KEMER'DE FORMULA 1 GİBİ BİR HEYECAN...

Bu hafta Perşembe günü ile start alan ''Art of Cart'' yarışları için Kemer’in Ralli servis alanındaydık. Çeşitli ülkelerden gelen 17 takımın mücadele ettiği ve ekip ruhunun ön plana çıkarıldığı bu yarışları yerinde izlemek ve konu hakkında bilgiler almak için Go-Cart alanına girdim.
Go-Cart; kart adı verilen çok küçük, benzin ve hava  soğutmalı, arkadan motorlu, dört tekerlekli minyatür araçlarla  yapılan pist yarışı olan ''Art of Cart'' Türkiye temsilcisi İsmail Başkaval’ın kısaca konuğu olduk. Kendisinden bilgiler alırken, Go-Cart aracınıa da binerek kısa da olsa bu heyecanı yaşama fırsatı buldum.
Karting; Motorsporlarının temelidir ve pist  yarışlarının küçük kardeşi olarak kabul edilir. 7 den 70e her  insanın yapabileceği bu spor dalı hem kolay olması hem de  maliyetinin düşük olması nedeniyle hızla popülerleşiyor. Pistte hazırlık yapan takımlar tıpkı F1 deki gibi aynı organizasyonu yaşarken, seyircilerde inanılmaz bir heyecan içinde bu anı yaşıyorlardı.

Birçok ralli veya Formula pilotu bu spora Carting yaparak başlamış.

 
Go-kart, 1950'li yıllarda ABD'de, eskiyen çim biçme makinelerinin motorlarının  tekrar kullanılabilmesi amacıyla yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmış. 1960'lı yıllardan sonra  başta İngiltere, Avustralya ve Japonya olmak üzere uluslararası yarışmalarda kullanılmaya başlanmış. Uluslararası Karting organizasyonların yönetimi İsviçre'de kurulan CIK (Uluslararası Karting Kurulu) tarafından yapılırken, hoş bir hobi olmanın dışında karting, motor sporlarına başlamak için de sağlam bir temel hazırlıyor. Birçok ralli veya Formula pilotu bu spora karting yaparak başlamış. Bunlara örnek olarak 1994-1995 Formula1 Dünya Şampiyonu Michael Schumacher ve kardeşi Ralf Scumacher'i verirsek herhalde yeterli olur. Hatta Michael Schumacher, aynı zamanda Köln'ün 30 km kadar dışında uluslararası standartlara sahip büyük bir go-kart pistinin sahibiymiş.
''Art of Cart'' Türkiye temsilcisi İsmail Başkaval ‘a yapılan etkinlik hakkında bilgiler alıyoruz. Başkaval, başarılı bir organizasyoncu. Bir yandan bize bilgi verirken, diğer yandan diğer işleri aynı zamanda yürütmeyi başlatıyor. Başkaval, Kemer’in Uluslar arası spor ekinliklerinden deneyimden dolayı Kemer’i tercih ettiklerini bize aktarıyor ve ekliyor..
“Kemer’i ralli tecrübesi ve Muhteşem bir alanı olduğu için seçtik. Görsellik ve konaklama açısından oldukça zengin. Çünkü aynı zamanda Avusturya’lı şirketlerimizi burada bir hafta konaklatıyoruz. 200 - 300 arasında iş adamı buraya geliyor. Kemer’i aynı zamanda yatırım amacı ile de görebiliyor. Hem ticari açısından hem de tanıtım açısından önemli bir etkinlik oluyor.”
Geçen sene Bech Parktaki organizasyonda 400 mt den Türk bayrağı ile paraşütle inen ve  dünyada''uçan adam'' olarak adlandırılan Felix Baumgartner ve  Almanya’nın ünlü Tv sanatçısı Mark Keller’de yarışanlar arasında.
 


Başkaval’dan etkinlik hakkında bilgiler alıyoruz…
“ ''Art of Cart'' altı yıldan bu yana Avrupa’da, Amerika’da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen özel bir etkinlik. Etkinliğin içeriği iş adamları, medya, ünlüler, spor dünyasının bir aya gelmesi, şirketlerin markaların bir arada karşı karşıya yarışmasıdır. Bir Formula 1 gibi düşünelim. Mini bir Formula bir. Araçlarımız Go-Cart araçlı. Şaseli hem şasede markanızı yansıtabiliyorsunuz. Ve 9 beygir gücünde Honda motor. Her yarışanın aracı eşittir. Ekipler şirketler, kurumlar bir ekip kuruyorlar. 6 ile 10 kişi arasında kurulan bu ekiplere bizler 2 günlük bir etkinliğe katılma şansı veriyoruz. Hem iç dinamizm için güzel bir şey bu, hem de şirketlerde çalışanların motivasyonunu arttırması açısından önem taşıyor. Böylece şirkette bulununlar aralarında bu iki günlük etkinlik ile kaynaşıp, motive olmuş oluyorlar. Ve bir ekip ruhu oluşturmuş oluyorlar. Bu arada bu yarışta kendi şirketlerinin basının önünde reklamını yapmış oluyorlar. Bu nedenle şirketler arasında da değişik ilişkiler doğuyor. Değişik ülkelerden gelen iş adamları kartvizit değişikliği yapıyorlar. Geçen sene birincisini Antalya Beach Park’ta yapmıştık. Bu sene Kemer’deyiz. Bu etkinlik ile Kemer’e gelen çok sayıda iş adamı da Kemer’i tanıtmış oluyorlar. Uzun yıllar unutulmayacak bir etkinlik olacağı için ve tanıtım için de birebir amaç.”
 Kemer’de yapılan bu yarışan ekip sayısı 17. 10 tane şirket yurt dışından gelmiş. Opel, Chevrolet gibi ünlü markalar burada yarışan şirketler arasında. Antalya’dan Anadolu Hastanesi, Sungate Hotel, Naturel Grup, Pegasus ise diğer şirketler arasında.
Türk Spor Yazarları Derneği ve Antalya Gazeteciler Cemiyetinden oluşan Basın grubu ise bu etkinliğe bir başka renk katan ekip. Yarışlara katılan 3 Türk takımından birisi olan AGC takımın kaptanı ise Cemiyet Başkanı Mevlüt Yeni. Yeni’de hayli iddialı. ''Art of Cart'' yarışlarının uluslararası bir öneme sahip olduğunu ve sporcuların, dünyaca ünlü şirketlerin personellerinden oluştuğunu bize anlatırken yarışacak olmanın da heyecanını bizle paylaşıyor. Kendisine soruyoruz. Bu yarışların Kemer’e ve Antalya’ya katkısını.
     ''Dünyanın en prestijli karting yarışlarından birisinin Kemer'de yapılmasından ve bölgenin tanıtımına katkı sağlayacağından ötürü mutluyuz. Buraya yaklaşık 150 zengin insan hem yarışmaya, hem tatile geldi. Yanlarından 10-15 yabancı basın mensubu da getiriyorlar. Antalya'nın tanıtımı için önemli bir organizasyon olduğunu düşünüyorum.''

 Formula 1 gibi…

 
2 günlük program içinde ilk gün önce antrenmanlarla başlıyor. Bütün yarışçılara kurallar öğretiliyor ve bilgiler veriliyor. Çünkü burada F1 de uygulanan aynı program uygulanıyor. Sarı bayrak, bayaz bayrak.. Hata yaparsanız 1.5 dakika ceza alıyorsunuz. İlk brifingden sonra ısınma turları başlıyor. Sporcular biraz piste alışıyorlar. Her ekibin bir aracı  var ve ekip 10 kişiden oluşuyor. Herkes Formula 1 yarışıcısı gibi giyiniyor. O hırsı ve o tadı tadıyor. Sıralama turları yapılıyor. Ve ertesi gün  5 saatlik bir yarış sonrasında birinci ortaya çıkıyor. Burada markalar var, şirketler var.
 Yazımızın başında belirttiğimiz gibi her türlü sportif etkinlik Kemer’e yakışıyor, tıpkı bu organizasyonda olduğu gibi. Tüm sporcuları ve organizasyonda görev alanları yürekten kutluyorum.