KABUĞUNU KIRAN AĞRI'NIN GÖZÜ TURİZMDE

KABUĞUNU KIRAN AĞRI'NIN GÖZÜ TURİZMDE

Başkan Arslan, "Burası dünyanın çekim merkezi olacak. İnanç turizminde bir patlama bekliyoruz. Bu da Ağrı´da işsizliğin bitmesi demek" diyor.

Doğu Anadolu´daki değişimin izlerini il il takip ederken, gittiğimiz kentlerin valileriyle, ileri gelenleri, öğretmenleri, doktorlan, esnafı ve vatandaşlarıyla görüşmeler yaptık. Doğu Anadolu´daki değişim için devletin yaptığı yatırımları gururla anlattı. Ağrı Valiliği özel Kalem Müdürlüğü´ne de kente geleceğimizi önceden bildirmiştik.

Ağn´ya bir değil, birkaç gün ayırmak istiyordum. Bu sebeple, Ağrı Valisi Ali Yerlikaya´yı özel telefonundan aradım. Kendimi tanıtıp, Ağrı´daki yatırımları, projeleri bize anlatmasını istedim. Ancak, hiç beklemediğim bir tepkiyle karşılaştım. Vali Yerlikaya, demeç vermeyeceğini, seçim bitene kadar böyle bir projenin içinde yer almayacağını belirtti. "Sayın Vali, siz siyasetçi misiniz?

Biz Ağrı´da bir değişim var mı, bunun haberini yapmak istiyoruz" dedim ama nafile. Vali Yerlikaya yine üstüne basa basa "13 Haziran´dan sonra gelin. Size her konuda yardımcı olurum" dedi. Mülki amiriyle konuşamayacak olsak da Ağn´ya gitmeye karar verdik.

Yatınmlan kendi gözlerimizle de görebilirdik. Üstelik, belediye başkanı, ticaret ve sanayi odası başkanı vardı. Vatandaşların anlatacağı bir Ağn vardı...

 
TURİZM MERKEZİ OLACAK
 
MuşÂ´tan Ağrı´ya, duble yolda ilerleyerek 3 saatte vardık. Tarım, hayvancılık ve turizm alanında önemli bir potansiyele sahip olan Ağn´nın kabuğundan çıkma çabası içinde olduğu gözlemleniyor.
İshakpaşa Sarayı yüzyıllara meydan okuyor. Devlet ve özel sektör tarafından yapılan yatırımlar, kentin gelişmeye dair umutlarım artırmış.

Hedef ise Ağn Dağı, İshakpaşa Sarayı, Nuh´un Gemisi, Meteor Çukuru, Ahmed-i Hani Türbesi, Diyadin Kaphcaları ve Balık Gölü gibi turistik yerlere sahip olan Ağrı´yı Türkiye´nin turizm merkezlerinden biri yapmak...

Ağrı Dağı´na, kaçak ve izinli, yılda 25 bin kişi çıkıyor. Ağrı´ya geçen yıl 120 bin turist gelmiş; 900 bin turist ise şehirden geçmiş. Daha fazla turist çekmek için, tarihi yerler restore edilirken, yurtiçi ve yurtdışı fuarlarda tanıtımlar yapılıyor. Doğubayazıt´ta Turizm Danışma Bürosu açılarak, özellikle dağcılık için gelen turistlerin her türlü ihtiyaçlarının giderilmesi planlanıyor.

Ağrı´nın Erzurum, İğdır, MuşÂ´la bağlanan yolları duble yol yapılıyor. Hayvancılığın şehir içinden çıkarılması ve daha sağlıklı yapılması için modern besi merkezleri kuruluyor.

Tarım Bakanlığı´nın verdiği hibe kredileri ile bu yıl üretim daha da artmış. Ağrı Havalimanı ise uluslararası havalimanı olarak uçuşlara başlamış. Yeni terminalin ihalesi yapılmış, inşaat bu yıl başlıyor.

 
KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLADI
 
İlk olarak akademisyen olan Ağrı Belediye Başkanı Hasan Arslan´ın kapısını çalıyoruz. Arslan, kent yatırımlarını büyük bir heyecanla anlatıyor. Ağn´ya Cumhuriyet tarihinde yapılan yatırımdan daha fazlasının son 10 yıl içinde yapıldığını belirten Arslan, "Bir yandan kentsel dönüşüm var, bir yandan da çöp, kanalizasyon, su şebekesi gibi temel altyapı sorunlan çözülüyor.

1.5 yılda 42 kilometre kanalizasyon ağı çalışması yaptık. Toplu taşıma araçlarını faaliyete soktuk. Ağrı 80 yıldır kuyu suyu içiyordu. Şimdi, Ağrı Yazıcı Barajı´ndaki su antılarak şehre verilecek. 42 milyon liraya mal olan Mavi Su Projesi, 12 Mayıs´ta devreye girecek" diyor.

Kente 2 mesire yeri yapacaklarını anlatan Başkan Arslan, modern otogar ile açık hava müzesi kuracaklarım ve 11 komşu ildeki tarihi eserlerin minyatürlerini inşa edeceklerini belirtiyor. Kentsel dönüşüme 4 mahallenin dahil edildiğini, TOKİ´nin bin civarında ev yaptığını, bu sene konutların sayısının 2 bini bulacağını belirten Başkan Arslan,

"Varoşlar kentsel dönüşüme direniyor. Ama ev ev dolaşıp onları ikna ediyoruz. Bu kenti hokus pokus yaparak değiştiremeyiz. Ama Ağrı sıçrama tahtasında. Canla başla çalışıyoruz" diye konuşuyor. Arslan, İbrahim Çeçen Üniversitesi´nin yanına, 500 yataklı hastanenin temelinin atılacağını da söylüyor.

Arslan´a, "Ağrılı işkadamı Figen Polat Zaim´in, Başbakan´a, ´Bir sinema salonumuz yok. En mutlu günümüzde ´Evet´ diyeceğimiz nikah salonumuz yok´ diye mektup yazmasından sonra ne değişti?" diye soruyoruz. Başkan Arslan, "Önce vatandaşın karnının doyurulması. Barınma ve altyapı. Altyapısı olmayan bir kentte nikah salonu elzem değil. Kaldı ki belediyedeki salonumuzda nikahları kıyıyoruz.

Şehirde birçok düğün salonu var. Spor merkezi var. Çok modern bir nikah salonu da yapacağız. Tiyatro var. Her hafta Ağrılılar tiyatro izliyor. Sirk geliyor. Modern bir kültür merkezi yapılıyor.
Şimdilik halk eğitim merkezimizde sinema gösterimi yapıyoruz. Kentleşme ile birlikte kentleşme kültürünü de oluşturuyoruz" cevabını veriyor.

Ardından Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Erat ile görüşüyoruz. Erat, "Destek var ama yetmez. Doğu´nun şartlan, zemin etütleri yapılarak, yatırım teşviklerinin sorulması lazım.
Teşfik Yasası´nda 4´üncü bölgeler arasındayız. Biz Malatya, Trabzon´la eşdeğer tutuluyoruz. Yatırımcı, bu kadar zor iklime sahip Ağn´ya mı gelir, Trabzon´a mı?

Biz teşvikte pilot il olmak istiyoruz. Ağrı ile Gürbulak Sınır Kapısı 120 kilometre. Serbest Organize Sanayi Bölgesi şart. Ortadoğu´ya açılan kapı olmak istiyoruz. 3´üncü dünya ülkelerine ihracat yapmak istiyoruz. 5 yıllık teşvik süresi, Ağrı´da 10 yıl olsun" diyor.

Ağrılılar da, artık altyapı sorunundan, doktor, öğretmen açığından bahsetmiyor. "Yatırımcı gelsin. İş olsun" diyor. Levent Dalbudak, "Ağrı, kabuğunu turizmle kırar. Biz de işe kavuşuruz" diyor.
İbrahim Yelkenci, "Ağrı Dağı efsanemize sahip çıkılsın ki turist gelsin. 5 yıldızlı oteller yapılsın. İşsizlik çok fazla" diye konuşuyor. Ağrı Belediye İş Merkezi´ndeki dükkanlarda, Uzakdoğu ve Arap ülkelerinden gelen hediyelik eşyalar büyük ilgi görüyor.

Ağrılı kadınlar özellikle Dubai´den gelen kozmetik ürünlerini tercih ediyor.Sosyal Destek Programı lise son sınıf öğrencilerinin üniversiteye hazırlık için dershaneye gönderilmesini amaçlıyor. "Geleceğe Umutla Bakmak" adlı projeyle 2 bin 500 lise son sınıf öğrencisinin ücretsiz dershaneye gönderilmesi amaçlanmış. Kent ve ilçelerde bulunan 10 dershane ile öğrenci başına bin liraya anlaşılmış.

Bunun 200 lirasını öğrenci, 800 lirasını devlet karşılıyor. Komisyon da, öğrencilerin başarı düzeyini yakından takip edecek. Belediye de parası olmayanlar için dershane kurmuş.10 yaşındaki Melike Yıldız tenis oynamayı çok seviyor. (Kaynak:Sabah)