OTI, 1 MİLYON 900 BİN TURİSTLE REKORA KOŞUYOR

Yer hizmetleri, tur operatörlüğü, seyahat acenteliği, otelcilik, havacılık ve güvenlik ana alanlarında faaliyet gösteren 15 iştiraki ve 3 bine yakın profesyonel çalışanıyla 26 ülkede, 5 kıtada turizme hizmet veren OTI Holding’in en büyük iştiraki tur operatörü Coral Travel, yenilenen kurumsal kimliği ile Moskova Turizm Fuarı’na katıldı.

Kış dönemi için tüm destinasyonlarda çok özel olarak hazırlıkların yapıldığını belirten OTI Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Coral Travel Genel Direktörü Coşkun Yurt, “Kış döneminde, geçmiş yıla göre yaklaşık yüzde 50 civarında bir artışımız söz konusu. Bu, 2013 yılındaki artış sayılarımızın da devam edeceği anlamına geliyor” diye konuştu.

Rusya’dan Türkiye’ye yüzde 20’nin üzerinde, tüm destinasyonlarda ise yüzde 36 artış yakaladık
2012’ye dair rakamları da paylaşan Yurt, “2012 yılında Rusya’dan tüm destinasyonlara, bilet satışlarımızda dahil olmak üzere toplamda 1 milyon 550 bin turist göndermiş olacağız. Bu rakam geçen sene 1 milyon 53 bindi. Paket müşteri sayısı bu rakamın içerisinde 1 milyon 290 bin civarında. OTI Holding olarak baktığımızda bu yıl ciddi bir başarıya imza atıyoruz. 1 milyon 900 bin gibi bir rakama ulaşarak rekor kırıyoruz. Bunun içindeki paket satışı 1 milyon 650 bin civarında olacak” dedi.
Yeni destinasyon Yunanistan hakkında da bilgi veren Yurt, “2012 yılında açtığımız Yunanistan destinasyonu, Coral Travel olarak bulunduğumuz coğrafya olan Rusya, Beyaz Rusya ile Ukrayna’da ve hatta Polonya’da önemli bir destinasyon.

Polonya’da 3 yıldır bu destinasyondaydık ancak Rusya ve BDT’de bu yıl başladığımız Yunanistan destinasyonu için ciddi bir ürün hazırlığı yaptık, özel promosyonlar çalıştık. Başarılı bir yılı geride bıraktık. Türkiye’de de çok güzel bir artış yakaladık. Özellikle Rusya’dan Türkiye’ye yüzde 20’nin üzerinde bir artış yakaladık. Rusya’daki bu artışın yılsonuna kadar yüzde 23’lere kadar çıkacağını tahmin ediyoruz. Bu bizim için önemli bir hareket oldu” diye konuştu.
Gruba bağlı bütün şirketlerde önemli artışlar kaydedildiğini belirten Yurt “Yunanistan dışında İspanya, Tunus,  BAE, Tayland gibi Avrupa için de önemli çalıştığımız pek çok destinasyon var. Toplamda baktığımızda 2012 yılında Rusya’dan tüm destinasyonlara hizmet verdiğimiz paket tur turist sayımız yüzde 36 oranında artış gösteriyor. Ukrayna’dan bu artış yüzde 10 civarlarında, Polonya’dan ise yine yüzde 30’ların üzerinde. Polonya’da bu sene özellikle Mısır’a ciddi bir artış sağladık” şeklinde konuştu.

Rusya’da pasta büyüyor…

Rusya pazarı içinde değerlendirmelerde bulunan Yurt şöyle konuştu:
“Rusya’da genel anlamda ekonomik verilerde önemli bir değişiklik yok. Dünyanın her yerinde olduğu gibi bazı endişeler zaman zaman gözlemleniyor, ancak şu an bir tehlike yok. Rusya’da önemli bir istikrar var. Dolayısıyla Rus toplumunda yurt dışına seyahat oranında her yıl artış oluyor. Pasta büyüyor. Yılsonu itibarıyla bu sene de artışın yüzde 15’in altında olmayacağını düşünüyoruz. Yurt dışına tatil amaçlı giden kişi sayısının 15 milyonun üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Bu da şunu gösteriyor ki, bizim Coral olarak tüm pastanın içinden tüm destinasyonlara olan hareket içerisinde payımız yüzde 10’un üzerinde, hatta yüzde 10-12 arası. Bu pay bizim açımızdan çok önemli, çünkü zaten hedefimizdi.”
Fuarın yoğun ve başarılı geçtiğini belirten Yurt, kış fuarı olmasına rağmen, uzun süren hazırlıkları sayesinde ve sundukları geniş ürün yelpazesi ile Coral Travel standının çokça ziyaret edildiğini kaydetti. Sonbahar ve kış sezonu için önem arz eden fuara, Türkiye’den bakanlık seviyesinde katılım olduğunu, Turizm Müsteşarı Özgür Özarslan’ın standlarını ziyaret ettiğini belirten Yurt, sektörden Türk profesyonellerinin fuara katılımının düşük seviyede kaldığının altını çizdi.

Coral Travel yeni kimliği ve marka konumlandırması ile global turizm endüstrisinde liderler arasında olmayı hedefliyor

Mevcut logo ve kurum kimliğindeki güven veren noktaları atlamadan Coral Travel markasını modernleştirdiklerini belirten Yurt, “Fuar süresince en çok ilgi çeken konulardan biri de, Coral’ın yeni bir markalaşma süreci oldu. Logomuzu, uluslararası kimliğimize yakışır, renkli, keyifli ve radikal bir değişiklik ile yeniledik. İnanıyoruz ki yeni kimliğimizle Coral Travel algısını daha da ileriye taşıyacağız. Bu konuyu tüm partnerlerimize seminerler ve toplantılar yaparak aktardık. Partnerlerimizin merak ettiği konu, yakın tarihte Avrupa’ya girip girmeyeceğimiz oldu. Biz hali hazırda OTI Holding bünyesindeki Wezyr Holidays ile Avrupa’da, Polonya’da başarılı bir faaliyet içerisindeyiz.  Fakat elbette bizim her zaman hedeflerimizin içerisinde olan Batı Avrupa, kısa süre içerisinde olmasa da uzun süreçte elbette hedeflerimiz arasında” dedi.