ANTALYA VALİSİ TURİZMCİLERİN KONUĞU OLDU

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Şubat ayı geleneksel öğle yemeği Rixos Downtown Hotel’de gerçekleştirildi.

ANTALYA VALİSİ TURİZMCİLERİN KONUĞU OLDU

Antalya Valisi Hulusi Şahir, TÜROFED Başkanı Erkan Yağcı ve AKTOB üyelerinin katıldığı yemeğin açılış konuşmasını AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu yaptı. Bu sene AKTOB’un 40. yılını kutladıklarını belirten Başkan Kavaloğlu, “Dirayetle Türkiye turizmini bugünlere gelmesinde emek harcıyoruz. Bir turizmci olarak bu işi yaptığım için mutlu ve huzurluyum” dedi.

800 MİLYAR DOLARLIK TURİZM YATIRIMI

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu’ndaki bir panele moderatör olarak katıldığını belirten Başkan Kavaloğlu, “Suudi Arabistan, şu anda 800 milyar dolarlık bir turizm yatırımı yapıyor. Çok az bir faizle de turizmcilere destek veriyorlar. Şaşıracaksınız ama Suudi Arabistan, 2029 yılında da Kış Olimpiyatları’nı yapacaklar. Bence Suudi Arabistan bize rakip değil ama turizmde önemli bir rol üstlenecek” şeklinde konuştu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR VE ÇEVRE DOSTU SEYAHAT

Kaan Kavaloğlu daha sonra 2023 yılını değerlendirip 2024 yılı beklentilerini açıkladı. “2023 sürdürülebilirlik, teknoloji, kültürel deneyimler, sağlık ve güvenlik trendlerinin küresel turizm alanında yükseldiği bir yıl oldu” diyen Kavaloğlu, “Sürdürülebilir ve çevre dostu seyahat seçeneklerine giderek daha fazla öncelik verilmesi, karbon ayak izini azaltan uçuşlar, yeşil konaklama ve ekolojik açıdan bilinçli turist faaliyetleri seyahat tercihlerinde belirleyici rol oynamaya başladı” dedi.

2023 yılında dünya genelinde tahmini 1 Milyar 286 milyon uluslararası turist kaydedildiğini belirten Kavaloğlu, “Bu rakam 2022 yılına göre %34 veya 325 milyonluk bir artış anlamına gelmektedir. Uluslararası turizm, güçlü bastırılmış talebin desteğiyle 2023’te salgın öncesi seviyelerinin %88’ini geri kazanmıştır. Türkiye ise 2023 yılında yaklaşık 50 milyon ziyaretçi ağırladı. Rusya Federasyonu yaklaşık %13 pazar payı ile ilk sırada yer aldı. Türkiye’nin turizm gelirleri ise 2023’te yıllık bazda yüzde 17 artarak 54,3 milyar dolara çıktı.

ANTALYA YILA %5 ARTIŞLA BAŞLADI

Antalya, 2023 turizm verilerinde tüm zamanların rekorunu kırdı. Aynı zamanda uluslararası gelişlerde dünya destinasyonları arasında İstanbul birinci Antalya ise 4. sırada yer aldı. Rusya ve Ukrayna kayıplarını büyüyen yeni pazarlarla telafi eden Antalya, turizm çeşitliliğinin önemini bu verilerle ortaya koydu. Antalya’da Ocak ayı genel toplamda 230.000 gelen ziyaretçi sayısı ile 2023 yılı ocak ayına göre % 5’e yaklaşan artışla kapatıldı. Antalya’ya en fazla ziyaretçi gönderen Milliyet sıralamasına göre büyük hacimli pazarlar Rusya dışında artış rakamları ile başladı. Özellikle vatandaş ziyaretçiler geçen ayın ocak ayına göre % 38 artış ile önemli bir yükseliş kaydetti.

2024 YILI TOPARLANMA YILI OLACAK

Fiyatlarımızı maliyetlerimizi karşılamak için Euro bazında artırıyoruz. 2024 yılı da bizim için bu anlamda bir test yılı. 2024 yılında fiyatlarımızı bu seviyede tutabilirsek bu sene yine ön planda olacağız. 2024 yılı tam anlamıyla bir toparlanma yılı olacak. Bütün dünya bu beklenti içinde. Turizmin önünde sadece ekonomik ve jeopolitik sorunlar bulunuyor. 2024 yılında Antalya 16,5 milyon turist ağırladı. Bu sene ise yüzde 5 ila yüzde 10 arasında bir artış bekliyoruz. Bu amaç doğrultusunda çalışıyoruz. Almanya ve İngiltere’de çok önemli bir noktaya gelmemiz gerekiyor. Bu iki kaynak pazar paket tur anlamında bizim için çok önemli.

İSTİHDAMI YÖNETME SORUNUMUZ VAR

Son günlerde istihdam sorunları ile ilgili fikirlerimizi beyan ediyoruz. Sürekli bir istihdam sorunu olduğu dile getiriliyor. Bizim istihdam sorunumuz yok, istihdamı yönetme sorunumuz var. Devletimizden bir isteğimiz var. Yazın öğrenciler yurtları boşaltılıp memleketlerine gidiyor. Turizme yatkın özellikleri bulunan tüm öğrencilerimiz yurtlarda kalmaya devam etsin söz veriyoruz hepsine iş imkanı vereceğiz. Konaklama imkanı olursa kaliteli iş gücünü yönetebiliriz” diye konuştu.

Turizmcilerin konuğu olan Antalya Valisi Hulusi Şahin, gelişmeleri değerlendiriken, hem vatandaşları hem de turistleri bezdiren Antalya’daki trafik sorunu için ciddi hazırlık ve çalışmalar yapıldığını söyledi.

“Trafik sorunumuz için ciddi bir hazırlık içindeyiz” diyen Vali Şahin, “Trafik sorununun turistlerimizi bezdirdiğinin farkındayız. Bu konuda ciddi çalışmalar yapılacak. Havalimanımızda da büyüme çalışmalarımız mevcut. Bu kapasite genişletme çalışmaları bitince Antalya Havalimanı’nın kapasitesi 82 milyon yolcuya çıkacak. Ayrıca Havalimanı ile bağlantı yollarının iyileştirilmesi ve kaliteli bir ulaşım imkanı için Hükümetimiz ile iletişim halindeyiz. Bunun yanında Antalya-Alanya otoyolunun ihale süreci tamamlandı ve en kısa sürede çalışmalar başlayacak. Ayrıca Antalya-Serik arasında üçüncü şerit için çalışmalar yapılacak. Bunlara ek olarak bir de turizm yolu çalışmamız olacak. Turistik bölgeleri sahil bandından birbirine bağlayacak bir yol oluşturmak istiyoruz. Bunun için de çalışmalarımız olacak” diye konuştu.