BAŞKAN MEHMET TÜRE; ‘TURİZM DE HAK ETTİĞİMİZ YERE GELMEK İSTİYORUZ’

BAŞKAN MEHMET TÜRE; ‘TURİZM DE HAK ETTİĞİMİZ YERE GELMEK İSTİYORUZ’
Başkan Mehmet  Türe Anamur’da çok seviliyor. Halkı için o “Anamur’un gülen yüzü”. Gece gündüz demeden Anamur  için tüm benliğiyle çalışıyor. En büyük  arzusu  yeni projelerinin hayata  geçmesiyle  birlikte, Anamur’da turizm yatırımlarının oluşması.

Anamur’u Turizm açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

Anamur  Belediye Başkanı Mehmet Türe; “Mersin’e 215, Antalya’ya 270 km, Karaman’a 202 km, Kıbrıs’a 45 Mil, Gazipaşa Havaalanı ile 70 km mesafedeyiz. Gazipaşa havaalanından yurtiçi ve yurtdışı seferler yapılmakta. Gazipaşa Havalimanı’nın açılması ve yolların yapılmasıyla turizmde önemli gelişmeler sağlamaya aday bir kent olduğumuzu düşünüyorum.”

Anamur’un Ekonomik geliri Türkiye ortalamasının üstünde. Muz’un başkenti Anamur Türkiye’nin yıllık muz ihtiyacının yarısından fazlasını karşılamakta.

“Akdeniz’in incisi metropol bir kent  olmayı  istiyoruz”

Türe; Projelerimizi 3,5 yıl içersinde tamamlayacağız. Festivallerimize  2 yıl kadar ara vermiştik. Mersin Büyükşehir Belediye başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz’ın  maddi manevi desteği ile çıtayı yükseltiyoruz.  Büyükşehir desteği olunca  etkinlikler daha coşkulu oluyor. Müstakil  bir ilçeyiz ve potansiyelimiz var. Termal projemiz, sahil projemiz var. O potansiyelimizi  ön plana çıkartıp turizm de hak ettiğimiz yere gelmek istiyoruz. bu  projelerimizi bir an önce bitirmek istiyoruz. Akdeniz’in incisi  metropol bir kent  olmayı istiyoruz.

“Anamur, Gazipaşa Havalimanı’nın açılması ve Yolların yapılmasıyla turizmde önemli gelişmeler sağlamaya aday bir kent”

Çiftçiliğe, hayvancılığa önem veriyoruz. Yaylalarımız  bizim için vazgeçilmez.  Turizm olmasa da yaylarımızdan vazgeçemeyiz.  Ülkemizde bir kaos yaşanıyor. Birlik ve beraberliğimiz koruyarak, siyaseti bir kenara bırakarak, Yörükler diyarında, misafirperver ve güler yüzlü yörükler olarak,  Türk ve devlet düşmanlarına karşı birlik ve beraberlik içersinde yasıyoruz. Ayranı kabartma derler ya yörüklerin bu özelliği var. Biz elimizden gelen her türlü birliği sağlamaya çalışıyoruz.

Yazın Anamur halkı yaylalara göçüyor. 1400 1500 rakım yaylalarımız çok meşhur.  Yerli halkın yarısı hemen hemen yaylara gider. Bizim boşalttığımız yerlere Alanya’dan Ankara’dan İstanbul’dan turistler gelir. Son zamanlarda İstanbul ve Konya’dan bir hayli gelip yerleşenler var.”

Nasıl bir Anamur görmek istiyorsunuz?

“Anamur tarıma dayalı ekonomik yapıya sahip olmakla birlikte, tarım alanlarını koruyarak,  turizm potansiyelimizi ön plana çıkartarak yeni yatırımların da gerçekleşmesiyle iyi bir konuma gelmek istiyoruz. Muz, çilek, yerfıstığı, narenciye gibi tropikal bitkiler şehrimizde fazlasıyla  yetişmekte. Lokman Hekim Anamur ile ilgili olarak ‘Bu topraklara kan damlasa can biter’, Seyyah Evliya Çelebi de  ‘Anamur’da bastonunu toprağa vursan yeşerir’ demiştir.

Halk oyunlarını çok önemsiyorum.  Bende yöresel oyunlarımızın hepsini öğrenerek  ekip başı oldum. Herkesin yöresel oyunlara da halk oyunlarına da sahip çıkması gerekiyor. Spor da ve sosyal kültürel faaliyetlerde öncü olmaya çalışıyoruz.”

“Günümüz için Anamur’da gerçekleşmesi hayal gibi görünen projelerin de 2023 yılında Anamur’da gerçekleşmiş olacağına inanıyoruz”.

Anamur, Mamure Kalesi, Alaköprü, Ören Antik Şehri, Titiapolis Antik Kalıntıları, Ak Camii, Köşekbükü Astım Mağarası, Deniz Feneri, Yaylaları ve 17 km’lik kesintisiz kumsalı ile doğa, tarih ve denizi buluşturan muhteşem bir kent. Dünyanın en büyük mağaralarından biri olan ve hala sonuna ulaşılamayan Çukurpınar düdeni de Anamur’da.

2 km boyunca deniz kıyısında uzanan Anamurium Surlar, Liman, Hamam, Anfi Tiyatro, Kaya Mezarlıkları, Kilise ve Mozaikler ile ülkemizin en büyük antik kentleri arasında. Anamur 17 km kesintisiz kumsala sahip olmakla birlikte Caretta kaplumbağalarının doğal yuvalama alanı.

Başkan Türe; “Şehrimizin gelişimine katkı sunacak Paneller, Ar-Ge Çalışmaları ve Öngörü Projeleri uygulamalarının yanı sıra belediye olarak sadece sorumluluk alanlarımız içerisinde kalan konularla değil, kentimizin gelişimi için gerekli her alanda projeler üretecek ve  uygulanmalarının takipçisi olacağız. Anamur Vizyon 2023 Belgesi’nin hazırlanma prensibini oluşturan Hayal Edilen Anamur’u birlikte kuracağız.

Anamur Ören’de belediyemizin öncülüğünde bir adet kafeteryaları bulunan sinema salonu açılma aşamasında.  Süryapı Seracity tamamlandığında 2 adet sinema faaliyete geçecektir.
      
Mehmet Türe Yeni Cumhuriyet Meydanı, Akdeniz’in En Büyük kapalı Pazaryeri, Anamur’un ilk üstgeçidi, Belediye Sosyal Tesisleri, Hanımeli İhtiyaç Bankası, Atıksu Arıtma Tesisi, Geri Dönüşüm Tesisi, Kısakahyaoğlu Konağı restorasyonu, Kültür Sanat ve Gençlik Merkezi, Savaş Uçağı Açıkhava Müzesi Unutulmayacak hizmetlerimizden bazıları.
       
“2009- 2014’te Anamur’da bir şeyler değişti, 2014 - 2019’da Anamur’da çok şey değişecek, 2019-2023’te ise Anamur değişecek”

“Belediye olarak hedef olarak belirlediğimiz; yeni şehir mezarlığı, hayvan barınağı ve hobi bahçesi, köşekbükü astım mağarası, kocaçay ıslahı, tenis kortları, yaşlı ve çocuk bakım evi, atatepe projesi, çocuk parkı ve spor sahaları, ören okul öncesi eğitim merkezi, çarıklar okul öncesi eğitim merkezi, yerli ürünler ve kapalı balık pazarı, eğitim tesisi ve spor alanları, anamur şehitler parkı, belediye öğrenci yurdu, canlı hayvan pazarı, 100 bin fidan dikimi, anamur evleri ve konak restorasyonları, bedensel engelliler spor merkezi, belediye kent müzesi, belediye kütüphanesi, dağcılık-yamaç paraşütü, hanım evleri sosyal aktivite merkezi, kapalı fuar alanı,Anamur şehitler parkı, belediye öğrenci yurdu, canlı hayvan pazarı, 100 bin fidan dikimi, Anamur evleri ve konak restorasyonları, bedensel engelliler spor merkezi, belediye kent müzesi, belediye kütüphanesi, dağcılık-yamaç paraşütü, hanım evleri sosyal aktivite merkezi, kapalı fuar alanı, otel tatil merkezi, dar gelirliye konut edindirme, teleferik,  hafif raylı sistem projelerimizi 2023 yılına kadar tamamlamış olacağız.

Almanya’nın  Bingen şehri ile 9 Ekim 2011 tarihinde, “Kardeş Kent Protokolü” ile iki Kent arasında sosyal, kültürel, çevre, insan, eğitim, sağlık, güvenlik konularında işbirliği protokolü imzaladık. Üzüm ve Şarap ile ünlü Bingen’e, karşılıklı turizm ziyaretlerimizi başlatmış olduk. Ayrıca Anamur’da ve Bingen’de kardeş kent Parkları oluşturduk. Anamur’da bir binamızı Bingen figürleriyle süsledik. Bingen’li yetkililer Anamur’da ihtiyaçlı bir ailenin evini düzenlediler.Gönüllüler karşılıklı giderek 30’ar gün diğer kentte gönüllü çalışarak iş yaşamını tanıdılar. Karşılıklı öğrenci değişimlerini gerçekleştirerek turizm ziyaretlerini başlatmış olduk.

2009- 2014’te Anamur’da bir şeyler değişti, 2014-2019’da Anamur’da çok şey değişecek, 2019-2023’te ise Anamur değişecek” ( DERYA DUYSAK / ANAMUR )