LEZZET DURAKLARI....ANTALYA'DA FARKLI LEZZETLER BURADA '' MEVLANA LOKANTASI 1956 ''

Mevlana Lokantası Aynı anda 1500 kişiye cevap verebilecek kapasiteye sahip.
 
Mevlana Lokantası Hüseyin Küçükcoşkun tarafından kuruldu. 1956 yılında mesleğe başlayan Küçükcoşkun, bulaşık yıkayarak başladığı hizmetine şimdi modern restaurantında devam ediyor.
 
Mevlana Restaurant 24 saat açık bir tesis. Terasları hariç 4 kat üzerinde 2 bin m2. alan üzerinde kurulu. Mevlana Lokantası Aynı anda 1500 kişiye cevap verebilecek kapasiteye sahip. Yerli yabancı çok sayıda turist buraya geliyor. Mevlana Restaurant Teknolojinin en son sitemini uygulamış.  Öyle bir tesis yapılmış k, 30 sene sonrasına kadar hizmet verebilecek bir yapıya sahip. Son sistem teknolojiyle donatılmış mutfak cihazları, lavabolar, tuvaletler, 5 yıldızlı oteli aratmayacak cinsten. Ailelerin  rahat yemek yemeleri için huzurlu bir ortamda çocuklar için dadılarda hizmette. Doktor odası ise her zaman hizmette. 300 aracın park yapabileceği bir otopark var. VIP servis ile de istenirse misafirler için servis yapılabilir.
 
Mevlana Lokantasının en önemli özelliği Osmanlı mutfağını konuklarına sunması.

Lokanta içerisinde 8 adet bar bulunuyor. Bunlar içerisinde buz makinesi, kar makinesi, bulaşık makinesi, ekmek kesme makinesi, çay ocakları mevcut. Her gün 60 çeşide yakın dönüşümlü yemek yapılarak, büfede gelen konuklara sunuluyor. Misafir beğendiği yemeği anında masasında görebiliyor.
 
Her gün 60 çeşide yakın dönüşümlü yemek yapılarak, büfede gelen konuklara sunuluyor. Misafir beğendiği yemeği anında masasında görebiliyor.
 
Mevlana Restaurant Teknolojinin en son sitemini uygulamış.
 
Mevlana Restaurant'ta mutlaka Kabak Tatlısı yemelisiniz.
 
Osmanlı Mutfağı içerisinde her zaman ön planda olan çorbalardan Paça Çorbası, İşkembe Çorbası Mevlana Restaurantın vazgeçilmezleri.

Mevlana Lokantasının en önemli özelliği Osmanlı mutfağını konuklarına sunması. Osmanlı Mutfağı içerisinde her zaman ön planda olan çorbalardan Paça Çorbası, İşkembe Çorbası, etlilerden ise kuzu kapama, beğendili kebap, kuyuda tandır, döner, tüm ızgara çeşitleri, marullu kuzu kapama, tatlılar arasında en göze batan yemekler. Tatlılarda ise dondurmalı fırın sütlaç, krem kremal, spangile, kabak tatlısı, mevsimine göre komposta çeşitleri ön planda. Yemek sonrası mevsim meyveleri de sunuluyor. Yıl boyunca Nar ve Portakal suyu ise sürekli bulunuyor.
 

Spesiyali nedir?

Marullu Kuzu Kapama

Kuzunun arka bacağının alt kısmından alınan incikler ile yapılan bir yemek. Et haşlanarak ya da kızartması ile yapılan Mevlana Restauranta özel bir spesial. Buraya gelirseniz bu tadı mutlaka denemelisiniz.

Nasıl Yapılır? Kuzu incik kızartılır ve fırına verilir. Ardından patatesler, havuçlar, güveçlik soğanlar, mantarlar etin içine ilave edilir. Domates biber de ilave edilerek, et marula sarılıp fırına verilir. Sonrasında patates püresi ile servis edilir.

Adres: Etiler Mah. Evliya Çelebi Cad. Gülin Apt. No. 1 ANTALYA
Telefon: 0 242 321 40 46-47
Web : http://www.mevlanalokantasi.com