YÜKSEK SOSYETE TADI ''MAVİ YENGEÇ'' ANTALYA BEYMELEK'İN MARKASI OLDU.

Üç haftalık yıllık iznimin son durağında Beymelek’te soluğu aldım. Antalya’dan yaklaşık olarak 140 km. uzaklıkta bulunan Beymelek imrendiren sahili ile dikkat çekerken, otel yatırımlarının olmayışı nedeniyle de turizmden istenen payı alamamanın mutsuzluğunu yaşar gibi. Beymelek’te bulunan Dalyan gölünde yetiştirilen ve bölgede bulunan Restaurantlarda damak zevkinize göre hazırlanan Mavi Yengeçler bölgenin markası olma yolunda hızla ilerliyor.

Dalyan Gölü muhteşem görüntüsü ile sizleri karşılarken özellikle burada yetişen ve Yüksek protein değeri, doymamış yağ asitleri ve yararlı mineralleri ile yurt dışında “yüksek sosyete” diye adlandırılan kesim tarafından bolca tüketilen, “Mavi Yengeç” leri tatmak için bölgeye gelen yerli yabancı turistler restaurantlarda yerlerini alıyorlar.

 

 Mavi Yengeç Markası…

 

Uçsuz bucaksız Beymelek Plajı...

Demre’de bulunan St.Nikolas Noel Baba Kilisesini görmek üzere Beymelek’ten geçen çok sayıda turist artık Mavi Yengeç’in tadını almak için burada mola veriyorlar. Bizde bu molayı veriyoruz ve bölgede isim yapmış Beymelek Beldesi Saz Mahallesi Muhtarı Turgut Tutkun ve Oğulları Yusuf Tutkun ile Engin Tutkun’un sahibi oldukları Tutku Restaurant’a konuk oluyoruz.

Başta Muhtar Turgut Bey ve oğulları Yusuf ve Engin bizleri oldukça sıcak karşılıyorlar. Amacımız bölgeye has olarak gösterilen Beymelek’in markası olan Mavi Yengeç’in tadına bakmak. Tutku Restaurant yol üzerinde ve sahil ile bütünleşmiş. Denizi ve plajı mükemmel. Burada yemeğinizi yerken ve içkinizi yudumlarken, isterseniz denize de girebiliyor ve gün boyu bu zevki yaşayabiliyorsanız. İsterseniz de köşklerinde dinlenebiliyorsunuz.

Tutkun ailesine  işlerinin nasıl olduğunu sorarak başlıyoruz muhabbetimize.

Beymelek turizm açısından oldukça fakir bölge. Burada otel yapımı olmadığı için biraz bakir durumda. Ancak Demre’ye olan geçiş yolu üzerinde olmamız nedeniyle buraya gelen turistler turlar vasıtasıyla restauranıtmıza geliyorlar. Restaurantımız daha çok deniz ürünleri üzerine . Ancak Mavi Yengeç’i tatmak isteyen turistlere bu özel tadı sunuyoruz. Çok da beğeniliyor.

Yusuf ve Engin kardeşler bu tadı misafirlere sunmadan önce canlı canlı da göstermek için Mavi Yengeçleri bir yerde tutuyorlar. Kıskaçlarındaki ve bacaklarındaki Mavi renkleri ile dikkat çeken yengeçler, özellikle kıskaçları ile de ürküten bir yapı içinde. Eğer canlı olarak sadece izlemek isterseniz sorun yok, ancak elinizle tutmak isterseniz arka iki bacağını sıkıca tutmanız ve öyle elinize almanız gerekiyor. Yoksa çok keskin olan kıskaçları çok kısa bir sürede parmağınızı kavrayabiliyor ve hatta koparabiliyor.

 

Izgarada tadı başka, yanında da beyaz şarap..


Yusuf Tutkun Mavi Yengeçleri pişmeye hazur hale getiriyor.

Yusuf ve Engin Tutkun Kardeşlere Mavi Yengeçleri nasıl hazırlayacaklarını soruyorum. Onlarda bana bir bir servise hazır hale gelene kadarki süreci uygulamalı olarak anlatıyorlar.

Yengeçler önce öldürülüyor, ikiye bölünüyor. İçleri güzelce temizlendikten sonra bembeyaz eti ve kıskaçları ve ayakları ile pişirme hazır hale getiriliyor. İsteğe göre ya haşlama ya da ızgara yapılıyor. Ancak bu tadı almanız için benim size tavsiyem ızgarada Yengeç yemeniz olacak. Açıkçası ben ızgaradaki Mavi Yengeç’e bayıldım.

Izgaraya konan Mavi Yengeçler orta hararetli ateşte kısa sürede turuncu bir hal alıyorlar. Etleri ise piştikçe beyaz bir şekilde ortaya çıkıyor. Pişen yengeçler salata eşliğinde  özel sosu ile yemeye hazır. Ancak yerken kıskaç ve ayakları ve gövdesi oldukça sert olan yengeçler özel olarak kırma işlemi yapılması için birde kırma aleti veriliyor. Bunun ile birlikte kırılan yengeç kıskaç,ayak ve gövdesinden çıkan etler sosu ile birlikte bir başka güzel oluyor. Ayrıca bu lezzetin yanında bir kadeh de beyaz şarabı bence istemeyi unutmayın.

 

Beymelek’e giderseniz kesinlikle Mavi Yengeç’in tadına bakınız. Eğer Sizde Mavi Yengeç’in tadını merak ediyorsanız Beymelek’te Tutku Restaurant’a uğramanız yeterli.

 

TUTKU RESTAURANT

Turgut Tutkun ve Oğulları

Tel. 0242 872 10 16- 0535 5227669