Türk Hava Yolları, GE'nin Parça Dönüşüm Programı'na katılan ilk havayolu şirketi oldu.

Türk Hava Yolları, GE'nin  Parça Dönüşüm Programı'na katılan ilk havayolu şirketi oldu.

Ge Havacılık’ın İkmal Destek Genel Müdür Yardımcısı Scott Ernest, THY’nin programa dahil olmasıyla ilgili “Program müşterilerimizin ve aynı zamanda GE Havacılık’ın, malzeme akışına yardımcı olacaktır. Türk Hava Yolları gibi bazı müşterilerimiz için malzeme atığı maliyetlerini düşürmeye yardımcı olacağı gibi çevresel etkinliklerini de destekleyecektir.. GE için az bulunan ve maliyetli olan rhenium elementi ihtiyacımızı azaltacaktır” dedi. 

GE Havacılık, parça geri dönüşüm programını geçen yıl kendi bakım onarım  merkezinde  rhenium maliyetini azaltma çalışmaları için başlatmıştı. Bu program öncesi, paslanmaz çelik endüsrtrisinde kullanım için yeniden dönüştürülen küçük malzemeler imalatçılara satılıyordu. Bu yıl program, GE Havacılık’ın ticari ve askeri müşterilerine göre genişletildi. Bu sayede 2008 yılında rhenium ihtiyacının yüzde 10 düşürüleceği tahmin edilmektedir.

Sözkonusu proje, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgeli THY Teknik A.Ş. tarafından gerçekleştirilecektir. THY’nin yüzde 100 sermayedarı olduğu Teknik A.Ş Genel Müdürü İsmail Demir, programa dahil olmaktan ve bu çevre dostu projeye öncülük etmekten gurur duyduklarını ifade ederek “Bu adım, Türk Hava Yolları’nın geleneksel çevreye hassas yaklaşımını ve  ekolojik mirası koruyarak karşılıklı kazanç sağlayan projelerde yer alma isteğini kanıtlamaktadır” diye konuştu.