İNŞAAT YASAĞI VE YOL ÇALIŞMALARI

15 Mayıs itibarı ile 5 aylık inşaat yasağı başladı. Bu tarihte başlayan yasak 15 Ekim'de sona erecek. Ama gelin görün ki, bu yasağı takan falan yok. Başta Antalya merkez olmak üzere gezdiğim birçok İlçemizde turizmi baltalayacak görüntüler devam etmekte, Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın, yasağa uyulması ve takip edilmesi için ilçe kaymakamlıklarına gönderdiği yazıya rağmen birçok inşaat tüm hızıyla devam etmektedir.

Yapılan inşaatlar özellikle otel bölgeleri yakınlarında çevre kirliliği ile gürültüye sebep olduğundan büyük rahatsızlıklar vermektedir.  Bunun yanında zaman zaman da bu nedenlerle rezervasyon iptalleri yaşandığı da görülmektedir. Hal böyle iken valilik tarafından yayınlanan genelgeye uymayanları anlamak mümkün değildir? Tüm cezalara razım olarak bir an önce inşaatım bitsin diyerek son günlere bırakılan çalışmalar açıkçası, tabiri caizse “ Bindiği dalı kesmekten” başka bir şey değildir. Başta Valiliğimiz ve Kaymamalıklarımız olmak üzere, yetkililerin bu konuda üzerine düşen görevi acilen yerine getirmelerini bekliyoruz. Aksi takdirde bu konuları sadece konuşmakla yetinecek ve hep birlikte bunun vebalini çekmek zorunda kalacağız.

Bu arada İnşaat yasağından bahsetmişken, buna bağlı turizmi çok etkileyen konuların başında gelen bölgemizdeki yol çalışmalarından da kısaca bahsetmek istiyorum. Sıklıkla Kemer-Antalya arasını kullanan birisi olarak bu bölgede devam eden duble yol çalışmalarının tamamlanamamasının sıkıntısının yaşandığını ifade etmek istiyorum. Çalışmalar nedeniyle her gün 100’lerce otel ve tatil köyüne giden otel transferi yapan araçlar, servis araçları ve diğer araçlar çalışmaların devam ettiği noktalarda uzun kuyruklar oluşturmakta ve zaman kaybının yaşanmasına neden olmaktadır. Hatta zaman zaman da trafik kazaları ile karşılaşmaktayız.

Yol çalışmalarını alkışlıyoruz. Ancak turizm gerçeğini de ön plana alarak yüksek sezonunun başladığı şu günlerde bu çalışmaların devam etmesine de bir anlam verememekteyiz. Burada bir plansızlık mı var? demeden geçemiyorum. Bir kez daha tekrar ediyorum: Asla yol çalışmalarına karşı değilim. Aksine yol yapıldıkça ve tüneller hayata geçtikçe hayat daha da güzelleşmekte ve kolaylaşmaktadır. Bizim gibi, turizmcilerimiz de yolun yapılması ve hatta bitirilmesi ile Kemer’in daha da artılar kazanacağının farkındalar.

Peki son durum ne?

Kemer Turistik Otelciler Birliği Başkanı Tayyar Gül’den aldığımız bilgiler neticesinde, sürpriz bir aksama olmaması durumunda mayıs ayının sonunda, yol çalışmalarının trafiği aksatmayacak hale getirilerek devam edeceği ve yine bir aksaklık yaşanmaması durumunda haziran sonunda kalan son tünelinde hizmete gireceğini öğrendik. İnşallah diyoruz!