SAATÇİOĞLU,''İNANIYORUM Kİ, ÇOK GÜZEL BİR SEZON GEÇECEK.''

Kısa bir süre sonra 2011 yılına “Merhaba” diyeceğiz. 2011 sezonu için neler söyleyeceksiniz?


2011’e çok umutlu başlıyoruz. 2010 çok verimli geçti. Kurların çok düşük olmasına rağmen, misafir sayılarında çok ciddi bir artış yakaladık. Hatta beklentilerimizin de üstünde rakamlar yakaladık. 2011 sezonundan da çok umutluyuz. İnanıyorum ki, çok güzel bir sezon geçecek. Şu anda bu rüzgarın arkamızda olduğunu hissediyoruz. İyi hizmet vermenin meyvelerini almaya başlıyoruz. 2008’de çok iyi bir sezon yaşadık. 2009 da krizlere rağmen Antalya Bölgesindeki tüm otellerimizde iyi hizmet verilmesinin 2010 da faydasını gördüğümüzü düşünüyorum. 2011’de bu faydanın devam edeceğini düşünüyorum. İnşallah beklediğimiz kurlar biraz daha artar. Çünkü iç pazardaki bütün giderlerimiz Türk Lirasından olduğundan dolayı, malum belirli bir zamlar geliyor bunun üzerine. Bunu da bir şekilde fiyatlarımıza yansıtacağımızı düşünüyorum. Yani kurun artışı ile karşılayabileceğimizi düşünüyorum.

Kış döneminde Antalya’da bulunan 4 otelinizi de açık tutuyorsunuz?

Evet doğrudur. Biz Antalya Bölgesinde bulunan dört otelimizi de açık tutuyoruz. Burada amacımız personelimizi koruma, personeli eğitmek ve 2011 sezonu için hazırlamak. Bu arada 4 otelimizde de yaklaşık 4 trilyonluk bir yatırım yapıyoruz. Aslında biz hiç beklemeden her yıl otellerimizde yatırımlar yapıyoruz. Yenileme çalışmaları kapsamında otellerimizin odalarını yeniliyoruz, restaurantlarımızı yeniliyoruz ve daha güzel nasıl hizmet verebiliriz bunu çalışıyoruz. Kalitemizi daha nasıl arttırabiliriz onlara bakıyoruz.
 

Kış döneminde spor turizmine büyük yatırımlarınız var. Özellikle Futbol turizminde adı önce olan otellerinizde ne gibi çalışmalar var?

Hepimizin bildiği gibi Antalya-Belek’de Futbol turizmi deyince ilk akla gelen otellerin başında Arcadia Otel geliyor. Geçen yıl 250 takıma hizmet vererek ciddi bir ciro elde ettik. Bu sayının bu yıl 300 takımlara ulaşacağını sanıyoruz. Futbol sezonunun da iyi geçeceğine inanıyoruz. Geçen sene beklentilerimizin biraz altında kaldık. Çünkü bazı takımların İspanya’ya gittiklerini ve orada kamp yaptıklarını tespit ettik. Aldığımız bilgilere göre orada gördükleri hizmet, buradaki hizmetin altında olduğu. Öncelikle bizim onlara verdiğimiz değeri, orada görmediklerini düşünüyoruz. Ve bunun meyvesini de 2011 kış sezonunda alacağımızı düşünüyorum.

Bu konuda sahalar yeterli mi?

Burada birçok tesis ilave tesislerine ışıklandırmalar yaptılar. Böylece sahaları biz saat sabah 07.00 den akşam 21.00’e kadar kullanabileceğiz. O yüzden bizim sahalarımızın buna hazır ve yeterli olduğunu düşünüyorum.
 

Belek’te Futbol turizmi patlarken, Kemer bu konuda gerekeni alamıyor. Bu arada Kemer’de sizin Limak Limra Oteliniz var. Kemer’de de futbol turizmi gelişebilir mi? Ne yapılmalı?

Kemer bölgesinde Belek veya Lara bölgesi kadar futbol sahaları yok. Kemer bölgesini artık gittikçe elit futbol takımlarının tercih ettiğini düşünüyorum. Geçen yıl Kemer’de yapmış olduğumuz çalışmalarda 2 adet futbol sahamızda, yaklaşık 50 takım ağarlardık. Bunun üstüne de çok fazla çıkma şansımız yok. En fazla 55 olabilir. Bunun sebebi de, takımların kaldıkları dönem içerisinde başka takımlar ile maç yapma isteklerinin olmasıdır. Kemer’de de çok fazla futbol sahası olmadığından dolayı, bu hareketliliği Kemer’de sağlayamıyoruz. Bunu Belek ve Lara’da çok daha iyi sağlıyoruz. Kemer’in futbol turizmi açısından çok daha büyük noktalara gelebileceğini açıkçası düşünemiyorum.  Peki ne yapabiliriz? Kemer’de daha elit takımları ağırlayarak seviyeyi arttırabiliriz. En üst liglerdeki takımları ağırlayarak, ortalama fiyatı da yukarıya çekebiliriz. Aynı zamanda böylece büyük futbol takımlarını da, Kemer’e gelmesi ile sezona da çok büyük bir katkı sağlayacaktır. Böylece de çok iyi bir tanıtım fırsatı yakalaşış oluruz.

Birçok turizm merkezinde olduğu gibi son sitem bir teknoloji ile Kemer’de GATAB tarafından MOBESE sistemi hayata geçti. Turizmde güvenlik adına önemli bir yeri olan MOBESE sistemi için neler söyleyeceksiniz?

Turistler tarafından hep dile getirilmiş olan ve Almanya’da yapılan anketlerde de hep öne çıkan, güvenlik açısından daha güvenli yerlere gitme istekleri ortada. Kurulan MOBESE sistemi ile de bunu elde ettiğimizi düşünüyoruz. Şu andan itibaren de bunu pazarlamada ön plana çıkarmamız gerekiyor. Otellere gelen misafirleri bilgilendirerek, MOBESE Kameralarının işbaşında olduğunu hatırlatarak yaymamız gerektiğini düşünüyorum.