GÜNAY ''KANAL İSTANBUL PROJESİ, İSTANBUL TURİZMİNE CİDDİ KATKI SAĞLAYACAK''

GÜNAY ''KANAL İSTANBUL PROJESİ, İSTANBUL TURİZMİNE CİDDİ KATKI SAĞLAYACAK''

Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım,
“2023 turizm hedefi mütevazı; 50 milyon turist sayısını aşarız”

 
TUROB Geleneksel Öğle Yemeği'nde bir konuşma gerçekleştiren Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım, dünya turizmindeki yeri, son yıllardaki yükseliş ivmesi ve havalimanlarında yaşanan hareketliliğin etkilerine değinerek, Türk turizmi için 2023 için konulan 50 milyon turist hedefinin mütevazi olduğunu kaydederek, bu hedefin aşılacağını söyledi.
 
 

Bakanlar, TUROB’un geleneksel öğle yemeğinde buluştu

 
Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB)’un Nisan ayı Geleneksel Öğle Yemeği, 28 Nisan tarihinde, Sheraton İstanbul Ataköy Hotel’de düzenlendi.
TUROB Başkanı Timur Bayındır’ın ev sahipliğinde gerçekleşen öğle yemeğine, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı Feyzullah Özcan, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, TYD Yönetim Kurulu Üyesi Oya Narin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Turizm Atölyesi Direktörü Tülin Ersöz ile TUROB üyeleri katıldı.
 

Timur Bayındır, “Dünya turizminde ilk 10 ülke arasındayız”

 
Yemeğin açılış konuşmasını gerçekleştiren TUROB Başkanı Timur Bayındır, şunları söyledi:
“Bildiğiniz üzere Türkiye, dünya turizminde ilk 10 ülke arasındadır.  Ve, takdir edersiniz ki, bu işler kendi kendine olmuyor. Son 30 yılda, elde ettiğimiz başarının sebebi de,  Hükümetlerimiz, Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Ulaştırma Bakanlığımız, kamu ve yerel yöneticilerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, özel sektörümüz gibi ilgili tüm birimlerin güçlerini birleştirerek oluşturduğu sinerjidir. Turizm sektörünün ve ülkemizin, dünya ekonomisi içinde elde ettiği başarıya, bugüne kadar emeği geçen herkese en derin şükranlarımızı sunuyoruz. Nitekim, son yıllarda, turizmde elde ettiğimiz başarıya, birkaç rakam ile değinecek olursak;  gelen turist sayısı bakımından, 2002 yılında dünyada 17. sırada yer alırken, 2009 yılında 7. sıraya yükseldik. Turizm geliri açısından, 2002’de dünyada 12. sırada iken, 2009 yılında 9. sıraya yerleştik. Sayın Bakanım, pozitif kişiliğinizden, enerjinizden, bilgi birikiminizden, çok ama çok şeyler öğrendik. Global kriz sırasında dünya turizmi küçülürken bile, aldığınız önemli kararlar doğrultusunda, Türk turizm sektörünü artıya geçirdiniz. Sektörümüzü, en az bizim kadar iyi bilip, bizden daha iyi müdafaa ediyorsunuz. Bizlere önderliğinizden dolayı, Size müteşekkiriz.  Turizmde sürdürülebilirliği sağlamamız lazım. Onun içinde, en önemli konularımızdan biri, ulaşımdır.  Ulaşım olmadan, bir yerden bir yere gitmek mümkün olmayacağından, turizm de olamaz. Hatta ekonomi de, durma noktasına gelir.  Bakanımız Sayın Binali Yıldırım, görevde olduğu 8.5 yılda, havayolundan karayoluna, deniz yolundan tren yoluna kadar birçok ‘DEV’ ölçekli projeyi hayata geçirdi.  Ulaştırma Bakanlığımız, 2003 ile 2011 yılları arasında, 100 milyar TL’nin üzerinde yatırım yapmaktadır. Böylesine büyük bir bütçenin, ulaşım sektörüne ayrılması, Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılı hedeflerine, Türkiye’yi ulaştıracak en önemli adımlardan biridir. Özetle, Ulaşım sektöründe atılacak her bir adım, turizm sektörünün yanı sıra, diğer tüm sektörlere de ivme kazandıracaktır.  Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi, turizmde 2023 yılı hedefimiz, 50 milyon turist ve 50 milyar dolar döviz girdisidir. Bu hedefe yürürken, Sayın Başbakanımıza, bize bu kadar değerli ve çalışkan, 2 bakan verdiği için ve Bakanlarımızı son hükümet döneminde hiç değiştirmediği için çok teşekkür ediyoruz. Zira, uygulamalarda süreklilik çok önemlidir. Her iki Bakanımızda, turizmin gözbebeği olması gereken İzmir’den milletvekili adayı oldular.  İnşallah yeni dönemde de, yine iki Bakanımızı, Bakanlıklarımızın başında görmek en tabi dileğimiz ve arzumuzdur. Böylece, hedeflerimize çok daha emin adımlarla yürüyeceğimizden, hiç şüphemiz yoktur” dedi. Formula 1 Grand Prix'sinin bu yıl son kez İstanbul'da yapılma riski ile karşı karşıya olduğunu da hatırlatan Başkan Timur Bayındır, “Formula-1’in devam etmesi ülkemizin tanıtımı için çok önemlidir. Bu konuda, ilgili tüm kurumlar olarak, elimizden gelen desteği sağlamamız gerekmektedir” diye konuştu.
 
 

Binali Yıldırım, “Turizm ve ulaşım birbirinden ayrılmayan et ve tırnak gibi iki sektördür”

 
Turizm ve ulaşımın birbirinden ayrılmayan et ve tırnak gibi iki sektör olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım, şunları söyledi:
"Ulaşım ile ilgili rakamlardan görüyoruz. Dış hatlardaki artış yüzde 30'ları buldu. Geçen hafta da, Atatürk Havalimanı tarihinin en yoğun dönemini yaşadı. Üstelik, daha Nisan ayındayız. Türkiye, turizm alanında çok önemli bir zenginliğe sahiptir. Nitekim, 2023 yılı hedefine göre ülke olarak, dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi içinde yer almayı istiyoruz. Aslında, turizm bunu çoktan başarmış durumdadır. Turizm sektörü, ülkenin önünde gitmektedir. Hep birlikte, gelecek yıllarda, turizmden elde ettiğimiz katma değerin daha da arttırılması için daha çok çalışmalıyız. 50 milyon turist sayısı, 2023 yılı için mütevazı bir rakamdır. Bu rakamları, aşacağımızı düşünüyoruz. Deniz turizmi, kruvaziyer turizmi de önemli alandır. 2002 yılında, kruvaziyerde iki destinasyonumuz vardı. Şu anda 12 destinasyonumuz bulunuyor. Yolcu sayımız, 2 milyona ulaştı. Kruvaziyer turistin harcaması da 30 kat fazladır. Zira, Ulaştırma Bakanlığı olarak, 2023 stratejik planında marina bağlama kapasitesini 50 bin olarak belirledik. Şu an, yat kapasitemiz 17 bin civarındadır. Bu rakam, sekiz yıl önce 9 bindi. Bu kapasite de, Türkiye'nin bu alandaki potansiyelini yansıtmıyor. Akdeniz kıyısında en uzun sahil şeridine sahip ülke olmamıza rağmen sadece yüzde 5'lik bir pay alıyoruz" şeklinde konuştu.
 

Türkiye’ye gelenler, yeniden gelme isteğinde oluyor

 
Türkiye’nin sadece, ziyaretçi sayısı artan bir ülke olmadığını anlatan Ertuğrul Günay,  “Gelenlerin farkındalık hissettiği ve tekrar gelme isteğini içinde duyduğu bir ülke konumuna gelmeye başladık. Asıl başarımız, gelenlerin sayısını, 13 milyondan 28.5 milyona çıkartmak değil, gelenlerin yeniden gelme isteğinde olmasını sağlamak” dedi.  2023'te 50 milyon turist hedefini mütevazı bulduğunu söyleyen Binali Yıldırım'a cevaben Bakan Ertuğrul Günay, konuşmasını söyle sürdürdü:
"Biz hedefi arttırırız, ama tarihi ve ören yerlerimiz bundan yıpranıyor. Bu riski de, dikkate almamız gerekiyor. Bu değerleri korumak ve geleceğe taşımak gibi bir görevimiz var. 50 milyonu aşacağımızı, ben de düşünüyorum. Asıl önemlisi, fazladan 20 milyon insan getirirken, bugün 25 milyar doların altında görünen geliri 50 milyar doların üzerine çıkarmak” şeklinde konuştu.
Bakan Günay, TÜİK verilerine göre, hem sayının hem gelirin arttığını da sözlerine ekleyerek, “Son bir gelişmeyi de belirtmek istiyorum. TÜİK’in talepleriyle ilgili bir sorunumuz vardı. TÜİK, ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre ilk üç aya göre şu anda 17.2 arttı. Turizm geliri de, aynı dönemine göre yüzde 28.5 arttı. Böyle devam edersek, bu yıl içinde yüzde 10’un üzerindeki ortalamayla kapatacağız. Hedeflerimizi mütavazi koyuyoruz. Hedeflerimizin üzerine çıkarak da, mutlu oluyoruz” dedi.

Konuşmalardan sonra TUROB Başkanı Timur Bayındır, Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a birer plaket verdi.
Ardından, Başkan Timur Bayındır tarafından, Sheraton İstanbul Ataköy Hotel Genel Müdürü Mehmet Çulha’ya teşekkür plaketi verildi.