TOKAT, “AÇIK HAVA” MÜZESİ OLUYOR

Cumhurbaşkanlığı karar verdi, Tokat Açıkhava müzesi hüviyeti kazanacak.

TOKAT, “AÇIK HAVA” MÜZESİ OLUYOR

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında yer alan, “Tokat’ın kent merkezindeki tarihi eserlerin bütüncül bir anlayışla restore edilerek kente Açıkhava müzesi hüviyeti kazandırılacak” ifadelerini heyecanla karşıladıklarını, Tokat’ımızın tarihi ve turizm birikiminin taçlandırılması için ikinci altın çağın başlayacağı anlamına geldiğini ifade ederek “Cumhurbaşkanımıza müteşekkiriz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı karar verdi, Tokat Açıkhava müzesi hüviyeti kazanacak

Tokat, 2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında kentin Açıkhava müzesine dönüştürülmesi kararı ile yer aldı. 2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programının Kalkınma Planı çerçevesinde “Tarihi kent dokularına yönelik kentsel tasarımlar yapılacak, tarihi kent bölgeleri bu tasarımlara göre bütüncül anlayışla iyileştirilecektir” denildi. Bu kapsamda Tokat, yine bir tarih şehri olan Bitlis ile birlikte 2024 yılı kalkınma planı içerisinde yer aldı. Yürütülecek faaliyetler ve projeler başlığı altında “Bitlis ve Tokat kent merkezindeki tarihi eserlerin bütüncül bir anlayışla restore edilerek kente açık hava müzesi hüviyeti kazandırılacaktır” ifadeleri yer alıyor.

Tokat, tarih tutkunu turistler için cazibe merkezine dönüşüyor

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu “Bir tarih ve kültür şehri olan Tokat’ımızın tarihi değerinin taçlandırılması için bugüne kadar çok önemli projeler hayata geçirilmişti. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Anayasa Komisyonu Başkanımız Sayın Yusuf Beyazıt’ın Vakıflar Genel Müdürlüğü görevindeyken hayata geçen, akabinde bizlerin Tokat Belediyesi olarak yaptığımız çalışmalarla devam eden süreç şehrimizin Açıkhava müzesine dönüşmesi noktasında çok önemli aşamalar olmuştu. Şehrimizin tarihi ve turistik değerinin artırılmasına yönelik bu karar, 2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında yer alması yerli ve yabancı turistler için şehrimizin ülkemiz genelinde bir tarih turizmi cazibe noktası görülmesi anlamını da taşıyor. İlk hayata geçen ve bu noktalara gelen projelerin arkasından gelen bu destekle birlikte, şehrimizin tarihi birikiminin ortaya çıkarılması ve turizme sunulması bakımından ikinci altın çağımız başlıyor diyebiliriz” dedi.

Tokat’ın açık hava müzesi hüviyetine büründürülmesi sürecini güçlendiren bu karardan heyecan ve mutluluk duyduklarını ifade eden Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şehrimizin Açıkhava müzesine dönüştürülmesi kararı ve bu kapsamda yıllardır devam eden çalışmalara himayesi için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu kararın alınmasındaki destekleri için Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel Beye teşekkür ediyoruz. Sayın Valimiz Numan Hatipoğlu’na, kıymetli destekleri için Anayasa Komisyonu Başkanımız ve Tokat Milletvekilimiz Yusuf Beyazıt’a, Milletvekillerimiz Mustafa Arslan ve Cüneyt Aldemir’e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Hep Birlikte Çalışıyor, Birlikte Başarıyoruz

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu “Sayın Valimiz, Milletvekillerimiz, belediyemiz, bütün ilgili kurumlarımız el birliği ile Tokat’ımızın turizmini en üst seviyelere çıkaracak hamleler noktasında gayret gösteriyoruz. Turizm seferberliğimiz hep birlikte, Tokatlı hemşerilerimizle birlikte devam ediyor.  Gönlü açık misafirperver hemşerilerimizle birlikte daha çok turisti şehrimizde ağırlamak için seferberliğimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.