HALİL ÖNCÜ YAZIYOR, ''TURİZM VE ÇEVRE''

Çevrenin turizmde olmazsa olmaz olduğu ise son yılarda daha da çok ortaya çıkmaktadır. Özellikle yıllar önce deniz suyunun temizlik göstergesi olan ve her geçen yıl kriterlerinin çoğaldığı Mavi Bayrak ile başlayan Çevre hareketleri bugün çok sayıda çevresel sertifika sistemleri ile taçlandırılmaktadır. Artık çevrenin turizm için ne kadar önemli olduğu ortadır.
Yıllar önce Lise yıllarımda münazara konusu olan “Turizmde gelişim için çevre mi, tesis mi?” sorusu ile başlayan ve bu günlere  gediğimizde de tesisin yanında çevrenin çok daha önemli olduğu gerçeği ise artık ortadır. Tesislerimiz dünya da hızla artan yeni çevre sertifikaları almakta ve tesisinde geri dönüşümden, çevreye olan katkılarını sürdürürken, bunu misafir memnuniyeti ve artışı ile perçinlemektedir.

ISO sistemlerinin yanı sıra, Turizm Bakanlığımızın verdiği Yeşil Bayrak, Mavi Bayrak kapsamında eko okullar projesi ve son dönemde de Green Gloobe sertifika sistemi ile tesislerimizin konuya büyük önem verdiklerini görmekteyim. Bu konuda bizzat ilgilendiğim ve takip ettiğim  birkaç örnek vermek istiyorum. Antalya bölgesinde özellikle Eko Okullar projesi kapsamında kendi tesislerinin hemen yakınında bir okulun eko okul olarak hayata geçmesinde büyük katkıları olan Manavgat Kızılağaç bölgesindeki Club Nena ve yönetim Kurulu Başkanı Nevin Akçelik’i çevreye verdikleri bu önemden dolayı yürekten alkışlıyorum. Bu tesisi açıkçası çevresel konularda yapmış oldukları çalışmalarından dolayı örnek göstermek istiyorum.  Ayrıca yine Kemer’de bulunan Club Med Palmiye tatil köyünün de Green Globe Sertifika Sitemi alması ile yaşadığı değişimi ise diğer tesislere örnek gösterebilirim. Bu sitem ile neler yaşandığını daha önce de haber yapmış ve değişimi sizler ile internet sitemizde paylaşmıştık.

Son kez şunu bir kez daha ifade etmek istiyorum ki; artık çevreyi çok daha iyi kullanmak zorundayız. Çevremize verdiğimiz her türlü zararın geri dönüşümü bize çok kötü olarak dönmektedir. Yaşanan doğal afetler, biz insanların doğayı nasıl hoyratça kullandığımızı apaçık ortaya koymaktadır. Bundan böyle biz de tesislerimizin yaptığı her türlü doğaya olan, çevreye olan saygısı neticesinde ortaya koyacakları çalışmaları sayfalarımızda kullanacağız. Onların yanında yer alacağız. Çevremiz temiz olduğu sürece, doğayı iyi kullandığımız sürece turizm hep yaşayacaktır. Yoksa turizm çevre olmadan asla olmayacak! Bu arada yıllar önceki münazara konusu da sonuca varmış oldu. “ Tesis de lazım ama önce doğa!”