KAVALOĞLU ''SPOR TURİZMİ DÜNYADA 180 MİLYAR DOLARLIK BÜYÜKLÜĞE SAHİP''

KAVALOĞLU ''SPOR TURİZMİ DÜNYADA 180 MİLYAR DOLARLIK BÜYÜKLÜĞE SAHİP''
Ana teması ‘Sağlıklı Aktif Yaşlanma ve Nesiller arası Dayanışmada Herkes İçin Spor’ olan kongreye ev sahipliği yapan Limak Turizm Grubu Koordinatörü K. Kaan Kavaloğlu, “Spor turizmi son yıllarda sadece ülkemizde değil, tüm dünyada ön plana çıkıyor. Uluslararası Spor Turizm Konseyi’nin verilerine göre tüm dünyada 180 milyar dolarlık bir ticari hacme sahip bu segmentin gün geçtikçe daha da gelişeceğini düşünüyoruz’ dedi.

Spor turizmi ile ilgili bütün alt konuları mercek altına alan 2.Uluslararası Herkes İçin Spor Ve  Spor Turizmi Kongresi Limak Limra Hotel’de 8-11 Kasım 2012 tarihlerinde 18 ülkeden 650 temsilcinin katılımıyla gerçekleştirildi. Kongrede; farklı kültürler ve ülkelerde, özel sektörde, geleneksel ve modern sporlarda ve daha birçok alanda spor turizminin önemi incelendi.

Dünyada spor endüstrisi 180 milyar dolarlık ticari hacme sahip

Kongrede ‘Spor Turizmi ve Otelcilik’ konusunda bilgiler aktaran Limak Turizm Grubu Koordinatörü K. Kaan Kavaloğlu, Dünya Turizm Örgütü’nün 2011 verilerine göre tüm dünyada 980 milyon kişinin her yıl 1.1 trilyon dolarlık turizm geliri yarattığını, turizm sektörünün küresel istihdamın yüzde 8’den fazlasına yani yaklaşık 255 milyon kişiye iş imkanı sağladığına dikkat çekti. Uluslararası Spor Turizm Konseyi’nin verdiği rakamlara göre tüm dünyada spor endüstrisinin 180 milyar dolarlık ticari hacme sahip olduğunu belirten Kavaloğlu, bu hacmin spor yapmak için seyahat edenler, sportif etkinliği izlemek için seyahat edenler ve sportif bir programa katılmak için seyahat edenler olarak 3 kategoriden beslendiğini açıkladı. Spor turizminde esas gelirin organizasyon için gelen turistlerin yapacağı harcamalardan oluştuğunu söyleyen K. Kaan Kavaloğlu, dünyada spor turizmi ile anılan şehirlerin başında büyük spor organizasyonunu başarı ile gerçekleştiren Seul, Sydney, Lozan ve Atlanta’nın geldiğini ifade ediyor.
31.5 milyon turistin sadece yüzde 2.5’u sportif ilişkiler için Türkiye’ye geliyor
Türkiye’de 60 federasyon, 7.000 spor kulübü, 200 bin spor kulübü yöneticisi ve 2 milyon sporcu bulunduğu bilgisini paylaşan Kavaloğlu, Türkiye’ye gelen 31.5 milyon turistin yılda 25 milyar dolarlık turizm hareketi oluşturduğunu ve yapılan bir araştırmaya göre gelen turist sayısının sadece yüzde 2.5’unun sportif ilişkiler amacıyla ziyarette bulunduğunu söyledi.

2011 yılında dünyada düzenlenen 170 uluslararası spor organizasyonun sadece 12’sinin Türkiye’de gerçekleştiğini dile getiren K. Kaan Kavaloğlu, Türkiye’nin Avrupa futbol ekonomisinde 6. büyük ülke kabul edildiğini ve yılda yaklaşık 1200 takımın kamp için Antalya’yı tercih ettiğini söyledi. Golf turizminin önemine dikkat çeken Kavaloğlu sözlerine şöyle devam etti: “Dünyada yaklaşık 23 bin golf sahası bulunmakta. Tüm dünyada golf oynayan kişi sayısı ise 65 milyon. Bu sporun dünya ekonomisine katkısı yaklaşık 210 milyar dolar. Türkiye’de toplam 22 golf sahası bulunuyor. Bunun 17’si Antalya Belek’te olup yıllık oynanan oyun sayısı yaklaşık 450 bin. Golf turizminin Türkiye turizm gelirine katkısı ise 285 milyon dolardır.”

Limak Turizm Grubu, spor turizmine katkısına devam ediyor

Limak Turizm Grubu’nun spor turizmine verdiği öneme değinen Kavaloğlu, 18 ülkenin katıldığı Dünya Millenium Paintball Şampiyonası ve 25 ülkenin katıldığı Dünya Liseler Arası Futbol Şampiyonası’nın Limak otellerinde gerçekleştiğini söyledi. Avrupa Veteran Masa Tenisi Şampiyonaları, Balkan Eskrim Şampiyonaları, Avrupa Dünya Gençler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonaları da dahil birçok uluslararası organizasyonun Limak otellerinde gerçekleştiğine dikkat çeken  Kavaloğlu, “Ayrıca her yıl Şubat ayı başında düzenlenen Geleneksel Arcadia Cup Futbol Turnuvası, 8 Mart’ta düzenlenen Bayanlar Futbol Turnuvası ve son yıllarda birçok şampiyonlukları olan İsveç’in bayan Umeå IK takımının da kamp sponsoru olması Limak Grubu’nun spor turizmine katkılarını pekiştiriyor” dedi.