TAVUK VE HİNDİ ÜRETİMİ AZALDI

2016 yılında turizmde görülen düşüş ve azalan talep ile beraber ekonomide görülen yavaşlama, kümes hayvancılığı üretimin de olumsuz etkiledi.

Turizmdatabank’ın TÜİK verilerinden derlediği bilgilere göre, turizm sektöründe özellikle de konaklama tesislerinde görülen talep azalması, üretimi satışları turizme bağlı sektörlerde de üretim azalışlarının nedenlerinden biri oldu.

Azalan müşteri sayısı günlük tavuk tüketimini düşürürken, beyaz et sektörünün önemli alıcılarından biri olan yeme içme, restoran gibi işletmelerde de belirli oranlarda talep azalışı görülüyor.  

Kümes hayvancılığı güç kaybetti

TÜİK verilerine göre nisan ayında ülkemizdeki kümes hayvancılığı üretimi geriliyor. Tavuk yumurtası üretimi Nisan ayında Mart ayına göre % 2,6 daralırken, geçen yılın Nisan ayına göre % 2,2 azaldı.

Diğer andan kesilen tavuk sayısı 91 milyon adet, kesilen hindi sayısı ise 332 bin adet oldu.

Kesilen tavuk sayısı Nisan’da Mart’a göre % 2, bir önceki yıla göre ise % 10 azaldı.

Nisan ayında kesilen hindi sayısı önceki aya göre % 0,3’de değişmeden kalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre ise % 32 gibi yüksek oranda azaldı.

Nisan ayında, Tavuk eti üretimi 155 210 ton, hindi eti üretimi ise 3 191 ton olarak gerçekleşti

Tavuk eti üretimi bu ayda Mart’a göre % 2,5 azalırken geçen yıla göre % 9,7 düştü.

Nisan ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre %5,4, bir önceki yılın aynı ayına göre %31,3 azaldı.

Otelde 50 tonluk beyaz et tüketimi

Öte yandan, Turizmdatabank verilerine göre sahil bölgelerinde faaliyette olan 5 yıldızlı. Dört yüz odalı otellerde, yıllık kümes hayvanları ürünleri tüketimi 55 ila 60 ton arasında değişiyor.

Bu tüketimin büyük bölümünü, yaklaşık % 76-78’i, tavuk eti ve tavuk ürünleri oluştururken, geri kalan kısmı hindi ve ürünleri ile diğer av hayvanlarından meydana geliyor.