DEVİR TASARRUF DEVRİ

Dünyada olduğu kadar ülkemizde de son dönem Eko Enerji Sistemi en çok konuşulan uygulamalar arasında yer alıyor. Çok sayıda firma artık yakıt giderlerini azaltmak adına birçok yeniliği denerken, bu uygulamalar ile giderlerini de azaltıyor. Bizde bu hafta otel ve sanayi tesislerinin sıvı ve gaz formunda yakıt tüketen ısı kazanı, buhar kazanı gibi tüm sistemlerde uygulanabilen Eko Enerji Yakıt Sistemini daha yakından görmek ve tanımak adına yolumuzu Buta Şirketine çevirdik.Geçtiğimiz yıllarda turizmin içerisinde yer alan çok sayıda turizm şirketinde satış ve pazarlama müdürlüğü yapan ve son olarak ismini Olympos Teleferik’in Satış ve Pazarlama Müdürü olarak bildiğimiz Pakize Kılıç Hanım’ın daveti ile Buta Şirketine geldim. Pakize Kılıç halen Buta Şirketinin Eko Enerji Sitemi bölümünün genel koordinatörlüğü yapıyor.  Antalya’da bulunan Buta Ltd. Şti. bünyesinde faaliyet gösteren ‘’Eko Enerji Yakıt Tasarruf Sistemleri’’günümüzde işletmelerin en büyük kaygısı olan yakıt giderlerinde yüksek tasarruf sağlıyor.

Yakıt tasarrufu gerek hükümetler gerekse de bireyler için zaruri oldu

Antalya’da da eko enerji sitemi artık en çok konuşulan konular arasında. Birçok sanayi ve turizm tesisi enerji tasarruf sağlamak adına artık ’Eko Enerji Yakıt Tasarruf Sistemi’ni’ kullanıyorlar. Şirketin Genel Müdürü Çağdaş Arık ile bir araya geliyoruz.  Bize önce şirketleri ve eko enerji sitemi hakkında bilgiler veriyor:

“Firmamız 2010 yılından bu yana aktif olarak yakıt tasarruf sistemleri konularında üretim ve uygulama çalışmalarını sürdürmektedir. Enerji tasarruf sistemleri üzerine uzmanlaşmış ekibi ile ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla birçok yakıt tasarruf projesine imza atan firmamız, üretim ve dağıtım faaliyetlerini her geçen yıl biraz daha geliştirerek 2011 yılında Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ihracat yapmaya başlayarak ürün çeşitliliğini arttırmıştır. Firmamızın ürünleri olan eko enerji sistemleri ülkemizin en önemli sanayi tesislerinde tercih edilerek işletmecilerin yakıt maliyetlerine pozitif katkı sağlamıştır. Firmamız yakıt tasarruf sistemleri konusunda, bayilerimiz ve çözüm ortaklarımız aracılığı ile Ülkemizin önde gelen işletmeleri ile deneyler yaparak yakıt maliyetlerinin azaltılması ile ilgili proje ve uygulamalarını en iyi fiyat garantisi ile sürdürmeye devam etmektedir. Ülkemizde ve aynı zamanda Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinde başarımızı destekleyerek ürünlerimizi kullanan tüm firmalara sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz”Çağdaş Arık, son dönem OPEC’de  artan açık, petrol ve doğal gaz firmalarının yerel petrol üretimindeki düşüş, ham petrolün uluslararası peşin fiyatındaki dalgalanmalar yakıt tasarrufunu gerek hükümetler gerekse de bireyler için zaruri kıldığını ifade ediyor bize…

“Eko Enerji yakıt tasarruf ve kirlilik kontrol cihazıdır. Yakıt tasarrufu ve kirlilik kontrolü günümüzde yaşamsal öneme sahip konulardır. OPEC’de artan açık, petrol ve doğal gaz firmalarının yerel petrol üretimindeki düşüş, ham petrolün uluslararası peşin fiyatındaki dalgalanmalar yakıt tasarrufunu gerek hükümetler gerekse de bireyler için zaruri kılmaktadır. Kirlilik kontrolü ve bunun artan öneminden bahsetmeye gerek bile yoktur. Eko enerji Yakıt Tasarruf Cihazı harici olarak kullanılan bir donanımdır. Boru kesmeye ve katkı maddelerine gerek yoktur”Orta Doğu Teknik Üniversitesi Motor Laboratuarlarında test edilip onaylanmış

Otel ve sanayi tesislerinin sıvı ve gaz formunda yakıt tüketen ısı kazanı, buhar kazanı gibi tüm sistemlerde uygulanabilen Eko Enerji; içeriğinde doğada nadir bulunan Neodium ve Bor elementlerini ihtiva ediyor. Uygulandığı yakıt hattı üzerinde çok güçlü bir manyetik alan yaratarak yakıt içerisindeki karbon ve hidrojen moleküllerini birbirinden ayrıştırarak düzenliyor ve böylelikle yanma noktasında daha fazla oksijen ile buluşmalarını sağlıyor. Sonuç olarak çiğ yanma oranını en aza indirgerken; yakıtta emisyon değerlerini düşürüyor ve daha fazla verimlilik sağlıyor. Uygulandığı alanda sisteme hiçbir zarar vermeyen ve bir saat içerisinde montajı tamamlanabilen sistem; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Motor Laboratuarlarında test edilip onaylanarak gerçekliği kanıtlamış.Maximum 4-8 ay içerisinde yatırım maliyetini kurtarıyor

Türkiye genelinde olduğu kadar Antalya bölgesinde de çok sayıda otel ve sanayi tesisi eko enerji sitemini kullanarak %5 ile % 12 arasında enerji tasarrufu sağladığına da dikkat çekiyor Genel Müdür Çağdaş Arık. Türkiye’nin birçok noktasında  tüm otel ve sanayi tesislerine hitap ettiklerini ifade ederken, özellikle Antalya bölgesinde pek çok otelde uygulama yaptıklarını; %5 ile % 12 arasında gerçekleşen tasarruf oranlarının, işletmeleri oldukça memnun ettiğini belirtiyor bize..
Cihaz ömrünün ortalama 20 yıl olduğunu ifade eden Çağdaş Arık,  uygulandığı andan itibaren maximum 4-8 ay içerisinde yatırım maliyetini kurtardığının altını çizerken; cihazların İstanbul’daki fabrikada, kendileri tarafından üretilmesi sebebiyle; yurtdışındaki emsallerine göre çok daha uygun fiyatlı satışa sunulduğunu belirtti.Nerelerde kullanılıyor ve ne kadar fayda sağlıyor?

Eko Enerji Yakıt Tasarruf Cihazı, sıvı ve gaz formundaki (Doğalgaz, LNG, LPG, CNG, BENZİN, DİZEL, FUEL OIL) bütün yakıt tiplerinde kullanılıyor. Uygulandığı yakıt hattı üzerinde çok güçlü bir manyetik alan yaratarak yakıt içerisindeki hidrojen ve karbon moleküllerini birbirlerinden ayrıştırarak düzenler ve yanma noktasında daha fazla oksijen ile buluşmalarını sağlıyor. Çiğ yanma oranını azaltarak, yakıtta emisyon değerlerini düşürüyor. Böylece Eko Enerji sayesinde kullanılan yakıtta verimlilik artıyor.Kullanıcılardan elde edilen veriler doğrultusunda %5 ile %12 aralığında tasarruf sağladığı görülürken, eko Enerji yakıt tasarruf cihazı; işletmelerde bulunan, Buhar Jeneratörü, Sıcak Su Kazanları, Kızgın Yağ Kazanları, Endüstriyel Fırınlar, Enerji Santralleri, Motor ve Tribünleri, Mutfak Ekipmanları, Çamaşırhane Ekipmanları, Otomobiller, Ticari Araçlar, Kamyon-Kamyonet vb gibi,yakıt tüketimi yapan bütün araç ve sistemlerde kullanılıyor.

Gördüğümüz o ki; bölgedeki çok sayıda sanayi tesisi ve oteller bu doğa dostu tasarruf sistemi ile buluşurken ‘’Devir Tasarruf Devri’’ dedirtiyor.