SİVAS'TA DURA KAKA ÇERMİK

Gelin isterseniz yazımızın bu bölümünde Sivas Sıcak Çermik Kaplıcasının konumu ve özelliklerini sizlere dilimiz döndüğünce tanıtmış olalım.

HAVASI SOĞUK SUYU ÇOK SICAK


Sivas-Ankara karayolu üzerinde bulunan kaplıca alanı Sivas İli Yıldızeli İlçesi Kalın Beldesi sınırları içinde yer almaktadır. Ulaşım Olanakları Sivas İl Merkezine 35 km, Yıldızeli İlçesi’ne 15 km uzaklıkta bulunan kaplıca alanına havaalanı ile ulaşımda Sivas İl Merkezine uzaklığı 22 km olan havaalanından yararlanılmaktadır. Demiryolu ulaşımında, Sivas İl Merkezinde bulunan ve kaplıca alanına 30 km mesafedeki tren istasyonu kullanılmaktadır. Yükseklik Denizden yüksekliği 1365 m. dir.
İklim Özellikleri Karasal iklim karakterine sahip olan kaplıca alanında yağışlara sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında rastlanmaktadır. Yaz mevsimi kısa süreli olup, kışları sert ve soğuk geçer.

DOKTORA DEĞİL SICAK ÇERMİK’E

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri Kaplıca suyunun romatizmal hastalıklar, kemik ve kireçleme hastalıkları, deri hastalıkları, kadın hastalıkları, böbrek ve idrar yolları rahatsızlıklarında banyo kürleri şeklinde uygulandığında yararlı olduğu bilinmektedir. Sağlık Bakanlığınca tespit edilmiş tedavi özellikleri tesis bazında ayrıca verilmiştir.
Termal Su Özellikleri Fiziksel Özellikler Organoleptik kokusuz, normal, , renk Pt/Co skalasına göre fotometrik 545,0 mg/l, bulanıklık (mg/l SiO2) türbidimetrik 112 mg/l
Kimyasal Özellikler Bikarbonatlı /%80.320milival) Kalsiyumlu (%48.571 milival) Sodyum (% 33.426 milival) Mağnezyumlu (%14.848 milival) Florür (% 0.325 milival) Karışık (mixed) termomineralli su Fiziko Kimyasal Özellikler Ph: 6.81 Elektrometrik (umhos 25º C) 1977.0 mg/l Toplam Mineralizasyon 2862,12 mg/l
Sıcaklık 48 ºC

TURİSTLER İÇİN FARKLI BİR EĞLENCE


İşte bu kadar değerli su kalitesi ve turizm zenginliğini bir arada bulunduran bu kaplıca sizce de görülmeye değmez mi. Biz Türkiye turizminin önemli mihenk taşlarından olacağını düşündüğümüz Sivas Sıcak Çermik Kaplıcasına ilginin artırılması, yerli ve yabancı binlerce turistin bu şehre gidebilmesi, konaklama imkanı bulabilmesi için biran önce ciddi adımlar atılmasını bekliyoruz. Gerekli hukuki prosedürün de tekrardan gözden geçirilerek kaplıcanın turizme ve Türkiye insanına açılması temennisin de bulunuyoruz.