TÜRK TURİSTİN TERCİHİ, KEMER OLDU

Tatilsepeti.com Yönetici Ortağı Kaan Karayal, yaptıkları araştırmaya göre çıkan sonuçları şu şekilde yorumladı: “Tatilsepeti.com aracılığıyla bu yıl yurtiçinde tatile çıkan kişiler arasında yaptığımız araştırma ilgi çekici sonuçlara ulaşmamızı sağladı. Analizimize göre tatil için en çok tercih edilen yerlerin başında Kemer yer alıyor. Kemer’in sıcak havasının, denizinin, eğlence yerlerinin ve birçok olanağı içinde barındıran tesislerin bu tercihte rol oynadığını düşünüyoruz. Analizimize baktığımızda, Marmara Bölgesi’nde oturan ve yurtiçinde tatile çıkan kişilerin diğer bölgelere oranla sayıca çok daha fazla olduğunu görüyoruz. Yoğun ve stresli iş hayatının ve mevsimsel sebeplerin de burada rol oynadığını söyleyebiliriz.”

MARMARA BÖLGESİ'NDEKİ TURİST GÜNDE 150 - 200 TL HARCIYOR
 
Tatilsepeti.com’un analizine göre, Marmara Bölgesi’ndeki kişilerin yüzde 11’i tatil adresi olarak en çok Kemer’i tercih ediyor. Kemer’i yüzde 6 oranla Belek ve yüzde 5 oranla Side-Manavgat takip ediyor. Bu bölgeleri tercih edenlerin çoğunluğunun orta gelir düzeyinde, çalışan ve evli kişilerden oluştuğu belirtiliyor. Kayak tatili için de Marmara Bölgesi’nden ulaşımın kolay olması sebebiyle en çok Kartepe ve Uludağ’ın tercih edildiği, günlük harcama miktarının ise kişi başı ortalama 150-200 TL civarında olduğu belirtiliyor. Kayak tatili için bu bölgeleri tercih eden kişilerin çoğunluğunun 18-25 yaş arasındaki gençlerden oluştuğu dikkat çekiyor. Marmara Bölgesi’ndeki çalışan ve evli çiftlerin genellikle tatil için yaz aylarını tercih ettikleri görülüyor.
 
EGE BÖLGESİ'NİN BİR NUMARALI TERCİHİ KUŞADASI
 
Araştırmada Ege Bölgesi’ndeki kişilerin yüzde 11’inin ise tatil için, kendilerine yakın bir tatil yeri olan Kuşadası’nı, yüzde 9’unun Kemer’i ve yüzde 5’inin İzmir’e yakın olan Özdere’yi tercih ettiği görülüyor. Ayrıca, Karadeniz turlarının da Egelilerin yaz aylarında tercih ettikleri alternatif tatil seçenekleri arasında yer aldığı görülüyor. Tatil için Ege Bölgesi’ni tercih eden kişilere bakıldığında ise, bölgenin sakin tatil yörelerini genellikle 40 yaşın üzerindeki kişilerin, özellikle mayıs-eylül ayları arasında tercih ettikleri görülüyor. Çeşme ve Bodrum gibi eğlence mekanlarının yoğun olduğu tatil yerlerini ise çoğunlukla 18-40 yaş arasındaki bekarların tercih ettiği dikkat çekiyor.
 
EVLİ ÇİFTLER HER ŞEY DAHİLİ SEÇİYOR
 
İç Anadolu’dakilerin tatil tercihleri arasında da yine Kemer öne çıkıyor. Analize göre, İç Anadolu’daki kişilerin yüzde 14’ü tatil için en çok Kemer’i, yüzde 13’ü Side-Manavgat’ı, yüzde 12’si ise Alanya’yı tercih ediyor. Akdeniz Bölgesi’ndeki kişilerin çoğunluğu ise tatil için yine kendi bölgelerindeki tatil yerlerine gidiyorlar. Araştırmada, Akdeniz Bölgesi’ndeki kişilerin yüzde 21’inin tatil için Kemer’i, yüzde 8’inin Antalya Merkez’i, yüzde 9’unun ise Aksu-Lara’yı tercih ettiği belirtiliyor. Tatil için Kemer’e gidenlerin çoğunluğunun 18-40 yaş arasındaki kişilerden oluştuğu görülüyor. Ayrıca, evli ve çocuklu olan kişilerin daha çok her şey dahil konseptli tesisleri tercih ettiği, bekarların ise genellikle eğlence mekanlarının yoğun olduğu yerlerde konakladıkları belirtiliyor. Karadeniz Bölgesi’ndeki kişilerin ise yüzde 14’ünün tatil için Kemer’i, yüzde 11’inin Side-Manavgat’ı, yüzde 10’unun ise Alanya’yı tercih ettiği görülüyor.
 
Doğu Anadolu’daki kişilerin çoğunluğunun ise tatil için tercih ettiği favori yerlerin başında yine Kemer (yüzde 19 oranla) geliyor. Kemer’i Alanya (yüzde 12 oranla) ve Side-Manavgat (yüzde 10 oranla) takip ediyor. Bu bölgelerdeki evli çiftler genellikle her şey dahil konseptli tesisleri tercih ediyor. Güneydoğu Anadolu’nun ise yüzde 14’ü tatil için Alanya’yı, yüzde 9’u Side-Manavgat’ı, yüzde 8’i ise Hatay’ı tercih ediyor.
 
İLLERE GÖRE TATİL TERCİHLERİ
 
Tatilsepeti.com’un analizi illere dair de ilgi çekici sonuçlara sahip. Araştırmada, İstanbul’daki kişilerin çoğunluğunun tatil için tercih ettikleri ilk 3 destinasyonun Kemer, Belek ve Aksu-Lara olduğu görülüyor. Diğer illerde de Kemer’in en çok tercih edilen tatil yerleri arasında olduğu belirtiliyor. Ayrıca araştırmada, Gümüşhane’nin çoğunluğunun tercihinin tatil için Palandöken, Side-Manavgat ve Trabzon’dan yana olduğu, Mardin’dekilerin çoğunluğunun ise tatil için Hatay’ı tercih ettiği görülüyor. Çanakkale’dekilerin çoğunluğunun ise tatil için tercih ettikleri yerin İstanbul olduğu belirtiliyor.