BOEİNG GÜÇLÜ İKİNCİ ÇEYREK SONUÇLARINI AÇIKLADI

Boeing Güçlü İkinci Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı; Hisse Başına Kazanç ve Nakit Akışı Beklentisi Arttı
•    GKGMİ hisse başına kazanç 2,89 dolar, hisse başına esas faaliyet kazancı GKGMİ dışı 2,55 dolar olarak gerçekleşti.
•    Güçlü faaliyet nakit akışı 5 milyar dolar oldu. 13,6 milyon hisseyi 2,5 milyar dolara geri satın aldı.
•    226 ticari ve savunma uçak teslimat ve servisleri 22,7 milyar dolar kazanç olarak yansıdı.
•    İlk çeyrekteki 27 milyar dolarlık net siparişler ile birlikte rezerv değeri 482 milyar dolara yükseldi.
•    GKGMİ hisse başına kazanç beklentisi 0,75 dolar, hisse başına esas faaliyet kazanç beklentisi ise (GKGMİ dışı) 0,60 dolar arttı.
•    Faaliyet nakit akışına ilişkin beklenti 1,5 milyar dolar artarkensermaye harcamalarına ilişkin beklenti 300 milyon dolar azaldı.

Boeing, 2017 yılının ikinci çeyreğindegüçlü kazanç ve faaliyet nakit akışını,artan faaliyet performansına göre açıkladı. İkinci çeyrek GKGMİ hisse başına kazanç 2,89 dolara, (GKGMİ dışı) hisse başına esas faaliyet kazancı ise 2,55 dolara yükseldi. Planlı üretim oranları ve savunma ve ticari uçak teslimatlarının doğru zamanlamasıyla gelir 22,7 milyar dolar olarak yansıdı.
Tüm yıl için, GKGMİ hisse başına kazanç beklentisi, beklenilenden daha düşük vergi oranı sebebiyle, 10,35 ila 10,55 dolardan 11,10 ila 10,30 dolar aralığına ve hisse başına esas kazanç (GKGMİ dışı) beklentisi 9,20 ila 9,40 dolardan 9,80 ila 10,00 dolar aralığına yükseldi. Faaliyet nakit akışına ilişkin beklenti1,5 milyar dolar artarak 2017 yılının üçüncü çeyreğinde emeklilik fonlarına ilişkin yapılan bir vergi indirimi sebebiyle 12,25 milyar dolar oldu. Ek olarak, sermaye harcamalarına ilişkin beklenti ise 300 milyon dolar azalarak 2 milyar dolara geriledi.
Boeing Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan ve CEO’su DennisMuilenburg, “Ekiplerimiz, sektörün her alanında çok daha iyi bir performans gösteriyor. Bunu ikinci çeyrek sonuçlarımızda ve 2017 gidişatına bakarak görebiliyoruz. İstikrarlı nakit akışımız hissedarlarımıza, geleceğimize ve insanımıza yüksek değerler olarak geri dönüyor. Bu bağlamda emeklilik fonlarınınhızlandırılmasıplanlanıyor. Bu da bizim işimizdeki riskin ve sirkülasyonunazalmasına sebep olacaktır.İkinci çeyrekte, 737 MAX teslimatı, ikinci T-X eğitim uçağını havalandırmak ve başarılı bir şekilde yerde uçuş savunma testi uygulamak gibi önemli aşamaları gerçekleştirirken halihazırda geniş ve çeşitli siparişlerden oluşan rezervimize ticari uçaklarda, savunmada, uzay ve hizmetlerde önemli kazanımlar ekledik.Yılın ikinci yarısına baktığımızda, kilit geliştirme çalışmalarını tamamlarken ve müşterilerimize daha iyi kabiliyetler ve iktisat sunarken;ekiplerimizin tüm şirket çapında verimliliği, kaliteyi ve güvenlik geliştirmelerinihızlandırmaya odaklandığını görüyoruz.” dedi.
Bu çeyrekteki 5 milyar dolarlık faaliyet nakit akışı, sağlam faaliyet performansı, tahsilat ve giderlerin doğru planlanması sayesindegerçekleşti. Bu çeyrek boyunca, şirket 9,0 milyar doları mevcut geri satın alma yetkisine ayırdı ve13.6 milyon hisseyi 2,5 milyar dolara geri satınaldı. Şirket aynı zamanda 0,9milyar dolarlık temettü ödemesi gerçekleştirdi. Geçen yıl bu zamanla kıyaslandığında hisse başına temettüde yüzde 30’luk bir artış görüldü.
Nakit ve ticari senet yatırımları ilk çeyreğin başında 9,2 milyar dolar iken 10,3 milyar dolara yükseldi. Borç, sene başından beri değişim göstermeyerek 10,8 milyarda seyretti.
Bu çeyrekte 27 milyar dolarlık net sipariş içermekte olan toplam şirket rezervi çeyrek başında 480 milyar dolardan, çeyrek sonunda 482 milyar dolara yükseldi.

SegmentSonuçları
Ticari Uçaklar
Ticari Uçaklar biriminin,ikinci çeyrekte, planlanmış üretim oranları ve teslimat zamanlamaları sebebiyle 15,7 milyar dolar oldu. Sağlam uygulama ilefaaliyet karıİkinci çeyrekte yüzde 10 olarak gerçekleşti.
İkinci çeyrek boyunca, Ticari Uçaklar birimi ilk 737 MAX 8’i teslim etti ve 737 MAX 10’un lansmanınıduyurdu. 571 adetlik artan siparişin yanı sıra56 adet geniş gövde uçak ve 361 adet 737 MAX 10 uçağını kapsayan Paris Air Show’daki taahhütler ışığında bu uçaklara olan talep oldukça kuvvetli olarak devam etmekte.Paris Air Show sırasında Boeing Küresel Hizmetler’in daha da büyümesi için fırsat sayılabilecek birçok ticari hizmet anlaşması da duyuruldu.
Ticari Uçaklar birimi bu çeyrekte 183 adet net sipariş aldı. Birim, 424 milyar dolar değerinde 5.700 adetten fazla uçakla rezerv gücünü korumaktadır.
Savunma, Uzay ve Güvenlik
Savunma, Uzay ve Güvenlik’inikinci çeyrekteki geliri 6,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Her üçsegmentte de verimliliğin artmasıyla ikinci çeyrek faaliyet karı yüzde 12.9’a yükseldi.
Boeing Askeri Uçaklar, daha az olması planlanan C-17 teslimatları ileilk çeyrek geliri 62,9milyar dolar olarak gerçekleşti. Birimin faaliyet karı artırılmış performansta yüzde 13.2’ye yükseldi. Bu çeyrekte, Boeing Askeri Uçaklar, Birleşik Krallık ile 38 adet
AH-64E Apache helikopterinin yeniden üretimi için kontrat imzaladı ve üretimi tamamlanan ikinci T-X hava aracınınilk uçuşunu gerçekleştirdi.
Ağ ve Uzay Sistemlerinin uydu hacmi zamanlamasıylaikinci çeyrek geliri 1,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Faaliyet karı artan performans ile birlikte yüzde 9.1’e yükseldi. Bu çeyrekteAğ ve Uzay Sistemleri,Füze Savunma Ajansı ile Yeniden TasarlananKV Geliştirmesi (RedesignedKillVehicle Development) için kontrat imzaladı.
Küresel Hizmet ve Destekler kontratların zamanlamasıyla birlikte ikinci çeyrek geliri 2,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Faaliyet karı güçlü performansın yansıması olarak yüzde 15.4’e yükseldi. Bu çeyrekte, Savunma Lojistikleri Ajansı ile F-15 filosunun desteklenmesi için Boeing Küresel Hizmetler’in sürdüreceği bir kontrat imzaladı.
Savunma, Uzay ve Güvenlik rezervi 58 milyar dolarak olarak gerçekleşti. Bu rezervin yüzde 37’sini uluslararası müşterilerin siparişleri oluşturmaktadır.