyorum ki Kemer’e gelen ve Kemer’in güzelliğini denizde yaşanan turistlerin bu bölgeden de Kemer’in başka bir güzelliğini görerek doyumsuzluk yaşayacaklarını ifade edebilirim. ( HALİL ÖNCÜ )