KALEİÇİ YENİLENDİ GERÇEK KİMLİĞİNE KAVUŞTU


Kaleiçine, Hadrain Kapısından girdik.

Açıkçası buraya daha önce de gelmiş ancak yenilenen bu son projenin hayata geçmesi ile hiç gelmemiştim. Görünen o ki bu proje ile Kaleiçi gerçek kimliğine bürünmüş.
Antalya'nın yıllardır kanayan yarası şeklinde kamuoyuna yansıyan Kaleiçi, baştan aşağıya yenilenen yüzü ile bizi karşılıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin geliştirdiği ve bizzat Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in de desteklediği değişim projesi kapsamında Kaleiçi'nde yürütülen çalışmaların tamamlanması ile kendimizi adata eski Antalya’da hissediyoruz.
Yapılan yenileme çalışmaları ile yollar tekrar eski taşlar ile döşenmiş, ışıklandırma sistemi yenilenmiş, alt yapı eksiği de giderilmiş ve Antalya'nın o tarihi dokusu yeniden ortaya çıkmış. Ara sokaklarında gezerken açıkçası heyecanımızı gizleyemiyoruz.


Kaleiçi sokakaları pırıl prpıl...Yaptığım araştırmalar neticesinde Antalya Büyükşehir Belediyesi Kaleiçi’nin tekrar eski haline yani gerçek kimliğine bürünmesi için geliştirdiği ve hayata geçirdiği bu proje için 30 milyon YTL e harcamış. Bu projenin ikinci etabı ise yat limanını kapsıyor. Büyükşehir Belediyesi, Yat Limanı'nı, Kaleiçi'nin tarihi dokusuna uygun bir şekilde yeniden projelendirmeye hazırlanıyor. Proje sonunda Yat Limanı'nın da yenilenmesiyle Kaleiçi Antalya'nın belki de en önemli cazibe merkezi haline gelecek.


Yeni döşenen taşlar eski Kaleiçine uygun olarak döşenmiş.


Kesik Minare...


Kaleiçine gelenler alışveriş yapıyor.


Kaeliçi, Antalya ve Falzezler...
Karalaioğlan Parkında bir pazar gezisi...
Antalya Antik Şehri, atnalı şeklindeki iki kalın duvar tarafından korunmakta. Bu sur şeklindeki duvarlardan biri deniz kıyısı oyundadır ve diğeri de kara tarafında bulunmaktadır. Bu duvarlara ek olarak çeşitli yerleşim birimlerini birbirinden ayıran duvarlar da vardır ve dış duvarlarda yaklaşık elli adımda bir kule bulunmaktadır. Bu duvarların yapılış tarihi antik dönemlere kadar gitmektedir. Romalılar bu Helenistik duvarların temelini atmışlar ve Selçuklularda genişletmiş ve onarmıştır.
Duvarlar yapılırken üzerlerinde antik yazıtlar bulunan bir çok taş blok kullanılmış ve bunlar 19. yy’a kadar çok iyi korunabilmiştir. Bugün şehir içinde duvarların ancak Hıdırlık Kulesi, Hadriyan Kapısı ve Saat kulesi gibi kalıntılarına rastlanabilmektedir. Deniz tarafından kaplanan antik şehir ve duvarlar günümüzde Kaleiçi diye adlandırılmaktadır. Caddeler ve binalar hala Antalya’nın tarihini yansıtan bir çok işaretle doludur. Evlerin karakteristik yapıları Antalya’nın sadece mimari tarihi hakkında fikir vermekle kalmaz aynı zamanda bölgedeki yaşam tarzını, gelenek ve görenekleri, yaşam alışkanlıklarını en iyi şekilde yansıtır.
Sur içindeki dar sokaklar limandan yukarıya duvar boyunca uzanırlar. Yivli Minare, Keyhüsrev Medresesi, Karatay Medresesi, İskele Camii, Tekeli Mahmut Paşa Camii sur içindeki önemli tarihi eserlerden sadece bazılarıdır. Yat limanı eski şehrin gün ve gece boyunca çok güzel manzaralar sergiler.
Kaleiçi restorasyon çalışmalarından dolayı Turizm Bakanlığı'nı 28 Nisan 1984 de FİJET tarafından Altın Elma (Turizm Oskarı) ödülü verilmiştir.

( HABER: HALİL ÖNCÜ RESİMLER : GAMZE ÖNCÜ )