Sportif kaya tırmanışçılarının Kemer Noktası ''KARATAŞLAR''

Araştırmalarım sürerken, Karataş tırmanışa 16 yaşında başlayan ve Karataşlardaki tüm rotaları tırmanan tek Türk tırmanıcısı olan Engin Türker ile karşılaşıyorum. Engin Türker 7 yıldır sportif kaya tırmanışı yapıyor. Akdeniz Üniversitesi dağcılık kulübü üyesi ve aynı zamanda Akut Olympos ekibinde gönüllü üyesi.  Tırmanışa 16 yaşında başlamış ve Karataşlardaki tüm rotaları tırmanan tek Türk tırmanıcısı.


Kendinse Karataşların hikayesini soruyorum. O da bize bu konuda şu bilgileri veriyor.
“Tırmanmak amacıyla,1998 yılında Helmut Paul tarafından tamamen bir tesadüf eseri keşfedilen kayalar, herhalde birçok tırmanıcıyı dibine kadar getirmiş, fakat kırılgan yapısından dolayı geri göndermiştir. Bu dönenlerden bir tanesi de benim. Helmut’un çocukları Türkiye’yi dolaşırken bu simsiyah muhteşem kuleleri görüp, babalarına göstermek için fotoğraflarını çekmişler. Ülkelerine döndüklerinde kayaların nerede olduğunu unutmuşlar. Ellerindeki tek şey birkaç fotoğraf ve Türkiye’nin güneyinde bir yerlerde olduğuymuş. Bir kaç yıl sonra Helmut Türkiye’yi gezmek için Antalya Kemer’e gelmiş. İşte bu sırada tamamen tesadüf eseri elindeki resimdeki kuleleri görmüş. Büyük bir heyecanla Doğu Almanya’daki Elbsandstein bölgesinden tırmanıcı arkadaşlarını çağırarak buradaki tırmanma rotalarını belirlemişler. “
Bu bakımdan Karataş’taki bu rotalar Elbsandstein tırmanma rotaları olarak da biliniyor. Keşke bizde yukarıya tırmansak, çıksak diyoruz. Ancak bunun eğitimini almadan buraya çıkmamız çok zor. Bu bakımdan tırmananlardan aldığımız bilgiler ve çekilen resimlerden faydalanmak zorunda kalıyoruz.
 


Peki ya zirve. Zirve nasıl acaba? İşte bunu Engin kardeşimize soruyoruz. O da bize tırmanış yapan bir sporcu olarak zirveye çıkmak ile iniş yaptıktan sonra elde ettikleri deneyimlerde yerde olmanın zirvede olmadan daha mutluluk verici olduğunu anlatıyor. Ancak zirveden Kemer’i, 2365 mt.deki Tahtalı’yı ve denizi izleminin keyfini de balandır ballandıra anlatıyor.
“Zirveye çıktığımızda manzara müthişti. Arkada 2365 metrelik Tahtalı Dağı, etrafta yemyeşil portakal bahçeleri ve karşıda deniz. Bu çürük kuleleri, tırmanışın dışında daha anlamlı kılan şey belki de zirvedeki manzaradır. Zirve defterine bir şeyler karaladıktan sonra inişe geçiyorsunuz. Şunu söylemeliyim ki; Yerde olmak zirvede olmaktan daha mutluluk verici.
 


Tırmanışta önceden kaya bandında belirlenmiş olan hattı güvenlik aletleriyle donatarak tehlikeyi en alt seviyeye indirip aşağıdan yukarı son noktaya kadar kas gücüyle tırmanılıyor. Tırmanış sırasında 8'li dediğimiz bir çeşit düğüm kullanılıyor.Tırmanışta gerekli olan hayati malzemeler ise şunlar:
1-Tırmanış güvenliği için dayanıklı dinamik ipler.
2-Kolon(emniyet kemeri)
3-Friction(tırmanış ayakkabısı)
4-Karabinalar(aralarında bant olan çift tarafında karabina takılı güvenlik altleri)
5-Magnezyum tozu
 


Engin Türker, Kemer’in sadece güneş, deniz ve yaylalar ile değil ayrıca tırmanma sporu ile de çok sayıda turisti çekebileceğini ısrarla bize vurguluyor. Özellikle Karataş’ların  bu konuda başı çekeceğine ancak Çalış tepesinden marinaya inen bölgede de bu sporu yapacak yerlerin olduğunu ifade eden Türker, “Aynı zamanda Çalış tepesinde  büyük bayrağın tam arkasında marina tarafında spor tırmanışa uygun kaya bantları bulunmaktadır ve bu kayalıklarda destek buldukça rota açmak istiyoruz. İnanıyoruz ki bunlar arttıkça, bu sporu yapmak isteyen çok sayıda yabancı turist Kemer’e gelecektir.”
Bizde öncelikle bu sporun gelişmesini canı gönülden istiyor ve destekliyoruz. İnşallah bu spor ile de Kemer adını dünyada duyuracaktır.