PUTIN’DEN ÖNEMLİ YORUM

Putin yaptırım ve yasaklara vurgu yaptı

Rusya’ya ekonomik yaptırımlar konusunda Avrupa ile düşman olmadıklarını belirten Rusya Başkanı Putin, Avrupa ile ortak bir yolda buluşabileceklerini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Küresel Yeni Ekonomik Gerçeklikten Faydalanmak konulu toplantıda yaptığı değerlendirmede küresel büyüme için tüm ülkelerin işbirliği yapmasının şart olduğunu yazdı.

Putin: durum iyi değil

Turizmdatabank’ın derlediği bültenlere göre, Putin 2008 küresel ekonomik krizinin tam bitmediğini, yapısal problemlerin sürdüğünü söylerken tekrar büyüme için tüm ülkelerin işbirliği yapmasına vurgu yaptı.

Rusya’nın planı ve turizmde durum

Rusya’nın petrol başta olmak üzere bazı gelirlerinden yoksun kalmasını, ekonomik yapıda değişikliğe giderek aşmaya çalıştığıma işaret eden Putin, “Rusya olarak yakın zamanda tekrar ekonomik büyümeye geçebilecek. Sermaye çıkışını kontrol altına aldık ve enflasyonu düşürüyoruz. Ukrayna’daki faaliyetleri nedeniyle Rusya’ya yönelik yaptırımlardan dolayı Avrupa’ya kin beslemiyoruz, ancak bu yol tek taraflı olamaz. Avrupa’yla ortak bir yolda buluşabiliriz”dedi.

Yasaklar kademeli kalkacak

Putin’in sermaye hareketleri konusundaki hassasiyetinin içine turizm sektörünün de dahil olduğunu belirten uzmanlar, turizmde Mısır ve Türkiye’ye yönelik var olan yasakların dereceli olarak kaldırılma sinyallerinin de verildiğini ileri sürüyorlar.

Rusya’nın Batıyla yeni bir Soğuk Savaş yaşamak arzusunda olmadığının altını çizen Putin, “Bizim dileğimiz bir anlaşma ortamı oluşmasına yöneliktir. Yaptırımlar nedeniyle yalnızca Rusya değil, Avrupa da zarar görüyor. Öte yandan ABD’nin isteğiyle yaptırımları uzatan Avrupa’yı anlamakta zorlanıyoruz”dedi.