RESORT TURİZM KONGRESİ 13.KEZ DÜZENLENİYOR

Uluslararası Resort Turizm Kongresi, Türkiye'nin kongre merkezi olan Antalya Belek'in tam kalbinde yer alan NEST Kongre ve Fuar Merkezi düzenleniyor.

RESORT TURİZM KONGRESİ 13.KEZ DÜZENLENİYOR

Seyahat endüstrisinin tüm bileşenlerini bir araya getiren,Kongre; AKTOB organizasyonu ile İş Bankası ana sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

Kongreye Kendisi de bir turizmci olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, TTYD Başkanı Oya Narin, TÜROFED Başkanı Erkan Yağcı, TÜROB Başkanı Müberra Eresin, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Milletvekili Sururi Çorabatır, ve Antalya Valisi Hulusi Şahin’in katıldığı kongreye, çok sayıda yurt içinden ve yurt dışından turizmci katılıyor.Kongre'de Küresel seyahat ve turizm endüstrisinin gündeminde yer alan konu başlıkları, uluslararası markaların temsilcileri, çeşitli sektör uzmanları tarafından ele alınarak son gelişmeler izleyicilere aktarılıyor.

AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu kongrede yaptığı açılış konuşmasında,şu başlıkları yaptı:

 “Bugün burada bir araya gelip turizmi konuşabiliyorsak, 100 Milyon turist ve 100 Milyon Dolar turizm geliri elde etmeyi planlıyorsak, bu hedef cumhuriyeti kuran vizyonerliğin devamı, mevcut potansiyelimiz düşünüldüğünde ise tamamıyla rasyonel bir gelecek planlamasıdır.Bu mevcut potansiyelimiz ile turizmi besleyen kaynaklara, onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış coğrafyamız, dünya tarihine damga vuran arkeolojik varlıklarımız, doğal zenginlikler, turizm çeşitliliği yaratan farklı konseptler, dünya standartlarının üzerinde hizmet verdiğimiz konaklama işletmelerimizle birlikte dünyadaki turizm liderleri arasında yer alıyoruz. Rakiplerimizde de buna benzer değerlerin bir kısmını tabii ki görmemiz mümkün.  Ama şunu belirtmek isterim ki en büyük farklılığımız tüm bu kaynaklara ruh veren insanımızdır.”

“Kaynağı kendime ait çok sevdiğim bir söz var; turizm insana insanla hizmet etme zanaatıdır derim her zaman. Turizm gücünü insandan alan bir endüstridir, Türk turizminin gücü de, turizm çalışanlarımızın, yatırımcısının, insanımızın genetik dokusuna kadar işlemiş, geleneksel motiflerle bezenmiş işgücüdür.Köklerden gelen bu dokuyu hiç bir turizm eğitimi bu denli içselleştiremez. Rekabet gücümüzün en güçlü ve vaz geçilmez potansiyeli genç nüfusumuzla birlikte özgün insan gücümüzdür. Ülkemiz turizmini ekonomik anlamda domine eden itici güç ağırlıklı olarak Türk girişimcisidir. Turizm yatırımcılarımız, hem ulusal hem küresel ölçekte kayda değer bir gelişimi çok kısa sayılabilecek bir sürede başarmış, sınırları aşarak, turizm yatırımları yapmış ve yapmaya devam etmektedir.”

Güçlü bir sentez oluşturuyoruz!

“Yine bu potansiyel ile ülkemiz, çeşitli aralıklarla meydana gelmiş, ulusal ve küresel ölçekteki tüm  krizleri en üst düzeyde yönetebilmiş, yaşanan bütün bu olumsuzluklara rağmen her zaman dünyada en hızlı toparlanan bir destinasyon olmuştur. Hem coğrafi hem de sosyolojik anlamda; Bizleri farklı kılan bir diğer özelliğimiz; Tüm kültürleri  bir araya getirebilen, doğunun gülümseyen yüzü, batının ise barış elçisi olmamız ve  tüm bu özelliklerimiz ile birlikte gelenekselliği ve modernizmi içinde barındıran güçlü bir sentez oluşturmamızdır.”

Turizm çok önemli bir enstrümandır!

“Bu değerler ışığında şunu söyleyebiliriz ki, Antalya ve Türkiyesiz bir dünya turizminden bahsetmek söz konusu olamaz. Modern turizm sürecine baktığımızda ülkemizin 40 küsür yıllık bir geçmişi var. 80’li yıllarda turistik kaynakların potansiyelini gören devlet adamlarımız, yatırım teşvikleri oluşturarak, yüksek standartlarda konaklama tesislerinin hizmete açılmasını sağlamıştır. Burada rahmetli Turgut Özal’ı sevgi, saygı ve hürmetle anıyoruz. Turizmde dünya liderleri arasına girmemizin tarihçesi 40 yıl, bu açıdan kendimizi rakiplerle kıyasladığımızda oldukça genç bir destinasyonuz. Buna rağmen hedefimiz büyük, hep birlikte bu hedefe “ biriz ve dirayetliyiz” mottosuyla ulaşacağımıza inanıyoruz.”

“Türk turizminin başkenti Antalya ise ülke turizminin bu denli güç kazanmasında önemli bir paya sahiptir. Özellikle konaklama işletmelerimiz birbiriyle  yarışmaktadır. Elimizdeki en büyük değerimiz olan insan gücümüzle ruh kazanan bu işletmelerdeki memnuniyet oranlarımız % yüze yaklaşmaktadır. Dünyada en fazla tekrar müşteri oranına sahip otellerimizin yanında, Antalyamız spor, sağlık, kongre, golf ve doğası ile turistik kaynakları en iyi değerlendiren destinasyondur. Bunu da her yıl alınan uluslararası ödüllerle tescillemektedir.Kongre programımızda yer almayan ancak hepimizi hem insani hem de turizmci kimliğimizle birebir ilgilendiren ve çok yakından takip ettiğimiz konular; yakın coğrafyamızda yaşanan sıcak gelişmelerdir. Dünya gündeminde yer alan bu olumsuz gelişmeler konusunda, en çok ihtiyaç duyulan barışın tesis edilmesinde, Turizm çok önemli bir enstrümandır.”

 Sürdürülebilir Turizm Programını uygulamaya başladık!

“Turizm, kültürel değişim yoluyla karşılıklı anlayış için gerçekten bir araç görevi görür ulusal ve uluslararası düzeyde barışı teşvik etmektedir. Mahatma Gandi’nin de söylediği gibi turizmin dili barıştır. En büyük dileğimiz yaşanan bu olumsuzlukların en kısa zamanda çözüme ulaşmasıdır. Türkiye’nin bu konjonktür içindeki yeri ise her zaman olduğu ve olacağı gibi; Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının cumhuriyetin temeline yerleştirdiği “Yurtta Sulh, Cihanda sulh” ilkesidir. Bu ilke ülkemizin ve milletimizin vaz geçilmez özelliğidir.”

“Kongremizde her yıl olduğu gibi bu yıl da turizm gündemimizde yer alan konu başlıkları ele alınacak.  Ve bugün aramızda bulunan paydaşlarımız çok değerli deneyimlerini bizlerle paylaşacaklar. Dünya ve turizm  gündeminin başında yer alan ve “geçici bir kriz” olmayan iklim değişikliğinin yol açtığı ve halihazırda hissedilmekte olan negatif etkilerle sektörümüz karşı karşıyadır. Bu konudan en fazla etkilenecek sektör olacağımızın bilincindeyiz, bu yıl kongre ana temasını  bu sebeple “sürdürülebilir turizm” olarak belirledik.Tüm sektörlerde endüstrilerin geleceğini belirleyen, ülke ekonomilerine yön verecek,  yaşamsal belirleyici olarak gördüğümüz  sürdürülebilirliği çalışmalarımızın en başına koyduk. Türkiye’nin de dahil olduğu Konaklama İşletmeleri için Sürdürülebilir Turizm Programını uygulamaya başladık. Bunu uygulayan ilk sektör ve ilk ülke olmaktan gururluyuz. Tüketici talepleri de göz önünde bulundurulduğunda, yakın dönemde de ülkemizin turizm pazarlamasında önemli yer alacağını düşündüğümüz bu programın en büyük destekçisiyiz.”

Krizleri sizlerle birlikte güçlü bir şekilde atlattık!

“İnsan ve iş gücümüzü içinde barındıran turizm sektörümüzün son dönemlerde yaşadığı tüm krizleri göğüslememizde Türk turizmine  stratejik dokunuşlar yaparak gerçek bir vizyon ortaya koyan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy beye huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Kendisinin liderliğinde biz sektör temsilcileri en zor dönemlerde dahi kendimizi güçlü hissettik. Türkiye algısı ve tanıtımının yönetilmesi yönünde kurulan Turizm Geliştirme ve Tanıtma Ajansı, dünyaya örnek olacak sürdürülebilir turizm atağı, pandemi dönemindeki güvenli turizm programımız ve  dünyaya rol model olan kriz yönetimi, Kültür Yolu Festivalleri gibi etkinliklerin hayata geçirilmesi yönünde yaptığı çalışmalar nedeniyle de Sayın Bakanımız ve çalışma arkadaşlarına müteşekkiriz.”

“Sayın bakanım bugüne kadar krizleri sizlerle birlikte güçlü bir şekilde atlattık. Atlatmaya da devam ediyoruz. Kriz yönetme sistemimizi sağlam temellerle oluşturduğumuzu düşünüyorum. Bu coğrafyada belki biraz ütopik olacak ama yakın zamanda problemsiz, risksiz, krizsiz, savaşsız, afetsiz, rahat dönemler geçirmeyi diliyoruz. Kongremizin bu anlamda güzel başlangıçlara vesile olmasını diliyorum. Bu gün burada, bu noktada olmamıza büyük katkılar sağlayan, her birinin bir değer katarak büyüttüğü AKTOB’un önceki dönem başkanlarına da teşekkür ediyoruz.  Kongremizin değerli konuklarını bir araya getiren, kongre organizasyonuna büyük katkılar sağlayan kıymetli yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma ve koordinasyonunda görev alan çalışma arkadaşlarıma ve özellikle sponsorlarımıza çok teşekkür ediyorum.Bizleri, Avrupa ve Türkiye’nin önemli bir yatırım değeri olan NEST Kongre Merkezinde ağırlayan Cornelia grubuna ayrıca teşekkür ediyor, Yakın bir gelecekte Antalyamızda birçok ulusal ve uluslararası kongrelere ev sahipliği yapacaklarından dolayı tebrik ediyorum.”

Sürdürülebilir Turizm” konusu ana tema olarak ele alınıyor.

“Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” mottosu ile gelenekselleşen kongrede bu yıl ilk defa Dünyamızın, yaşamımızın en önemli gündem konusu olan sürdürülebilirlik kapsamında,  “ Sürdürülebilir Turizm” konusu ana tema olarak ele alınıyor.

Kongrede, Dünyada Çevrimiçi Seyahat Pazarı, Turizm Ekonomisi; Dünyada ve Türkiye’de Durum, Sürdürülebilir Turizm, Havalimanlarının Turizm Gelişimindeki Rolü, Turizm Kaynak Pazarı Almanya’da Durum, Turizmde Ürün Çeşitliliği,  Deneyim ve Destinasyon Pazarlamasında Yapay Zeka ve Dijital Platformlar” konuları işleniyor.