ESNAFIN “BİZİ DUYUN!” SESİ

Geçtiğimiz hafta içerisinde telefonum çaldı. Kemer’de Liman Caddesinde Esnafların toplanarak bir basın açıklaması yapacağı ve bu konuda katılmam istendi. Bende soluğu alelacele açıklamanın yapılacağı yerde aldım. Her yerde olduğu gibi, Kemer’de de esnafın sıkıntıları büyük. Bunun bilincinde ve farkındayız. Açıklamayı dinledim ve ardından tarafıma verilen basın açıklamasını birkaç kere okudum. Sorun çok ama esnafın asıl toplanma sebebi Shooping Center’lar.

Bakın esnaf ne diyor?

Sayıları Kemer’de her geçen gün artan Shooping Center’ların işlerini çok olumsuz etkilediğini ifade eden Esnaflar, Shoopinglerin kayrıldığını ve desteklendiğini bununda haksız rekabet sonrasında kendilerine olumsuz yansıdığını ifade ediyorlar ve sorunlarını şöyle özetliyorlar:

“Shoppingler bizi olumsuz etkilemekte, kayrılan ve desteklenen shoppingler soframızdaki ekmeği daha da küçültmektedir. Bu husus yetkililerin özellikle İlçe Kaymakamlığının, tüm Belediye başkanlarının ve emniyet müdürlüğümüzün görevlerini yapmaları bir yana yetkilerini kullanmamadan doğan haksız rekabet uygulamalarından kaynaklanmaktadır. Kemer’de bulunan Shopping Center mağazaları yolcu taşıma hakkına ve yetkisine sahip olmadıkları halde otellerden taşıma araçları ile turistleri alarak kendi shopping centerlarına götürmektedirler. Shooping Center’in bu faaliyetleri Kemer ve çevresinde bulunan tüm esnaflar ile taksiciler ve yolcu taşıma hakkına sahip olan kişi ve şirketler açısından haksız rekabet oluşturduğu gibi yasalara da aykırıdır. Toplumsal yaşam kuraları içerisinde birtakım kurlalar vardır ki; bunların toplumda barışı adaleti ve toplumsal düzeni sağlamaya matuf edilmiş kurallardır. Bu kurallara uyulduğu sürece toplumda huzuru, barışı ve adaleti sağlamak mümkün olabilecektir. Shoppig canterlar, bu gün toplumsal düzen kurallarını ve ticari ahlak kurallarını hiçe sayarak hareket etmektedirler. Ve bunları denetlemekle görevli olan kişiler bu duruma göz yummaktadır”

Evet sorun bu! Esnaflar, Shooping Center’ların Kemer ve çevresinde bulunan tüm esnaflar ile taksiciler ve yolcu taşıma hakkına sahip olan kişi ve şirketler açısından haksız rekabet oluşturduğu gibi yasalara da aykırı bir durum oluşturduğunu savunuyorlar. Haksız da değiller! 

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolları Taşıma Yönetmeliği bakın ne diyor?

 “ Taşımacılık, acentelik ve taşıma işleri komisyonculuğu ile nakliyat ambarı ve kargo işletmeciliği yapabilmesi için Bakanlıktan yetki belgesi alınması zorunludur. Yapılacak faaliyetin kapsamına uygun bir yetki belgesi alınmadan, muhtevası bu yönetmelikte belirtilen herhangi bir faaliyette bulunulamaz” hükmü vardır.

Shopping Center’lar tarafından otellerden alınan turistlerin yolcu taşıma yetki belgesine sahip olmadıkları halde, kaçak ve yasaya aykırı bir şekilde işletmelerine taşındıklarını görmekteyiz. Shopping Center’ların varlığı bellidir. Bu konuların çözülmesi ve kanunlar çerçevesinde bir sisteme girmesi ile hem esnaf rahat edecek hem de Shopping Center’lar belki tepki almaktan kurtulacaktır. Bu konuda Belediyeler, esnaf odaları ve Şoförler Odası neden açıklama yapmamaktadır. Esnafın bu açıklamasından sonra açıkçası ben bu konuda bu kurumlardan bir açıklama görmedim. Umarın bu sorun çözülür. Esnafımıza naçizane önerim, bir araya gelmeleri ve büyük bir Alış veriş Merkeziymiş gibi toplu bir oluşum içine girmeleridir. Her ne kadar Oda’ları olsa da, Oda’lar bu konuda neden sessiz kalmaktadır bu da anlaşılır durum değil doğrusu.

Esnafın bu sorunlarına sonuna kadar katılırken, diğer yandan da kendilerine çeki düzen vermesinin de gerekli olduğuna inanıyorum. Halen caddelerde bazı esnaflar çığırtkanlık yapmaya devam etmekte, yolun ortasında yemek yemekte, mangal yapmakta, şortla atletle müşteri ağırlamakta olduğunu büyük bir üzüntüyle görmekteydim. Bir yandan haklıyız derken, diğer yandan da bunları görmek maalesef esnafa eksi yazmaktadır. İşini oldukça düzgün yapan çok sayıda esnafımız var. Yapılan bu olumsuz davranışlar nedeniyle adeta kurunun yanında yaş da yanmaktadır. Bu arada 100 mt’lik bir cadde de aynı işi yapan 15 tane dükkan varsa bunu da düşünmek lazım. Seçici davranılmalı durumunda farklı iş kollarının daha iyi kazanabileceğini düşünüyorum.
Son olarak, son günlerde ülkemizin çeşitli noktalarında gerçekleşen eylemlerin turizme yansıması da oldukça olumsuz bir tablo ortaya koymaktadır.  Özellikle İstanbul’da Taksimde % 80 iptaller yaşanmıştır. Akdeniz ve özellikle bölgemiz Antalya Kemer’de bunu hissetmemiş olsak da sıkıntıları buaraya kadar yansımıştır. Umarım bunu kısa sürede atlatırız. Son olaylar ile Türkiye’ye ve Mısır’a gelmek isteyenler rotayı İspanya’ya çevirmişlerdir. Şu anda İspanya doluluk oranları bakımında adeta bayram yapmaktadır.
İyi haftalar..