ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Anatolia Turizm Akademisi tarafından Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda düzenlenen 10’uncu Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda ödüller Four Points by Sheraton, İzmir oteli ev sahipliğinde İzmir’de sahiplerini buldu.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Dünyada turizm alanında düzenlenen tek karikatür yarışmasına 61 ülkeden 673 sanatçı katıldı. 1331 karikatürün gönderildiği yarışmada yetişkinler kategorisinde Türkiye’den Kürşat Zaman, gençlerde ise Elif Kayra Eşin birincilik kazandılar. Bu yılki teması “Tatil Anıları” olan yarışmada yetişkinlerde beş, gençler kategorisinde ise üç karikatür sanatçısı ödül kazandı.

Anatolia Turizm Akademisi tarafından Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda ve Four Points by Sheraton, İzmir oteli ev sahipliğinde düzenlenen 10’uncu Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda ödüller İzmir’de sahiplerini buldu. 61 ülkeden 673 sanatçı 1331 karikatürün gönderildiği yarışmada yetişkinler kategorisinde Türkiye’den Kürşat Zaman, gençlerde ise Elif Kayra Eşin birincilik kazandılar. Bu yılki teması “Tatil Anıları” olan yarışmada yetişkinlerde beş, gençler kategorisinde ise üç karikatür sanatçısı ödül kazandı.

En çok başvuru Türkiye ve İran’dan

10’uncu Uluslararası Turizm Karikatürcüleri Yarışması’na en çok eser gönderilen ülkeler arasında, ilk iki sırayı Türkiye ve İran aldı. Türkiye’den 195 sanatçı 265 eser gönderirken İran’dan 123 sanatçı 264 eser gönderdi. Sırasıyla en çok katılımın olduğu ülkeler ise şöyle sıralanıyor: Sırbistan (67 eser), Endonezya (52 eser), Çin (57 eser), Rusya Federasyonu (54 eser), Mısır (43 eser), Brezilya (28 eser), Hindistan (20 eser) ve Romanya (39 eser).

Yetişkinler kategorisinde altı ödül sahiplerini buldu

17 ve üst yaşlardaki 507 karikatür sanatçının 1117 eser gönderdiği yetişkinler kategorisinde toplam altı ödül sahiplerini buldu. Yetişkinler kategorisinde birinciliği Türkiye’den Kürşat Zaman kazanırken, Ukrayna’dan Konstantin Kazanchev ve Türkiye’den Serpil Kar üçüncü oldu. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın başlatıcılarından Prof. Atila Özer adına verilen özel ödülüne ise İran’dan Mahmood Azadnia’ın elde etti. Yetişkinler kategorisinde mansiyon ödüllerini İranlı karikatür sanatçısı Seyed Ali Miraee ve Türkiye’den Mete Ağaoğlu aldılar.

Gençler kategorisinde Elif Kayra Işın birinci

16 ve daha alt yaşlardaki karikatürcülerin katıldığı gençler kategorisinde ise 166 sanatçı 214 eser ile yarışmaya katılırken, bu kategoride Türkiye’den Elif Kayra Eşin birincilik ödülünü kazanırken, Emre Barut ve Hayrunnisa Fırat’ın karikatürleri mansiyona değer bulundu.

Dünyada turizm alanında düzenlenen tek karikatür yarışması

Yarışmanın ana sponsoru Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan ÇELİKKANAT, Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın yalnızca bir iş alanı ve bir sektör olarak algılanmasının yanı sıra turizmin farklı yönlerini ortaya çıkaran bir sanat etkinliği olarak dikkate çektiğini belirtti. Çelikkanat, “Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na gönderilen eserler, karikatür sanatçılarının turizmi yalnızca ticari bir alan olarak görmediklerini, turizmin sosyal, kültürel ve çevresel etkileri ve ilişkileri bağlamında yaklaştıkları gösteriyor” dedi. Yarışmanın koordinatörü Anatolia Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi KOZAK ise Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın on yıldır düzenlendiğini ve dünyada turizm temalı düzenlenen tek karikatür yarışması olduğunu açıklayarak, yarışmanın Türkiye’nin sanat yönüyle tanınmasına önemli katkılarda bulunduğunu söyledi.

Ödül töreni İzmir’de

10’uncu Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın ödül töreni İzmir’de, Four Points By Sheraton İzmir Otelinde yapıldı. Yarışmaya 2013 yılından bugüne ana sponsor olarak destek veren Er Yatırım’ın yanı sıra, bu yıl yarışmanın düzenlenmesine destek veren kurum ve kuruluşlar arasında Fraport TAV Antalya Havalimanı, Atlasglobal, Four Points By Sheraton İzmir, Four Points By Sheraton İstanbul Kağıthane ve turizmgazetesi.com yer alıyor.

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın resmi internet sayfasına şu adresten erişilebilir: http://tourismcartoon.com/index.php