KRİZDEN EN BÜYÜK KAYBI OTELLER YAŞIYOR

Türkiye turizminin 2016’da yaşamakta olduğu krizden en büyük zararı konaklama sektörü yaşıyor. İlk çeyrekte oteller gecelemede büyük düşüş yaşadı.

Turist davranışı değişti

Turizmdatabank’ın yaptığı Türkiye Turizmi Talep Profili 2016 1.Çeyrek analizlerine göre 2016 yılının ilk çeyreğinde, yabancı ziyaretçilerin davranış ve profilinde önemli değişimler yaşandı.

Oteller geceleme kaybediyor

İlk çeyrekte, azalan turistik talebin en büyük yansıması; ülke gelirine ve otellerin de içinde bulunduğu konaklama tesislerinde hissedildi.

Yabancı turistlerin ülkemizde yaptıkları toplam geceleme % 2,5 artarak 41,6 milyondan 42,7 milyona çıktı.

Ancak bu artış, konaklama tesislerindeki gecelemelerden değil, kiralık evlerle, yakın ve arkadaş evlerinde yapılan geceleme büyümesinden kaynaklandı.

Üç aylık dönemde yabancıların konaklama tesislerinde yaptıkları geceleme sayısı % 16,2 gerileyerek 16,5 milyondan 13,8 milyona düştü.

Evlerde yapılan gecelemelerde büyük artış

Diğer yandan kiralık evlerle, yakın ve arkadaş evlerinde yapılan gecelemeler ise % 40 artışla 13,6 milyondan 17,4 milyona çıktı.

Öte yandan 2016’nın ilk çeyreğinde evlerde yapılan gecelemeler, konaklama tesisleri seviyesini açık ara geride bıraktı. Bulgulara göre, gecelemelerin yarısı evlerde gerçekleşti.

Konaklama tesislerin geceleyen yabancıların ortalama geceleme sayısı 4,5 gece ile değişmeden kaldı. Ancak ortalama kalış süresi kiralık evlerde 26 geceden 40 geceye çıktı. Yakın ve arkadaş evlerinde ise kalış süresi 14 geceden 17 geceye çıktı.

Araştırmanın detayları www.turizmdatabank.com sitesinde ARAŞTIRMA bölümünden görülebilir.