ADANA’NIN TURİZMDE İKİ MARKASI: ‘VARDA KÖPRÜSÜ VE BELEMEDİK!’

Berlin-Bağdat demir yolu için Pozantı ilçesinde 1900'lerin başında Varda Köprüsü ile Toros Dağları'ndaki 22 tünelin açılması için bu dönemde tünelin inşasında çalışan Almanların kaldıkları yıkık kent ‘Belemedik’ turizmin önemli noktalarından birisi olacak.

ADANA’NIN TURİZMDE İKİ MARKASI: ‘VARDA KÖPRÜSÜ VE BELEMEDİK!’

Belemedik’te o dönemlerde 5 bin Alman mühendis ve işçinin kurduğu şantiye ile zamanla hasar gören ve yıkık bir şekilde korunan hastane binası, okul ve kilise gibi yapılar bulunuyor.

Belemedik'te kahvaltı mekanları, çadır kampı, bungalow ve butik otel olmak üzere üç farklı konaklama seçeneği mevcut. Köylülerin organik ve yöresel tatları misafirleri ile buluşturdukları bu mekan adeta masalsı bir havaya sahip. 

Varda Köprüsü ihtişamı ile büyülüyor!

Adana’nın Karaisalı ilçesinde, Hacıkırı Viyadüğünün üzerinde yer alan Varda Köprüsü ise muhteşem görüntüsü ile fotoğrafçıların ve doğaseverlerin büyük ilgisini çekiyor. Almanların yoğun çalışmaları sonrasında hayata geçirilen Varda Köprüsü, bölgede Koca Köprü ve Alman Köprüsü olarak da anılıyor. 

Köprü, 1912 yılında hizmete açılmış. Yapımı ise 5 sene sürmüş. Köprü yapılırken, 1 Alman mühendis ve 21 işçi hayatını kaybetmiş. Köprüyü yakından görünce, Alman mimarisi de açıkça görülüyor. Köprü 3 büyük açıklık ve 4 adet ayak üzerine kurulu bulunurken,tamamen taş işçiliği ile gerçekleştirilmiş. Demiryolu üzerinden, Adana-Konya arası hizmet veren Toros Ekspresi ile Adana Kayseri arasındaki Erciyes ekspresi geçiyor. 

Varda köprüsü, fotoğraf ve doğa gezileri için oldukça güzel bir alternatif. Alman mühendisler tarafından 1912 yılında inşa edilen Varda köprüsü, 172 metre uzunluğa sahip.

https://www.pozantibelemedik.com