BAŞKAN ÜRAS '' KEMER'E HİZMET ETMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ''

Sayın Başkanım Kemer Türk Turizmin en önemli merkezlerinden bir tanesi. Özelikle GATAB (Güney Antalya Turizmi Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliği ) örnek bir birlik olarak yoğun bir şekilde hem alt yapı hem de turizmi geliştirme adına çalışmalarını sürdürüyor. GATAB Başkanı olarak yeni sezon öncesi neler söylemek istersiniz?


Yeni bir turizm sezonuna daha “Merhaba” demenin heyecanı içindeyiz. Dünyanın ve ülkemizin en önemli turizm destinasyonlarından birisi olan Antalya’nın, yine en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Kemer İlçesinde Beldibinden, Adrasan’a uzanan bölgede turizmcilerimiz, otelcilerimiz, esnaflarımız ve vatandaşlarımız ile birlikte bir bütün olarak yeni bir turizm sezonuna giriyoruz. Sorunsuz bir şekilde sezona başlayabilmek adına GATAB olarak üzerimize düşen görevi tam anlamıyla yerine getirmeye büyük gayret gösteriyoruz. Örnek bir birliktelik sergileyen GATAB, çalışmaları ile ve oluşumu ile her zaman örnek olmaktadır. Kemer’e hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Geçtiğimiz sezonun hemen ardından plan ve programlarımız dahilinde değerli Kemer’liler, turizmciler, esnaflarımızın  görüş ve katkıları ile başlattığımız alt yapı ve turizm tanıtım çalışmalarının bu yıl meyvelerini toplayacağımızı ümit ediyorum. Bu yıl geçtiğimiz yıllara oranla çok daha iyi bir sezonun bizleri beklediğini görmekteyiz. İnşallah bu sezon hepimizin umut ettiği gibi herkes açısından çok iyi bir turizm yılı olur.

Turizm bölgelerinin her zaman olmazsa olmazı alt yapıdır. Sizde alt yapı çalışmalarınız ile Kemer’de geleceği oluşturuyorsunuz.

Evet doğrudur. GATAB olarak bölgemizde alt yapı çalışmalarımıza gece gündüz demeden devam etmekteyiz. Beldibi, Göynük,Kemer,Çamyuva,Tekirova Adrasan ve Kemer’in o muhteşem yaylalarında görev sahası içerisinde  çok ciddi alt yapı çalışmaları gerçekleştirmekteyiz. Alt yapının yanı sıra asbestli su borularının değiştirilmesi ve gelecekte bölgemizde su sorununun yaşanmaması için yaptığımız alt yapı çalışmalarının birçok bölümü tamamlanırken, bir bölümü de tüm hızıyla devam etmektedir. Hizmet alanımız içerisindeki tüm bölgeleri besleyen Kemer su deposu Kaptaj arası mevcut isale hattını yeniliyoruz. Bölgelere daha sağlıklı su temini için ömrünü tamamlayan asbestli borular, hizmet dönemimizden önce temin edilmiş atıl durumda bekleyen çelik borular ile değiştirilmektedir. Bu arada Kemer 1 yolunda da, geçtiğimiz yıl itibarı ile alt yapı çalışmalarını tamamlamıştık.
 
 

Kemer artık GATAB ile çok daha güvenli

Kemer’de GATAB olarak büyük bir eksiklik olan MOBESE Sistemini hayata geçirdiniz? Turizmde güvenlik açısından MOBESE Sisteminin önemi büyük. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Kemer artık çok güvenli bir turizmi kenti. Dünyanın kullandığı bu güvenlik teknolojisinin Kemer'de de olması lazımdı. Misyonumuz gereği kent güvenlik sistemini yaptık. Kablosuz kamera sistemi ile gerçekleştirilen sistemde kameraların 51’i sabit, Kemer1, Kemer2 ve Kemer3 girişine 21 adet plaka tanımalı ve ilçenin çeşitli noktalarına da 21 tane hareketli kamera yerleştirilerek, hizmete alındı.  Mobese sisteminin açılışını ise Sayın İçişleri Bakanımız Beşir Atalay’ın katılımı ile gerçekleştirdik. Katılımıyla bizleri onurlandıran Sayın Bakanımızın, Kemer’in diğer beldelerinde de bu sisteminin kurulumunun gerçekleştirilmesi isteği bizler için bir talimat olmuştur.  Bu doğrultuda misyonumuz gereği üzerimize düşeni yaparak çalışmalara başladık. Güney Antalya Turizmi Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliği olarak Kemer Beldelerinde yaptırılacak Kent Güvenlik ve Yönetim Sistemi'nin (MOBESE) kurulumu için de proje çalışmaları da bitti. Bir aksilik olmadığı takdirde dört Beldemizde Mayıs’ın ilk haftası yapım ihalesine çıkılacak olan Mobese’yi sezona hazır hale getireceğiz. Kemer’in güvenliği için nasıl elimizi taşın altına koyduysak, diğer Beldelerimiz için de aynı şekilde hareket edeceğiz.
 

Bu arada GATAB olarak alt yapının yanı sıra bir de Kemer’in tanıtımı ile ilgili çalışmalarınız var. Çok sayıda iç ve dış fuarlara katılıyorsunuz ve Kemer’i en iyi şekilde tanıtıyorsunuz.

Güney Antalya Bölgesi’nin zaten güçlü olan mevcut turizm potansiyelini daha da güçlendirmek için bölgede faaliyet gösteren kamu kurumları ve özel sektör temsilcileri ile işbirliği içerisinde yurt dışında birçok fuara katılarak bölgemizin tanıtımını en iyi şekilde yaptığımıza inanıyorum.  Doğal, tarihi ve kültürel dokusu ile çok zengin olan bölgemizin sadece yaz tatillerinde değil, 4 mevsim turistlerin gözde mekanı olmasını arzu ediyoruz. Bu yüzden Güney Antalya’nın deniz ve kumdan daha fazlası olduğunu göstermek üzere tanıtım çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Kasım ayından bu yana İngiltere Londra, UTRECH-Hollanda, MATKA-Finlandiya, EMITT-İstanbul, BELGRAD-Sırbistan, ITB-Berlin, MITT-Moskova ve Ukrayna Fuarlarına katıldık.

GATAB Tanıtımda ödüle doymuyor: “Kiev’de en iyi grup ödülü GATAB’a”

Son katıldığınız Kiev Fuarında GATAB olarak, Kemer’i en iyi şekilde tanıttığınız için Uitt-Kiev fuarında “En iyi grup  “ ödülüne layık görüldünüz. Bu konuda ne diyeceksiniz?

Bu bizim için büyük bir onurdu. Bölgemizin tanıtımının yapıldığı Kemer stantlarına ilgi büyük oldu.  Fuarlarda gerçekleştirilen başarılı tanıtımlardan dolayı GATAB, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen Uitt-Kiev fuarında “En iyi grup  “ ödülüne layık görüldü.  Bu konuda da Kemer adına büyük onur ve gurur duyduk.

Kemer fuarlara katılmaya devam ediyor sanırım…

Evet tabiî ki. Bundan sonraki katılacağımız fuarlar ise Kazakistan ve Azerbaycan fuarlarıdır. 2011 yılı için belirlenen tanıtım stratejisi kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar meyvelerini verdi ve iştirak edilen tüm fuarlardan memnun dönüldü. Fuarlar esnasında tur operatörlerinden alınan bilgiler doğrultusunda, uçak planlamaları ve otel kontenjanlarındaki artış oranları ve de yapılan anketler sonuçlarına göre, Antalya-Kemer için 2011 yılı turizm açısından en parlak dönemini yaşayacak.
 

GATAB Tanıtım adına yoğunlaşıyor: Kemer Doğa Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak, 47. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet turu 7. Ayağı Tekirova’dan start alacak

Bu arada Kemer birçok spor organizasyonu da bu yıl ev sahipliği yapacak. Sizlerinde büyük katkıları ile Dünya doğa olimpiyatları da Kemer’de olacak.

 Antalya`da yapılacak olan ve büyük bir bölümünün Kemer'de düzenleneceği 12. Doğa Olimpiyatları için hazırlıklarımız sürüyor. 12. Doğa Olimpiyatları`na 72 ülkeden 50 bin kişinin katılımını bekliyoruz. Bu organizasyona dünyanın bir çok ülkesinden binlerce kişi katılacak ve bölgemizi görme fırsatı yakalayıp iyi bir tanıtım şansı yakalayacağız. Bu organizasyonun Kemer'de yapılması için yoğun bir çalışma sergileyerek bu organizasyonun Kemer’de yapılmasını sağladık. Bölgemiz tarihi ve doğal güzellikler açısından zenginliklerle dolu. Bunun en iyi şekilde tanıtılması gerekiyor. Bu doğa olimpiyatları da bu konuda bir şans.
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet turunun 7. Ayağıda Tekirova’dan start alacak. Bu konuda da
47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 24 Nisan-1 Mayıs 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun 7. Etabı ise Tekirova’dan start ile başlayacak. Turgut reis ve Pamukkale etapları ardından bu yıl Tur rotasına dahil edilen Tekirova, Manavgat ve Side beldelerinin tarihi ve doğal güzellikleri TV yayınlarında bisikletçilerin mücadelesine eşlik ederken, sporculara ve ekranları başında izleyicilere farklı heyecanlar sunacak ve bu tanıtım başarımız sonrasında dünyada milyonlar Kemer’i izleme fırsatı yakalayacaklar.

Verdiğiniz bilgiler ve bizlerle olduğunuz için çok teşekkür ediyorum.

Bize bu fırsatı verdiğiniz için ben teşekkür ediyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
 
 


Yusuf Üras kimdir?


01 Şubat 1966 ’da Antalya ’da doğdu. İlköğrenimini doğduğu belde olan Tekirova ’da, orta öğrenimini Antalya ’da tamamladı. Amerikan Preston Üniversitesi İşletme Bölümünden mayıs ayında mezun olacak ve yüksek lisans eğitimi için hazırlıkları devam ediyor. Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümünde hala öğrenimine devam etmektedir.
İlk yöneticilik görevine 1989 yılında taşıyıcılar kooperatifi başkanlığı ile başladı. Kamu görevine ise 1994 senesinde Tekirova Muhtarlığı seçimlerini kazanarak başladı.Tekirova ’nın Belediye statüsünü kazanması ile Tekirova’nın son muhtarı olarak başladığı kamu görevine 1999 yılında Tekirova Belediye Başkanı olarak devam etti.2004 yılında belediye başkanlığı görevine ikinci sefer, 2009 yılında ise üçüncü sefer seçildi.2005 yılında birlikler kanununun değişmesi ile aday olduğu seçimleri kazanarak Güney Antalya Turizmi Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliği (GATAB) Başkanlığı görevini selefi olan Kemer Kaymakamı’ndan devraldı. 2009 yılında yapılan seçimlerde 2. kez GATAB Başkanlığı görevine seçildi.
Evli ve iki çocuk babası olan Üras, halen Tekirova Belediye Başkanlığı ve GATAB Başkanlığı görevlerini yürütmektedir. "Hayat Bir Seçimdir, Seçimler Kazanmak İçindir"  isimli kitabı, Mayıs ayında kitap bayilerinde yer alacak.