‘EURO KURU TURİZMCİNİN ALEYHİNE İŞLİYOR!’

Halil ÖNCÜ (ANTALYA) - Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, sezonun gidişatı ve Pazar değerlendirmesi yaparak, özellikle Euro kurunun turizmcinin aleyhine işlediğini söyledi. Bu durumun turizmcileri çok zor durumda bıraktığını ifade eden Kavaloğlu, ‘Ciromuz artıyor, karımız azalıyor!’dedi.

‘EURO KURU TURİZMCİNİN ALEYHİNE İŞLİYOR!’

SKAL Antalya toplantısında konuşan AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu yaptığı değerlendirmesinde, ‘Geçen seneye göre %15 artıda gidiyoruz. Bu çok önemli. % 15 rakamı bizim için çok değerli. Neden derseniz? Hepimizin malumu Euro kuru aleyhimize işliyor şu anda. Tabii ki hepimiz bu ülkede yaşıyoruz, bu ülkenin vatandaşıyız, ülkemizin finansal durumunu biliyoruz. Yani ülkemizin iki türlü geliri var. İhracat ve Turizm, birde yereldeki vergiler. Ama Euro kurunun bu denli kalması turizmciler olarak bizi çok zor durumda bırakıyor. Maliyetler % 110’lara, % 130’lara artarken Euro kurundaki % 25’lik artışlar bizim maliyetlerimiz yani sabit giderlerimizi karşılayamama durumuna getiriyor. Ciromuz artıyor, karımız azalıyor. Bu anlamda baktığınızda finansal anlamda da zor bir sezon geçireceğimizi söyleyebilirim.”dedi.

Almanlar uzun süreden sonra Ruslar’ı geçti!

Pazardaki gelişmeleri de değerlendiren Başkan Kavaloğlu, “ İlk defa Almanlar uzun süreden sonra Ruslar’ı geçti. İlk beş ayda baktığımızda gelen Almanların sayısı Ruslardan fazla. Ama Nisan-Mayıs’ta çok az da olsa Rusların sayısı Almanları geçiyordu. Üçüncü pazarımız hepimizin bildiği gibi İngiltere. Dördüncü pazarımızda son zamanlarda gözbebeğimiz olan Polonya pazarı. Ukrayna Pazarını yaklaşık % 80 oranında kaybettiğimizi göz önüne alırsak, Polonya pazarının bu şekilde büyümesi, Antalya ve Türkiye’yi tercih ediyor olması, bu bölgede büyümeyi tercih ediyor olması bizler için çok değerli. İngiltere’de bu sene bir buçuk milyonu geçecek gibi gözüküyor. Hedefimizde hep birlikte 17 milyon turisti geçen, herhangi bir finansal problemlerin yaşanmadığı ,sağlıkla geçirebileceğimiz bir sezon var. Ailelerimiz için hep birlikte ekmek parası için çalışıyoruz. Hepimiz turizmin kaynaklarından besleniyoruz. Kaynaklarımız bunlar. Ne kadar değerli bir iş yaptığımızı biliyoruz. Ülkemiz için ne kadar değerli bir iş yaptığımızı biliyoruz. Ama bazen yol kazaları, hafif hasarlı kazalar bizi yolumuzdan döndüremez.Bizler emeklerimizin karşılığını almakla mükellefiz” diye konuştu.