NOEL BABA DOĞDUĞU TOPRAKLARA GERİ DÖNÜYOR!

MYRA DA 15 BİN KİŞİ YÜRÜYORUZ,
GUİNNESS REKORUNU KIRIYORUZ!
Geçen sene televizyonda Portekiz de 14 bin kişinin Noel Baba kıyafeti ile yaptığı yürüyüşü izlediğini belirten Yavuz; '' bütün dünyada yayınlanan bu yürüyüşü bizler Demre de neden yapmıyoruz, hiç Portekiz e, Macaristan a, Las Vegas a, İrlanda ya gitmemiş Noel babayı bu ülkeler ne kadar sahiplenmişler, oysa sahiplenmesi gereken biziz diye düşündüm.. Bu güne kadar biz bunu nasıl gözden kaçırmışız diye hayıflanmamdan doğdu bu proje. '' dedi.

Biz bunu yapabilir miyiz diye kendine sorduğunda çok zor bir organizasyon olmadığını gördüğünü ifade eden Yavuz; Burada insan faktörü çok önemli ve kostüm..Hem insanımız, hem tekstilimiz hem de Noel Baba nın doğduğu yer var. Bu projeyi Noel Baba nın doğduğu ve öldüğü yerde yapmak bütün dünyaya bu mesajı vermek ve dikkatini çekmek Türkiye için büyük bir tanıtım aksiyonu olacağından yola çıkarak bu düşünceyi gelişirdik. '' şeklinde konuştu.

MYRA DA 15 BİN KİŞİNİN YÜRÜDÜĞÜNÜ HAYAL ETTİM!
Daha sonra tekrar Demre ye giderek yollara baktığını, 15 bin kişinin o bölgede yürüyüşünü ve denizden karaya doğru gelen Noel Baba ları gözünde canlandırdığını belirten Recep Yavuz sözlerine şöyle devam etti:

'' Likya yolunda Todoks çu Noel Baba ları hayal ettim ve 15 bin kişilik yürüyüşü Demre nin merkezinde Noel Baba heykelinin önünde bitirdim .Ve orada barış mesajları verildi çünkü Noel Baba bütün insanlığın seveceği din ırk dil farkı gözetmeden sahipleneceği sempatik figür.Tesadüf bu burada doğmuş ve ölmüş.

Ve biz bunu kaçırmışız, unutmuşuz. Sadece Antalya ya gelen turistlere tur yaptırarak Noel Babayı tanıtamıyoruz, bu çok az bir kesime hitap ediyor.Bizim daha yoğun daha geniş bütün dünyaya duyurabileceğimiz daha kapsamlı bir projeye ihtiyacımız var. Bu düşünceden yola çıkarak bu projeyi geliştirdim.

Gördüm ki aslında çok büyük bir engel yok. Noel Baba nın ölüm günü olan aynı zamanda bütün dünyada Noel Baba anma günü olan 6 aralık bu yıl pazara denk geliyor. Dolayısıyla bizim insanlarımızı oraya toplamanın çok daha kolay olacağını düşünüyorum. '' dedi.

BARİ DEKİ ST NİCOLA KATEDRALİ DÜNYANIN TURİSTİNİ ÇEKİYOR
NOEL BABA NIN KEMİKLERİ MYRA DAN GÖTÜRÜLDÜ.

Noel baba ile ilgili bütün bilgilere ulaştığını belirten Yavuz; Avusturya da kütüphaneleri, Almanya da kitapları araştırdığını ve yazılanların 5 cümleden öteye gitmediğine dikkat çekiyor:

'' Tüm bilgiler Patara da doğdu, Demre de öldüğü yönünde. Bir olasılık İznik te bir konsüle katıldığı, bir süre Filistin e gittiği yer alıyor. Onun dışında Akdeniz i asla terk etmemiş, 75 yaşında saygın bir kişilik.Kemiklerini çalan İtalyanlar Bari de bir kiliseyi katedrale çevirerek dünyanın turistini getiriyorlar. Aslında kemiklerinin bir kısmı da Antalya müzesinde sergileniyor ama ne yazık ki bunu kimseler bilmiyor.

NOEL BABA BİZİ TERKETMİŞ ASLINDA.
ŞİMDİ DOĞDUĞU TOPRAKLARA GERİ GELMESİ GEREKİYOR!

Noel babanın barışçıl insanlara yardım eden, herkesi koruyan ve kucaklayan bir bakış açısı olduğunu vurgulayan Yavuz; '' O ruhu da Coca Cola yurtdışına almış götürmüş. İsveçli ressam Haddon Sundblom, Noel Baba yı Kuzey Avrupa mitolojisi ile birleştirerek, kar kıyafetli, Ren geyikleri ve kızaklarla kendi kafasında giydirmiş ve bunu Coca Cola ya sunmuş. Felsefesini de Cola almış.

Kısacası Noel Baba bizi terketmiş aslında. Şimdi artık Noel Baba nın geri gelmesi gerekiyor. Bir şekilde başlamamız lazım. Bunu çok önceden görmemiz gerekirdi. Kemiklerini getiremeyiz ama yapabileceğimiz bir şey var; o da bu yürüyüşle bütün dünyaya Noel babanın Akdenizli, Antalyalı olduğunu ve Demre de yaşayıp öldüğü anlatabiliriz '' şeklinde konuştu.

PROJE KİMLERLE PAYLAŞILDI?
PROJE HAKKINDA KİMLER NE DEDİ:


İlk adımdan sonra fikirleri olgunlaştırarak proje haline getirdiğini belirten Yavuz; çalışmalarını ilk olarak Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile paylaştığını ve konuya çok sıcak yaklaştığını fakat bunu daha detaylı görüşmemiz gerekir dediğini,sonrasında seçim dönemine girdirildiğini ve görüşemediğini belirtti.

Proje ile ilgili olarak diğer görüşmeler hakkında şu açıklamalarda bulundu:

'' Daha sonra Sayın Vali Yüksel ile görüştüm, çok olumlu yaklaştı. Yeni sezon öncesine dek gelmesi, kış ayında olması, Antalya nın kış sezonunu canlandıracak bir hareket olduğunu belirterek bakanlık düzeyinde paylaşılması gerektiğini söyledi.

MUHTAR KENT Nİ-COLA DİYECEK Mİ?
Coca Cola nın Ceo su Sayın Muhtar Kent ile görüştüm. Noel babanın adı NİCOLA.. Coca Cola bunu almış götürmüş, artık geri getirsin düşüncesiyle projeyi açtığımızda çok sıcak bakmakla birlikte alt kadrolarına yönlendirdi fakat şu ana kadar bir geri dönüş olmadı.

BAŞKAN AKAYDIN: BEN VARIM DEDİ
Belediye başkanımız Sayın Mustafa Akaydın ile görüştüm, “ne gerekiyorsa ben varım. Bu güzel projeyi hayata geçirmemiz ve içinde olmamız gerekiyor '' dedi.

ÖGER TUR: OYBİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ
2 gün önce şirket yönetimi ile bu projeyi paylaştım.Yaklaşık 30 kişi önünde bu projeyi anlattım ve çıkmakta olan kataloglara girmesi gerektiğini belirttim. Herkes çok sıcak baktı ve oybirliği ile “bunu mutlaka yapalım '' dediler.

TÜRSAB: GÜZEL PROJE, YAPILSIN
Türsab a çok kısa anlattım, Türsab ın bu konularda çok büyük bir desteği olabilir. '' Çok güzel yapılsın '' denildi ama yapılsın denildiğinde bu projenin içinde olması gereken insanlarla yapılması için somut adımlar atılmalı ve desteklenmeli.

PROJE TÜRKİYE NİNDİR, HERKES İÇİNDE YER ALMALIDIR!

Bu projenin Türkiye ye ait olduğunun altını çizen Recep Yavuz; '' Bunun içerisinde siz de olun, yerel yönetim, okullar ve bütün sivil toplum kuruluşları olsun çünkü 6 Aralık ta Türkiye de tarihi bir an ve gün yaşanacak.Bir rekorun içinde olacak herkes ve Guinness sayımı ile bu rekor dünyaya duyurulacak. Japonya daki çocuklar bile Noel Baba nın Türkiye de olduğunu bilecekler, merak edip gelenler olacak.Türkiye nin her tarafından katılanlar olacak. Bu projeden kısa vadede kimsenin bir menfaati yok. Ben proje sahibiyim, ülkemiz ve şehrimiz için hayata geçerse duyacağım mutluluk bana yeter zaten. Herkes bu şekilde bakmalı ve desteklemeli. Öğretmenler ve öğrenciler, AKTOB, Belediye, Valilik, Üniversite, Bakanlık, Türsab, turizm sektörü, iş dünyası bu projenin içinde olmalı. Bu organizasyonun Türkiye ye getireceği uzun vadeli katkıyı göz önünde bulundurarak desteklemeli '' dedi.

NELER YAPILMASI GEREKİYOR?
Projenin hayata geçirilmesi ilgili bir organizasyon ekibi kurulması gerektiğini belirten Yavuz; '' Çok zamanımız yok, bütün prosedürün bir an önce halledilmesi lazım. 20 bin kişiye dikilmesi gereken kıyafetler var, o yolların hazırlanması ve süslenmesi gerekiyor, oluşturulacak ekibin bir kısmının yerel yöneticilerle, bir kısmı okullarla görüşmeli..Bu organizasyonda 400 otobüse ihtiyaç var. '' dedi.

ACENTALARIN KIŞ KATALOGLARINA GİRMELİ!
15 gün içinde de bütün acentaların kış kataloglarını çıkaracaklarına dikkat çeken Yavuz; acentalar bunu mutlaka değerlendirmek isteyecektir. '' Türkiye ye bu tarihlerde gidin ve tarihi bir anın bir parçası da siz olun.Noel Baba kostümü giyin, Alman Hans ta gelsin, rus Alex te gelsin. Noel baba kıyafetini Türkiye den bir hediye olarak alıp götürsünler. ''

Projenin bütçesi yaklaşık olarak 300 bin euro civarında. Herkesin bu projeye destek vermesi, katkı sağlaması ve sahiplenmesi gerekiyor. Bu proje bir defalık rekor denemesidir ama gelenekselleştirilerek her yıl o dönemde yapılacak. Noel baba burada doğmuş, burada ölmüş. Portekiz ile alakası yok ama onlar 14 bin kişi ile böyle bir yürüyüş gerçekleştirmişler. '' şeklinde konuştu.

PROJE İÇERİSİNDE SOSYAL SORUMLULUK FAALİYETLERİ YER ALABİLİR!
Ülke tanıtımına katkısının yanısıra 15 bin kişilik bir organizasyonun sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında değerlendirilebileceğine de dikkat çeken Yavuz şöyle konuştu:

'' Katılımcılardan sembolik 1 lira toplanarak eğitime katkı için çocuklara bağışlanabilir. Ülke tanıtımın yanında da sosyal sorumluluk kapsamında faaliyetlerinde yer almasından yanayız.. Halkın ilgisini çekmek için meydanda konser verilebilir.Bu fikirlere de ihtiyacımız var ve bizler herkese açığız. Bence artık ok yaydan çıktı, hızla gidiyor.

Türkiye dışından da önemli kişiler gelebilir. Medeniyetler ittifakını hep ön planda götürmeye çalışıyoruz. Demre de Noel Baba için bir yürüyüş gerçekleştirildiğinde bundan daha güzel bir Türkiye resmi olur mu? Bunları değerlendirmek gerekiyor. ''
( Nilgün ATAR - [email protected]  )